Prezident i primátorka připomněli v projevech přímou leteckou linku, která spojuje Prahu s Pekingem od loňského září. Mluvili taky o oslavě čínského nového roku ve znamení ohnivé opice, která se uskutečnila v české metropoli začátkem února.

„Pevně doufám, že tento rok přinese naší společné dohodě a oběma našim městům štěstí a prospěch. Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapáleni pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," řekla Krnáčová.

Prezident se cítil jako doma

Si Ťin-pching podotkl, že je v Praze podruhé a cítí se ve městě jako doma. „Vaše překrásné město ve mně zanechalo hluboký dojem," uvedl prezident. Vyzdvihl to, že Praha a Peking navázala za Krnáčové osobní podpory přátelství.

Si Ťin-pching věří, že po uspořádání úterní ceremonie bude stále více Číňanů včetně obyvatel Pekingu jezdit do Česka, a naopak stále více Čechů a Pražanů bude navštěvovat Čínu.

Znění smlouvy o partnerství mezi Prahou a Pekingem vzbudilo v minulosti kritiku některých politiků v souvislosti s tím, že obsahuje uznání jednotné Číny, tedy prohlášení že Tchaj-wan je součástí Číny.

Čtěte také: Politici: Smlouva s Pekingem s Vlajkou pro Tibet nesouvisí