Rozruch na oddělení spojený s příchodem uniforem ji totiž probudil; i přesto, že se policisté snažili našlapovat jako myšky. Ostatní děti – vesměs již starší – ale příchozí vítaly s úsměvem. Dobře totiž postřehly, že se policisté neobjevili s prázdnýma rukama. Naplnili tradici, kterou drží již deset let: uspořádali mezi sebou sbírku, z níž následně koupí dárky pro děti, jimž zdravotní komplikace vánoční pohodu trochu pokazily.

Na výběru přinesených dárků se policisté předem domluvili se zdravotnickým personálem tak, aby byly k dispozici pozornosti pro holčičky ve všech věkových kategoriích a hračky se daly snadno dezinfikovat. Většina na svou příležitost teprve čeká, některé však policisté malým pacientům předali už ve středu. „Policisty mám ráda – ale teď víc," nechala si napovědět 8,5letá Veronika, již z dárků nejvíc okouzlily panenky.

„Pěkný; opravdu hezký," zhodnotila. Také pětiletý Maxík Farkaš si nadílku náramně užil, i když zprvu se musel rozhodnout, jestli se má smát, nebo spíš stydět. Souprava 11 aut, kterou dostal a hned pohotově přepočítal, ho nadchla – a nejvíc z nich zelené autíčko. „Je nejrychlejší," vysvětloval pohotově získanou zkušenost – a měl pravdu: při závodech ve sjezdu z polštáře na matraci jeho zelený monopost autu v rukou policisty Karla Haláka nedal šanci.

Vánoce na lůžku

Maxmilián se ovšem těší hlavně na stromeček, který ho čeká doma. Maminka sice pokrčila rameny, ředitel nemocnice Zdeněk Beneš ale spiklenecky kývl. „Mluvil jsem s panem primářem – a lepší se to," nabídl naději vpravdě ředitelskou.

Deníku však řekl, že Vánoce na lůžkách v nemocničních pokojích mohou podle jeho předpokladů trávit i desítky dětí – podle situace. Řádí totiž respirační onemocnění. Na oddělení však jsou děti nejenom s dýchacími problémy, ale s veškerými interními onemocněními.

„Oceňuji, že jste si udělali čas nejen něco vymyslet, ale také to zrealizovat," řekl ředitel Beneš policistům. Doplnil, že jejich čin by se mohl stát příkladem i pro další subjekty. Naštěstí nejsou policisté osamoceni, potvrdila Deníku vrchní sestra Martina Pechová. „Loni jsme také dostali dárky od policistů, ale i od dalších lidí," konstatovala, že vítány jsou jak věcné dary, tak peníze zasílané na konto, z něhož lze zakoupit, co je potřeba.

Bezmála 13 tisíc korun

Stovka příslušníků jednoho ze čtyř oddělení speciální pořádkové jednotky pražské policie mezi sebou na dárky pro malé pacienty vybrala bezmála 13 tisíc korun. Předat všechny pořízené dárky ve středu nebylo možné; ne každého malého pacienta lze navštěvovat a věnovat se mu podle libosti. Ošizeni ale nezůstanou ani ti, kteří se s policisty nesetkali.

Drobné dárky i předměty s policejní tématikou jim předají sestřičky – a zbylé hračky pak zůstanou na oddělení pro všechny děti. Pražská policie navíc slibuje, že překvapením ještě není konec. „Toto není jediná plánovaná dobročinná akce," naznačila Iveta Martínková z policejního ředitelství.