Do stejného sloupu narazili ujíždějící motocyklista – 20letý mladík, jemuž, jak se později ukázalo, chybělo řidičské oprávnění k ovládání motorky – i policisté, kteří ho pronásledovali. Podle České televize, která na posud v případu upozornila, to ale nebylo tak, že by motocyklista nezvládl jízdu a havaroval. Nahrávka z kamery na prodejně nedaleko místa incidentu, která zaznamenala, co se stalo, napovídá, že policisté motorkáře na kandelábr natlačili. Svým služebním vozem.

V případu figuruje podezření hned na spáchání několika trestných činů, když členové hlídky údajně nezačali s okamžitým poskytováním pomoci zraněnému jezdci, ale jeden z nich ho začal bít. Nezávislý kamerový záznam se zdá napovídat, že kromě dvou ran pěstí do obličeje ležícímu mladíkovi zřejmě uštědřil ještě kopanec.

Také použití donucovacích prostředků v podobě hmatů a chvatů je v případě pádu při dopravní nehodě předmětem diskusí. Zraněný motocyklista pak prostřednictvím facebooku informoval, že skončil v nemocnici nejen s otřesem mozku, ale také se zlomeninou kotníku (což si vyžádalo sádru na noze) a s pohmožděnou paží.

Nechtějí předjímat

Aktuální vývoj šetření události, které se odehrávala 6. srpna před půlnocí v Türkově ulici, nekomentuje ani pražská policie, ani inspekce. Zatím nechtějí ani předjímat, kdy budou k dispozici závěry. Omezí se pouze na konstatování, že o událost se inspektoři zajímají od samého počátku – byl při ní poškozen služební vůz a došlo i ke zranění policisty.

Podle srpnových údajů, které policie zveřejnila krátce po incidentu, původně policisté chtěli terénní motorku zastavit kvůli kontrole jejího technického stavu; zdálo se jim, že stroj vydává příliš velký hluk. Jezdec ale na jednoznačné signály reagoval snahou ujet.

Ujíždějící řidiči přitom nejsou v Praze výjimkou. Zkušenost napovídá, že kontrolám se chtějí vyhnout zpravidla kvůli tomu, že porušují udělený zákaz řízení (případně řidičák nikdy nevlastnili); často se navíc ukáže, že jsou pod vlivem alkoholu nebo drog – a nezřídka také bývá jejich vozidlo kradené.

Čtěte také: Při honičce se zranili motorkář i dva policisté