k tomuto závěru postupně došli pracovníci inspekce, kriminalisté, státní zastupitelství i soudci.

Pro potřeby natáčení prý policisté neoprávněně zajišťovali uzavírky veřejných prostranství i komunikací, zasahovali do dopravního značení a ovlivňovali plynulost provozu na pozemních komunikacích. To vše v rámci zakázek zadávaných produkčními společnostmi, tedy na vlastní triko – bez toho, že by je na místa natáčení vyslali jejich nařízení.

Takzvané bokovky přitom mají příslušníci policie zakázané. Výslovně je stanoveno, že vedle služby nesmějí vykonávat jinou výdělečnou činnost s výjimkou práce vědecké, pedagogické, umělecké nebo publicistické. Dnes již bývalí policisté se hájili tím, že i v době svého volna dohlíželi na rušná místa spjatá s filmováním, „aby se nic nestalo".

Antonín Vostárek a spol.

Věcí se zabýval Obvodní soud pro Prahu 1 a sedmi mužům, jejichž vinu uznal, rozdal peněžité tresty od 15 do 125 tisíc; padly i podmínky. Následně ale pražský městský soud v kauze nazývané Antonín Vostárek a spol. (podle údajného hlavního organizátora, který byl v kontaktu s produkčními společnostmi a měl zprostředkovávat práci i pro kolegy) před deseti měsíci stíhání pětice mužů zastavil. Argumentem bylo, že už je potrestali nadřízení – rozhodnutím služebních funkcionářů s personální pravomocí o propuštění.

Fakt, že dotyční museli svléknout uniformu, ale ještě neznamená, že by bylo učiněno spravedlnosti zadost, vyplývá z aktuálního rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR v Brně. Jestliže někdo dostane vyhazov, neznamená to, že by se následně již neměl zpovídat v trestním řízení, uvádí usnesení brněnských soudců. Tedy – v něm to stojí jinými slovy, ale právě s tímto významem. A plyne z něj, že Městský soud v Praze se bude muset případem znovu zabývat.