Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruselský teror otřásl Prahou. Lidé mají strach hlavně v metru

Praha - „Stačí, aby se v ranní špičce do davu lidí na Můstku, Muzeu, nebo Florenci vetřel jeden jediný sebevražedný atentátník a okamžitě tu máme desítky mrtvých a možná i stovky zraněných. Může to přijít zítra, za měsíc, za rok. Ani kdyby každý druhý člověk v metru byl policista, zabránit tomu lze jen těžko," nastínil své obavy z cestování pražským metrem student právnické fakulty Jindřich Kubal.

23.3.2016
SDÍLEJ:

Policie na Letišti Václava Havla v Praze zvýšila v úterý 22. března 2016 po útocích v Bruselu bezpečnostní opatření.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

„Podívejte se na útoky v londýnském metru z roku 2005. Londýn je nejstřeženější město v Evropě. A Brusel, zvlášť po atentátech v Paříži, v tomto ohledu jistě nezůstává pozadu. A přece se teroru nedokáže ubránit. Uklidňuje mě jen fakt, že Praha není pro spáchání takového činu srovnatelně atraktivní. Metru se proto vyhýbat nehodlám. I když každý den musím procházet těmi nejexponovanějšími dopravními uzly," dodal v reakci na úterní bruselské události student.

Podobně negativní pocity podle zjištění redakce Pražského deníku svírají velké množství lidí cestujících pražským metrem. Je jejich strach oprávněný? Podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora je přirozený. Zvlášť když je zjitřený aktuální situací. Připomněl, že Praha, potažmo Česká republika, zatím nemá potenciál generovat „vlastní džihádisty." „Nikde ovšem není napsáno, že se to nemůže v budoucnu změnit," varoval.

„Nemůžeme se spoléhat na to, že se nikdy nic nestane. Naopak. Zároveň není možné totálně podléhat potencionální hrozbě," řekl někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec a nakonec i primátorka Prahy Adriana Krnáčová se snažili uklidnit veřejnost. Bezprostřední nebezpečí teroristického útoku České republice, ani jejímu hlavnímu městu údajně nehrozí. Byla to ale jen slabá útěcha ve stínu vražedných atentátů na bruselské metro a mezinárodní letiště, po nichž zůstaly desítky mrtvých.

Důvod bát se je na místě

Za aktuálně vyhlášeného prvního stupně rizika, kdy těžce ozbrojení policisté hlídají především Letiště Václava Havla v Ruzyni, přestupní stanice metra, hlavní nádraží, či nejrůznější úřady a ambasády, se Pražané ptají, máme důvod se bát? Je to na místě, shodují se bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor a exšéf civilní rozvědky Karel Randák.

„Metro, letiště, nádraží, městská hromadná doprava. To jsou takzvané měkké cíle. Místa, kde mohou teroristé zaútočit kdykoliv a není v ničích silách jim v útoku zabránit. Prakticky to ani nelze, pokud chceme zachovat jejich základní funkci, čili zajištění dopravní obslužnosti. A teroristé to dobře vědí. I kdybychom umístili bezpečnostní rámy například u každého vchodu do metra, nebo kilometr před letištní halou, tak se zkrátka odpálí u toho bezpečnostního rámu, kde bude automaticky vznikat shluk lidí," varoval Šándor.

Zároveň připustil, že riziko je v Praze stále o poznání nižší, než v ryze kosmopolitních západoevropských metropolích, jako je Brusel, Londýn, Paříž nebo Berlín. „Je to pochopitelně dáno tím, že v Praze ani v jiných českých městech zatím vlastně neexistují uzavřené muslimské komunity, které by teoreticky měly potenciál generovat případné džihádisty. Nikde ale není napsáno, že se to v budoucnu nemůže změnit," podotkl Šándor.

Tajné služby v minulosti zaznamenaly pohyb některých osob podezřelých z napojení na teroristické organizace přes naše území. Podle Šándora není řešením se bezhlavě opevňovat a podlehnout strachu, ale spíše hledat cestu k nápravě toho, proč naši civilizaci teroristé nenávidí. „Dílčím řešením je také zapojení národnostních menšin do bezpečnostních složek," dodal.

