Starosta obce Jaroslav Kratochvíl (ČSSD) připustil, že na tom měl Rath, který je obviněný z přijetí úplatku, svůj podíl. Dodal ale, že za vlády občanských demokratů na krajském úřadu nedostala obec z dotací „ani korunu".

„Za bývalého vedení kraje, kdy tam byl pan Bendl, Hostivice za těch osm let z dotací nedostala jedinou korunu, takže si myslím, že jsme si to teď trošičku vybrali. Myslím si, že pan hejtman nebyl štědrý pouze k Hostivici," uvedl Kratochvíl.

Podle něj však nezáleží na tom, kdo na krajském úřadu vládne, protože obce stavby nezaplatí jen z dotací. „Musí si také vytvořit finanční prostředky, aby mohly mít na spoluúčast," zdůraznil. Jako příklad uvedl dostavbu základní školy, na kterou město získalo evropské dotace 35 milionů korun, dalších 100 milionů podle něj muselo přidat z vlastního rozpočtu. „My jsme už neměli funkční školu. Ten nárůst počtu obyvatel je tady tak obrovský, že jsme to museli vyřešit," řekl Kratochvíl.

Podobný problém s nedostatečnou kapacitou základní školy chtěla vyřešit sousední obec Chýně. Nedávno se ale podle starosty Pavla Fouska dozvěděla, že šestimilionovou dotaci na přístavbu školy nedostane i přesto, že tam údajně počet obyvatel roste rychleji než v Hostivici. „Nemůžu to nějak komentovat, ale je to skutečnost," uvedl Fousek. „Jsme na tom stejně jako okolní vesnice, některé jsou na tom možná ještě hůř," komentoval situaci kolem dotací další starosta nedaleké Jenče Pavel Burgr.

Řada obyvatel Hostivic s podílem Ratha na rozvoji obce souhlasí. Někteří však míní, že oprava několika veřejných budov neznamená, že město vzkvétá. Kratochvíl připustil, že město musí rozšířit kapacitu čističky odpadních vod nebo opravit budovu historické sokolovny, kde má vzniknout tělocvična.

Rath býval kvůli dotacím do domovské obce terčem kritiky opozičních zastupitelů. Kritizovali jej třeba právě kvůli dostavbě základní školy nebo zřízení gymnázia, které tam podle nich vzniklo jen kvůli tomu, že to je hejtmanovo bydliště. Kratochvíl tento krok hájí, protože prý v okrese Praha-západ není žádná střední škola a Hostivice jsou největším městem okresu. Kritizovaná byla i nová fontána na náměstí. „To je výhradně věc města, na to jsme nedostali žádnou dotaci ani příspěvek," řekl Kratochvíl.