I při tomto činu si pachatelé maskovaní kuklami počínali nebývale brutálně. Barmance svázali ruce i nohy lepicí páskou, zavázali jí ústa i oči – a ještě jí přetáhli před hlavu igelitový pytlík. Žena měla obrovské štěstí, že vyvázla bez úrazu. To pracovníci ostrahy v jiných přepadených firmách dopadli podstatně hůř. Pachatelé je bili tyčemi a mohutným kovovým páčidlem, a to doslova hlava nehlava. Surově mlátili i oběti, které se nebránily; dokonce i když už ležely na zemi. Výsledky? Tříštivá zlomenina nohy, zlomená ruka, vážné zranění hlavy. A při pohledu na záznamy útoků zachycené bezpečnostními kamerami lze hovořit o zázraku, že to nedopadlo ještě hůř. „Takhle brutální pachatelé do Prahy ještě nepřišli," poznamenal kriminalista Zábrodský.

Od krádeže na stavbě k násilí

Násilníci vyslechli obvinění nejen z loupeže, ale také z krádeže a poškozování cizí věci. Ve vazbě čekají cizinci na soud, který je může poslat do vězení až na 12 let. Pražští vyšetřovatelé také zkoumají, zda toho skupina nemá na svědomí víc než dosud objasněnou čtveřici loupeží a jednu krádež.

Právě krádeží pachatelé začali, když se v červnu vloupali na stavbu v Praze 5 a ukradli malý nakladač. Pak už se kořisti zmocnili vždy silou. Navštěvovali různé firmy včetně sběrny surovin či zmiňované herny, které si většinou vyhlédli předem. „Buď tam něco prodávali, nebo se zajímali o práci," řekl Deníku zástupce ředitele středočeské policie Milan Komárek. Také jeho podřízení k dopadení lupičů přispěli, když od počátku července vyšetřovali přepadení firemního areálu v Jenči. Zbývající zločiny se odehrály v metropoli.

Kradené věci mizely na Jičínsku

Pachatelé se zajímali o vše, co by jim mohlo přinést peníze. V pondělí to potvrdil Jan Daněk z ředitelství pražské policie. „Brali elektroniku, finanční hotovost, nářadí, elektrocentrály, nabíječky, akumulátory, čerpadla – a dokonce i kompaktní nakladač," vypočítal policista. Část ukradených věcí se našla při domovních prohlídkách, při nichž kriminalisté objevili i pistoli a páčidlo požité jako obušek. Podle Komárkových slov skončily některé věci u překupníka na Jičínsku – jeho činnost ale kriminalisté prošetřují samostatně. Členem zločinecké skupiny mladých cizinců totiž nebyl.