„Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň, kterou naší zoologické zahradě prokazují. Úspěch Zoo Praha by bez ní nebyl možný, stejně jako bez ohromného díla našich předchůdců. Toho nejdůležitějšího - profesora Jiřího Jandu - si ode dneška budeme připomínat díky bustě, kterou mu odhalíme," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Primátorka ve svém projevu poděkovala řediteli za péči o zahradu a ocenila dosavadní úspěchy Zoo Praha. „Slibuji, že budu i nadále maximálně podporovat pražskou zoo, která je vedle historických památek obrovský magnet pro Prahu," uvedla primátorka při svém projevu.

Mezi další významné hosty patřili náměstkyně primátorky Eva Kislingerová a radní Jan Wolf. Přítomna byla také zpěvačka Pavlína Filipovská, jejíž otec František Filipovský byl zakládajícím členem Klubu přátel zoo. Hosté pak na závěr úvodního programu společně pokřtili druhý díl úspěšných antistresových omalovánek pražské zoo Zahrada barev. 

Odhalení Jandovy busty

V zatáčce nad hlavním vchodem, byla slavnostně odhalena bronzová busta zakladatele Zoo Praha profesora Jiřího Jandy. Na něj při této příležitosti zavzpomínala jeho praneteř, zpěvačka Zora Jandová.

Historik Jiří Kotalík připomenul autora busty, sochaře Karla Otáhala: „Byl ve své době vysoce ceněným umělcem, ale jeho cesta k umění byla komplikovaná a neobvyklá. Vyučil se mlynářem, putoval po mlýnech a neustále kreslil a maloval. Na večerních kurzech malířství ale bylo plno a tak se dal na sochařství".

Busta je replikou, kterou pro zoo odlil umělecký slévač Jiří Sovinec.

Výrobna sloního papíru

Ve spodní části zoo byla také slavnostně přestřižena páska unikátní výrobny sloního papíru. Společně s dalšími významnými hosty se otevření papírny zúčastnili i zástupkyně Ruční papírny Velké Losiny Danuše a Marie Chromkovy.

Papírně popřály hodně štěstí a spokojených návštěvníků. Zdůraznily, že i v současné době má ruční papír své kouzlo: „Každý papír je originál, vyrábí se ručně a musí 20 krát projít rukami, než je hotový".

Hosté si pak vyzkoušeli vlastnoručně připravit arch papíru ze sloního trusu. 

Malý mravenečník Lecter

Závěrečnou částí programu udělala Zoo Praha radost všem příznivcům prvního mláděte mravenečníka velkého, narozeného za celou historii zahrady. Malý mravenečník dostal jméno Lecter. Za kmotra mu šel oblíbený zpěvák Miroslav Žbirka.

„Se jménem Lecter přišli naši chovatelé. Začali tak malému mravenečníkovi říkat proto, že jeho otec se jmenuje Hannibal. Docela jsme váhali, zda ho pokřtít tímto jménem i oficiálně, ale nakonec jsme si řekli, že mravenečníci byli oblíbenými zvířaty surrealistů - Salvador Dalí se dokonce nechal fotografovat s mravenečníkem na vodítku - takže jméno Lecter se pro mládě snad snese," vysvětlil ředitel Zoo Praha, Miroslav Bobek. 

Doprovodné akce slavnostního zahájení sezony potěšily hlavně děti. U restaurace Oceán si mohly vybarvit oblíbené velkoformátové relaxační omalovánky pražské zoo a u expozice mravenečníků si vyrobily originální masky.

Čtěte také: Pražské zoo se podařilo odchovat první mládě mravenečníka velkého