K zatím poslednímu pokusu došlo tento víkend na Praze 10 v rámci senátních voleb. Pro nulovou toleranci se vyslovilo 7376 lidí, proti 1312. Jelikož ale nepřišel k volebním urnám dostatečný počet lidí, bylo referendum prohlášeno za neplatné. K zákonné platnosti je nutných 35 procent oprávněných voličů, účast se však pohybovala okolo 11 procent.

Přesto nulová tolerance na území Prahy 10 vstoupit v platnost může, pokud to odhlasuje zastupitelstvo. Příkladem je Praha 7, kde se v rámci voleb do europarlamentu letos v červnu uskutečnilo i referendum o hazardu. Navzdory nízké volební účasti nakonec radnice schválila nulovou toleranci na svém území.

A návrh regulace hazardu se budou aktivisté snažit dostat i na program dnešního jednání zastupitelstva deváté městské části. Zdá se jim přehnané, že na zhruba 54 tisíc obyvatel připadá 36 heren.

„V posledních měsících byly herny významně redukovány v jiných městských částech. Další městské části ji zvažují. Praze 9 tak hrozí, že se brzy stane osamoceným ostrůvkem heren, kam se budou stahovat hráči z celé Prahy," říká Petr Pišoft, zastupitel za Stranu zelených a člen spolku 9 bez hazardu.

Naráží na to, že nulovou toleranci už mají na Praze 2, 6 a 12, následovat je chce Praha 5 a 7. Hlavní město má sice vyhlášku regulující provozování loterií, nicméně městské části dostaly i jistou rozhodovací autonomii. Jenže právě tento nejednotný systém se stává čím dál častěji terčem kritiky.

Hrozí korupce, varuje úřad

Podle antimonopolního úřadu například hrozí to, že nebudou dodrženy podmínky hospodářské soutěže.

„Problematické může být stanovení konkrétních provozoven nebo adres, na kterých může k provozování loterií docházet, neboť ze samotného takového výčtu nijak nevyplývá pravidlo, podle kterého byly vybrány právě tyto provozovny, a nadto není umožněn vstup dalších soutěžitelů na trh. Obec musí být v takovém případě sto prokázat, proč je povolení pouze určitého počtu provozoven a podle jakého kritéria byly vybrány právě tyto provozovny. Současně by bylo nezbytné prokázat, že zvoleným postupem nedochází k diskriminaci soutěžitelů, kteří na trhu již působí, ani těch, kteří by na něj zamýšleli vstoupit," stojí ve vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který tak vyzývá obce, aby nejpozději do 1. ledna 2015 zveřejnily všechna kritéria, na základě kterých se regulace na jejich území uplatňuje.

„Adresná regulace svádí ke korupci. V řadě městských částí i korupce ohledně podobného výběru byla, podávali jsme řadu trestních oznámení. Je však těžké to prokázat, protože musíte tyto lidi chytnout za ruku," souhlasí se stanoviskem Martin Svoboda ze spolku Občané proti hazardu.

Podle něho je současná vyhláška značně problematická, protože řada heren stojí u kostelů a u škol, kde je provozování loterií zakázáno. „Vyhláška vlastně odporuje sama sobě," říká Svoboda.

Vyhláška není projevem libovůle

S tím však vedení města nesouhlasí a trvá na tom, že vyhláška není projevem libovůle, nýbrž jasně stanovuje pravidla pro výběr míst, kde mohou být loterie provozovány.

„Znám stanovisko ÚOHS, ale jsem přesvědčen, že v rámci naší vyhlášky byl zachován rovný přístup ve vztahu k provozovatelům heren. Jasně jsme nastavili pravidla přístupu jednotlivých městských částí. Mohou se přiklonit k nulové toleranci, nebo musejí zdůvodnit redukci počtu heren a jejich umístění," vyjádřil se radní pro legislativu Lukáš Manhart.

Novelizací vyhlášky se současné vedení magistrátu už zabývat nestihne, protože připomínkové řízení k novele vyhlášky musí trvat minimálně třicet dní. A komunální volby jsou za necelé tři týdny.

Londýn vzorem pro Prahu?

Podle Martina Svobody by optimální cestou byla koncepce tzv. hotelových heren.

„Byla by to kasina, kde by se dodržovala určitá společenská pravidla, včetně dresscodu. Byla by určena pro lidi, kteří mají peníze a mohou si dovolit sázet, nikoli pro lidi, kteří jsou na sociálních dávkách," popisuje Svoboda. S tím souhlasí i Manhart.

„Je to maximální eliminace negativních jevů. Ideál není nulová tolerance, protože hazard je nezanedbatelný zdroj příjmů pro Prahu. Ročně na odvodu z loterií dostává 800 až 900 milionů korun," říká radní a připouští, že současnou vyhlášku provozovatelé často porušují, protože jejich herny fungují navzdory tomu, že nesplňují podmínky, které jsou v ní stanoveny.

Magistrát proto vede desítky správních řízení a uděluje pokuty, které mohou činit až 200 tisíc korun. Ještě nějaký čas tak potrvá, než bude v metropoli skutečně jen tolik heren, kolik vyhláška povoluje.

„Myslím si, že Praze by stačila jen jedna herna v každé větší městské části. Vždyť v celém Londýně je jen 29 kasin," říká Svoboda. Pomoci může i nový loterijní zákon, který chystá ministerstvo financí. Měl by například stanovit počet heren na počet obyvatel. Na dvacet tisíc lidí, by mohla být jen jedna herna.

Čtěte také: Lidé v Praze 10 hlasovali proti hazardu, referendum je ale neplatné