I tak by mohlo v budoucnu vypadat předpolí Jiráskova mostu a na něj navazující Hořejší nábřeží. Alespoň podle mezinárodního studentského týmu ve složení Hana Strnadová (ČZU Praha), Maritna Rzepielová (SPU Nitra) a Anna Gawełová (Politechnika Krakowska), který získal první místo v ideové architektonické soutěži. Jejich studie Náplavka v barvách vznikla v rámci studentského workshopu Zelená čtvrť, který se konal na konci června a který pořádala pátá městská část spolu s Českou zemědělskou univerzitou.

„Smyslem workshopu bylo získat nezávislý a kreativní pohled na možné řešení vstupu na území Prahy 5 směrem z centra metropole včetně nejbližšího okolí, kam spadá například smíchovská náplavka u ulice Hořejší nábřeží. A právě projekt zaměřený na revitalizaci náplavky byl vybrán jako nejúspěšnější," sdělil vedoucí tiskového odboru páté městské části Luděk Sefzig.

Prostor je problematický hlavně z hlediska návaznosti na infrastrukturu a žádá si lepší komfort pro pěší i cyklisty. Lokace zároveň představuje přirozenou vstupní bránu na území Prahy 5 a je také součástí Pražské památkové rezervace.

Nynější stav ale neodpovídá požadavkům na volnočasové ani reprezentativní využití místa. Urbanisticko krajinářský projekt Náplavka v barvách řeší podle poroty tento prostor komplexně a originálně.

A má proto šanci být zrealizován. „Není vyloučeno, že v budoucnosti bude studie využita při revitalizaci území, které by mělo být především relaxační a odpočinkovou zónou sloužící pro potřeby občanů i návštěvníků Smíchova," prozradil Sefzig.

Také ostatní studie, které připravovaly tříčlenné skupinky studentů a při jejich zpracování se důkladně seznámily s inkriminovaným místem i jeho okolím, budou vedení městské části nápomocny.

„Návrhy vzniklé v rámci workshopu hodnotí městská část velmi pozitivně. Se studiemi se v současnosti seznamuje Odbor rozvoje městské části, pod který spadá například kancelář architekta Prahy 5," upřesňuje Sefzig.

Všech sedm studií, které vznikly v průběhu workshopu, se představilo v průběhu července na výstavě v Galerii MČ Praha 5 ve Štefánikově ulici.

Čtěte také:
Náplavky jako spojnice s řekou
Studené náplavky se promění v živoucí městské promenády