Cíl teroristů: vyvolat strach

Také Randák zmínil, že kvůli možné hrozbě není možné přeorganizovat a prakticky na úkor osobních svobod všech sešněrovat chod města i celé společnosti.

„To je přesně to, co teroristé chtějí docílit. Vyvolat strach. Dosáhnout toho, aby lidé v západních metropolích raději zůstali schovaní doma, aby přestali cestovat, chodit na veřejná místa. To prostě nelze připustit. Na druhou stranu je přitom třeba počítat s tím, že něco takového se prostě může stát a zřejmě i stane. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, ovšem izolace je vyloučená a nežádoucí," konstatoval.

Pražský deník od cestujících v metru včera zjistil, že větší množství policistů především na přestupních stanicích je po informacích o bruselských událostech do jisté míry uklidňuje. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jde zatím výhradně o preventivní opatření, které bude nejen v metru, ale i na letišti a dalších místech trvat do odvolání.

„Požádal jsem vládu o přidělení řádově několika stovek vojáků. Budeme se pohybovat ve společných hlídkách na frekventovaných místech, a to nejen v Praze. Zároveň doporučujeme občanům, aby se pro jistotu vyhýbali místům s vysokou koncentrací osob," vzkázal v úterý Tuhý.

Vedle správy Letiště Václava Havla, či Českých drah také dopravní podnik podle jeho mluvčí Anety Řehkové podniká preventivní bezpečnostní opatření. „Apelovali jsme na naše zaměstnance, aby například více dohlíželi na odložené předměty a zavazadla v prostorách metra i dopravních prostředků MHD a úzce spolupracovali s policií," ujistila cestující Řehková.

Ohlas z Pražského domu v BruseluBruselská stanice metra Maelbeek, kde se udál teroristický útok, je spolu se stanicí Schuman nejbližší stanicí metra od sídla Zastoupení Prahy v Bruselu, obě asi 700 metrů vzdálené. Bezprostředně po útocích zaznamenali zástupci Pražského domu v Bruselu zvýšený pohyb složek záchranného systému, metro bylo ihned uzavřeno.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v Bruselu patrná již od pařížských útoků na satirický týdeník Charlie Hebdo. Před vybranými veřejnými budovami, ambasádami či evropskými institucemi patrolují hlídky vojáků, od pátečního zadržení Salama Abdeslaha bylo navíc patrné posílení bezpečnostních hlídek ve městě. V současnosti je opět nejvyšší stupeň bezpečnostního ohrožení. Budova Zastoupení Prahy se nachází v bezprostřední blízkosti institucí EU a je standardně zabezpečena napojením na pult centrální ochrany, jsou dodržovány všechny bezpečnostní zásady.

Nejbližší akce určená pro širší veřejnost - vernisáž nové výstavy pro 150 až 170 hostů z řad zaměstnanců a představitelů evropských institucí, je plánována na termín 7. dubna 2016, kdy by se zároveň mělo konat Plenární zasedání Výboru regionů. Za Prahu by v tomto termínu měla být v Bruselu přítomna primátorka Krnáčová. Situaci budeme samozřejmě vyhodnocovat a v případě, že by v Bruselu stále panovalo zvýšené bezpečností riziko, bychom akci zrušili či přesunuli na jiný termín.

Lucie Čadilová (ředitelka pražského domu v Bruselu) prostřednictvím mluvčího magistrátu Víta Hofmana

Čtěte také: Policie zvýšila kvůli explozím v Bruselu ostrahu letišť i metra!

