Společnost Pražská teplárenská, která dodávky teplé vody v metropoli spravuje, okamžitě vyslala na inkriminovaná místa své opravárenské čety.

„Uzavřeli jsme hlavní uzávěry a teď musíme hledat místo s prasklým potrubím. To je ale pod betonovou vrstvou, takže ji musíme nejdřív rozbít," informoval Pražský deník na místě havárie jeden z přítomných dělníků.

Těm se brzy kýžené místo podařilo najít a opravy prasklého v průměru šedesáticentimetrového potrubí mohly začít. Uniklá voda natekla až na Kubánské náměstí, kde její zhruba třiceticentimetrová výše namrzala, žádnou škodu ale nezpůsobila.

V Litevské ulici přítomnost dělníků budila zvědavost. Trpělivé odpovědi na nejčastější otázku, kdy bude dodávka teplé vody obnovena, se měnily s postupem prací.

„Viděl jsem, jak se valí pára a ten vodotrysk taky stál za to," pronesl obdivně Jan Balcar z Tulské ulice, který ve chvíli havárie údajně v blízkém okolí zrovna venčil svého psa.

Větší tlak zemských vrstev potrubí nevydrží

Příčina poruch se podle Pražské teplárenské připisuje současným výkyvům počasí. „Střídání teplot způsobuje větší tlak zemských vrstev na potrubí, a to prostě někde nevydrží," vysvětlil mluvčí společnosti Radek Ježdík.

Nicméně opravářské práce pokračovaly, a právě v Litevské ulici se tamní obyvatelé dodávky tepla dočkali již ve včerejších odpoledních hodinách. Z havárie měli zřejmě největší radost školáci gymnázium v Omské ulici informuje, že z důvodu přerušení dodávky tepla se dva dny vyučovat nebude.

Úřady v Praze 2 mají vlastní kotle

Podle mluvčího radnice Prahy 10 Jana Charváta bylo od dodávky tepla odpojeno také šest základních škol a třináct mateřských škol ve Vršovicích. Bez tepla byla i jedna budova jeslí, radnice v budově umístila přímotopy. Teplem a teplou vodou není zásobena ani radnice desáté městské části.

Postiženo je i část území Prahy 2, školy a úřady v ní ale problémy s teplem nemají. Podle mluvčí radnice Ilony Chalupské mají všechny školy i úřady na území Prahy 2 své vlastní kotle.

Na rozdíl od Kubánského náměstí zde voda svou stopu zanechala. Své o tom ví školník Pavel Jílek, který po dva dny určitě zahálet nebude. Voda totiž natekla do některých prostor školy a úklid bude po dva dny zřejmě školníkovým hlavním programem.

Podobnou činností se naštěstí nemusí zabývat Vinohradská nemocnice, ta svůj provoz kvůli nedaleké havárii nijak omezovat nemusela. Okamžitě totiž uvedla do provozu svůj náhradní zdroj tepla.

„Péče o pacienty v naší nemocnici kvůli havárii nebyla nijak ohrožena," konstatoval mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek s tím, že podle hygienických norem byla klientům tepelná pohoda zachována.

Není přece mínus padesát

Ve vedlejší Jakubské ulici měli v pondělí dočasně takzvaný studený odchov právě rodiny s malými dětmi. „Nic moc se snad za těch pár hodin nestane. Kromě toho máme doma přímotopy," obrnil se trpělivostí Jan Závodský se svým tříletým synem Filipem, kterého víc než starosti o teplo zajímala nasazená technika.

Oslovení respondenti vyjádřili naději, že jejich domovy jsou za normálních okolností velmi dobře vytápěny a tepelná setrvačnost jistě nějakou chvíli ještě jistě vydrží.

„Nemyslím si, že bychom z nějaké havárie měli hned dělat senzaci nebo se chytat za hlavu, že zmrzneme. Žádná pořádná zima ani není a zřejmě ani nebude. A že je trochu pod nulou by v lednu nemělo nikoho překvapovat," usmíval se Jan Křenek z Vršovic.

