Spory v řadách odborů pražského dopravního podniku, které začaly minulý týden po odvolání ředitele Jaroslava Ďuriše, pokračují.

Prezident větší části dopraváckých odborů Jiří Obitko v pondělí oznámil, že podle jeho informací výpověď bývalého ředitele připravovali právníci Agrofertu Andreje Babiše. I proto trvá na zachování stávkové pohotovosti, kterou vyhlásil bezprostředně po Ďurišové odvolání.

„Máme potvrzeno, že na výpovědi pana Ďuriše pracovali právníci Agrofertu. Na změnách a v situaci v dopravním podniku nyní figurují lidé blízcí Andreji Babišovi," řekl Obitko s tím, že stávková pohotovost by mohla trvat až půl roku. „Do té doby, než nám někdo vysvětlí, proč byl pan Ďuriš vyhozen, tak není důvod stávkovou pohotovost zrušit," uvedl Obitko.

S tím, že by řidiči městské hromadné dopravy měli jít do stávky, nesouhlasí jiné křídlo odborářů, které zprávu o stávkové pohotovosti už minulý týden dementovalo.

Primátorka: Hloupost a nesmysl

O tom, že šéf ANO a vicepremiér Andrej Babiš má zájem na ovládnutí klíčové městské firmy, se spekuluje již delší dobu. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je však osočení Obitka ohledně role právníků Agrofertu v odvolání ředitele Ďuriše nesmyslné.

„Hloupost, nesmysl a pitomost. Na nadiktování jedné věty, ve které říkáte, že odvoláváte ředitele a jmenujete jiného, rozhodně ji nepotřebujete právníka. V poslední době si připadám, že je móda za vším hledat Agrofert. Je to trapná snaha některých lidi a ji rozhodně nebudu ničím podporovat," komentovala slova odboráře primátorka.

Naposledy řidiči pražské hromadné dopravy stávkovali v roce 2011. Tehdy nevyjelo metro a do ulic vyrazila pouze zhruba třetina tramvají a pětina autobusů. Odboráři tehdy protestovali proti ekonomickým opatřením tehdejší vlády Petra Nečase.

Čtěte také: Prezident odborářů: Výpověď Ďuriše z DPP psali právníci Agrofertu