Autor: Jakub Krupka

23.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 25 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nový název CZ-ISCO 3256 : Praktické sestry, Místo výkonu práce: Sokolská č.p. 1662/35, Nové Město 120 00 Praha 2, Kontaktní osoba: Kamarádová Marie Ing., e-mail: kamaradova@duovize.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Požadujeme:, - SŠ s platnou registrací "všeobecná sestra" nebo zdravotnický asistent, - příjemné vystupování, spolehlivost, samostatnost, pečlivost, - proklientský přístup, profesionalitu a entusiasmus , - AJ nebo NJ na komunikativní úrovni výhodou, , Náplň práce:, - poskytuje zdravotní péči v souladu s právními předpisy a interními standardy,, - dbá na dodržování hygienických pravidel, , - vede zdravotnickou dokumentaci a další dokumentaci určenou interními pravidly společnosti,, - pracuje s informačním systémem společnosti,, - poskytuje klientovi informace v souladu se svou odbornou způsobilostí, příp. pokyny lékaře,, - vykonává své povolání svědomitě, poctivě, s lidským vztahem ke klientům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti,, - zachovává mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dověděl v souvislosti s výkonem svého povolání,, - provádí další činnosti určené nadřízeným pracovníkem,, dodržuje pravidla stanovená interními dokumenty společnosti vč. postupů týkajících se QMS., , Zaměstnanecké výhody:, Mobilní telefon, nadstandardní zdravotní péče i pro rodinné příslušníky, stravenky, školení a vzdělávání, pravidelné bonusy. Pracoviště: Duovize s.r.o. - 002, Sokolská, č.p. 1662, 120 00 Praha 2. Informace: Marie Kamarádová, . Informační technologie - Informační technologie Programátor 60 000 Kč Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč, mzda max. 90000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MVP: Praha, Kontakt: Kavková Markéta, e-mail: marketa.kavkova@ibs-sro.com, Požadavky a znalosti na pozici: základy : Disaster recovery Strategy, Performance optimization, Application Performance Management, zkušenosti z oblasti Service desk/ Ticketing sw, dále s procesy ITIL/ITSM, schopnost pracovat s kódy a číst a vytvářet dokumentaci, schopnost pracovat samostatně, zodpovědnost za vlastní kvalitu práce, odolnost vůči stresu, komunikační dovednosti, pro-klientský přístup - telefonní komunikace s klienty. Pracoviště: Epam systems (czech republic) s.r.o.praha, . Informace: Markéta Kavková, . Gastronomie - Servírka v horském penzionu. 25 000 Kč Přijmu servírku do restaurace v penzionu na horách. Možnost bezplatného ubytování. Doprava a logistika - Skladník 25 000 Kč Stomatologická společnost přijme skladníka na hlavní pracovní poměr. Náplň práce: příprava zboží k expedici/balení zboží. Není potřeba VZV jedná se o lehké zboží, lokalita Praha-Jarov. Možnost nástupu ihned nebo dohodou.

Zlato, ilustrační foto

Které centrální banky letos nakupují zlato? ČNB mezi nimi nehledejte

Prezident Miloš Zeman vystoupil na velitelském shromáždění.
AKTUALIZOVÁNO
15

Zeman je pro posílení české mise v Afghánistánu: Ústup by byla zbabělost

Trump opět narazil, jeho protiimigrační nařízení neplatí. Soud ho zrušil

Americký federální soud předběžným opatřením dočasně zrušil platnost protiimigračního nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Ten chtěl uprchlíkům, kteří na území Spojených států vstoupí ilegálně, zabránit v získání azylu. Definitivní rozhodnutí vynese řádný soud v prosinci.

Tajné nahrávky Babišova syna? Novináři mohli porušit švýcarský zákon

/ANKETA/ Tajným natáčením premiérova syna Andreje Babiše ve Švýcarsku a získáním veřejnosti nepřístupného vstupního kódu do jeho domu novináři serveru Seznam Zprávy mohli porušit tamní zákony. Serveru iRozhlas.cz to řekl švýcarský advokát Julius Effenberger. Podle něj ale musí o případné trestnosti skrytého nahrávání rozhodnout soud. Za určitých okolností totiž lze tajně pořízenou nahrávku použít, záleží na konkrétních případech, dodal advokát.

Šel na nákup se skoro půl milionem korun. Peníze zapomněl v košíku

Tašku s dokumenty a 450 tisíc korun nechal cizinec v nákupním košíku, když byl minulý týden na obědě a nakoupit v obchodním centru v brněnském Králově Poli.

AKTUALIZOVÁNO

Babišův syn policii neodpověděl. Hamáček: Ministr vnitra nemůže nikoho zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek se vyjádřili ke žhavé kauze týkající se premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Oba hájí postup policie při vyšetřování dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo. Babišův syn se ze Švýcarska zatím kriminalistům ohledně údajného únosu na Krym neozval.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT