Muži i ženy v uniformách se objevili proto, aby děti potěšili – a především aby osobně předali dárky, které pro nemocné děti pořídili za 15 tisíc korun, jež mezi sebou vybrali. Pořízené hračky poslouží i dětem, které se s policisty v nemocnici nesetkaly, ale na dětském oddělení budou hospitalizovány i po svátcích.

Rozhodně nezůstanou zahálet, vyplývá ze slov primáře kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Jiřího Zemana. Vánoční svátky sice v nemocnici trávily jen dvě desítky malých pacientů – ročně však je zde hospitalizováno v průměru kolem 2700 dětí (a spolu s nimi také téměř dva tisíce maminek nebo tatínků) a ambulancí projde na 50 tisíc dětí – přičemž se zde starají o pacienty od narození až do věku 18 až 19 let.

„Jsme tady už 13. den," řekla Deníku Eva Krátká, maminka 3,5leté Dominičky. Dcerka na policejní uniformy koukala vykuleně, když byla zvyklá spíš na svět bílých plášťů – ale kdo ví; možná ji jednou bude sama nosit. Slušivý policejní klobouček už dostala. Jako jediná tak má na hraní skutečnou součást opravdické policejní výstroje darovanou pravou policistkou – ochotně ji ale zapůjčí. Zvlášť když toho dostala na hraní víc – a Ježíšek nezapomněl, že domů pod stromeček má nadělit vysněnou hračku – Mašinku Tomáše. Ostatně – dětská přání mohou být rozmanitá. „Překvapilo mě, že jeden chlapec by chtěl loupež v muzeu; myslel jsem, že všichni kluci by rádi jen hvězdné války nebo tak něco," podivoval se policista Aleš Bohumský.

Policistům ostatně návštěva nemocnice přinesla hodně nových poznatků i dojmů. S dětmi se totiž v rámci služby setkávají zpravidla ve vypjatých situacích, nejčastěji v souvislosti s úrazy – a tihle pacienti pak většinou míří do Thomayerovy nemocnice v Krči. Na Karlově se tak policistům otevřel jiný svět. Lékařka Pavla Pokorná nicméně připomněla i šťastný příběh ze svého pracoviště, zapsaný rovněž v policejních protokolech. Dítě po tonutí, jehož stav nebyl dobrý a možnosti pomoci nevelké, bylo z Krče převezeno právě sem – a za pomoci náročné léčby včetně hypotermie se podařil malý zázrak: dopadlo to dobře. Pro primáře Zemana ale není spolupráce s policisty novinkou. Dosud však byl spíš v kontaktu s nedalekým policejním muzeem. To jeho klinice nejen dává vědět, kdy se uskuteční nějaká akce s hudbou, aby se zdravotníci mohli připravit na větší hluk, a zve dětskou kliniku na své výstavy, ale chystá se i společná akce. „Připravujeme pro ně výstavku našich starých přístrojů," řekl Zeman Deníku.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici ale policisté maličko pomohli, aniž o tom měli tušení. Bylo to při odchodu, když na nádvoří nemocnice míjeli sanitku, do níž právě zdravotníci nesli na nosítkách uplakaného chlapečka. „Podívej; to je lidí, viď?" ukázal jeden ze saniťáků na skupinu v uniformách.

A – vzlykání okamžitě ustalo a slzičky koulet po tvářičkách přestaly…

Potěší nejen dárky, ale i penízeO vánoční nadílku se v čase Vánoc postarali také policisté nejen z místních oddělení včetně kriminalistů a občanských zaměstnanců III. obvodu pražské policie, kteří mezi sebou během prosince vybrali 38,5 tisíce korun a za ně nakoupili dárky pro děti z Klokánků v Kobylisích a Kbelích. Zástupci policistů přišli předat finanční obnos, který pomůže vybavit dětské pokojíčky, ale přivezli i dárky, mezi nimiž nechyběly ani psací a kreslicí potřeby, knížky – a rovněž policejní omalovánky, vystřihovánky a pexesa. Již s předstihem byli nadělovat také policisté z pražské Ruzyně, kteří každý měsíc odevzdávali po 30 korunách a pak se s dárky a vybranými 10 tisíci vypravili do Dětského centra Paprsek. Také pražští strážníci myslí na děti – už dvanáctým rokem přispívají dětem z dětských domovů nejen na dárky, ale i na potřeby každodenního života či na zábavnější prázdninový program.