Ten úsilí dělníků a přítomných zvědavců sledoval se stoickým klidem. Prý se podobné havárie v Praze dějí každý rok a opravy nikdy dlouho netrvají.

Hlavně, že nesněží za krk

Práci dělníkům ve zhruba dvoumetrovém výkopu poněkud znepříjemňovalo včerejší dopolední sněžení. Nicméně i oni vnímali obavy přítomných lidí s klidem.

„Nedivím se jim, kdo by nechtěl mít doma teplo. A že je zrovna chumelenice? Když vám vločky nepadají za krk nebo není mínus dvacet, zvládnout se opravy dají dobře. Však už to nějakou dobu přece děláme," poznamenal jeden z členů opravárenské čety Pražské plynárenské.

Tepla se prý dočkají všichni

Dodávky tepla v lokalitách Vršovice, Solidarity a Litevská jsou od včerejšího podvečera již obnoveny. Informaci Pražskému deníku potvrdil mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.

„Průběh oprav pokračoval vcelku rychle. Z původních čtyřiceti tisíc obyvatel nám zbývá dodávat teplou vodu už jen asi pouhým pěti tisícům lidí, což je oblast Skalky. S největší pravděpodobností se tak stane v průběhu pondělních večerních hodin," doplnil Ježdík.

Pohled do historie nabízí takřka stejný úkaz vodního gejzíru, unikajícího z prasklého potrubí. Stalo se tak například v prosinci roku 2009. Horkovod praskl u křižovatky Rumunské ulice s Legerovou, která je součástí pražské magistrály.

Nejen mrazy hrají lidem na nervy

V tu dobu byly patnáctistupňové mrazy a voda namrzala do podoby jakési homole ledu. proto byl tehdy pro opravárenské čety poměrně velký problém se k místu poruchy vůbec dostat. Zmíněným místem denně projedou desetitisíce automobilů, doprava proto musela být regulována a doprava v Praze v podstatě za několik málo hodin zcela zkolabovala.

Vodovod v Rumunské podle dostupných informací pochází z roku 1908, kde se na havárii údajně podepsalo především jeho stáří. Zda se někdy bude vyměňovat, se ještě neví.

Mimo zimní sezóny však potrubí v Praze občas praská taky. Důkazem toho je loňský květen v Sulické ulici v Krči voda z prasklého potrubí vytopila čtyři rodinné domy a vytvořila obrovskou lagunu. Prasklé vodovodní potrubí potrápilo obyvatele Prahy 4 už na začátku května. Havárie vodovodu v Hanusově ulici tehdy na několik hodin připravila o vodu zhruba 70 tisíc Pražanů.

Loňský červenec kvůli prasklému potrubí ještě možná mají v paměti i obyvatelé Kobylis. Zhruba padesát tisíc lidí v severní části města bylo několik dlouhých hodin bez vody. Způsobila to havárie vodovodního řadu ve Formánkově ulici v Praze 8.

Anketa: Vylekala vás zpráva o přerušení dodávky tepla?

Jan Závodský, Praha 10: Že by mě tak zpráva vylekala, to vůbec ne. Jen jsem chtěl přímo u dělníků vyzvědět, kdy bude dodávka teplé vody zase obnovena. Takové věci se přece stávají, tak proč hned propadat hysterii. Krom toho navíc… máme doma přímotopy, kdyby šlo opravdu, jak se říká, do tuhého.

Miroslav Peterka, Praha 10: Zřejmě to odnesl zase kus starého potrubí, takže co s tím naděláme teplo chvíli, než se to opraví, prostě nebude. Jsem jinak otužilý člověk a dívám se na problémy s optimismem. Žil jsem dlouho v Norsku, kde jsou větší zimy než u nás. Takže tohle mě přece nijak nerozhází…

Lubomír Pecák, Praha 10: Jsem zatím v pohodě, a abych se zahřál, odhazuji u domu z chodníku sníh. Myslím si, že domy v naší ulici a jistě i jinde jsou dobře temperované, takže menší výpadek tepla z časového hlediska snad žádný problém nevyvolá. Matky s malými dětmi to třeba vnímají jinak, což chápu.