„Městská část pořádá oslavy narozenin mnoho let. Posledních šest let mají vícedenní podobu, abychom oslovili co nejvíce lidí (nejen) z Jižního Města a aby si každý našel něco svého," vysvětluje mluvčí Andrea Wolfová.

Program myslí jak na nejmenší a školou povinné, tak i na seniory. Oslavy vyvrcholí o víkendu, kdy nejprve odstartuje od stanice metra Opatov Pražské cyklozvonění, společný projekt několika městských částí, a pak bude následovat Chodovská pouť a Jihoměstské pivní slavnosti. Ty potrvají od pátku do neděle a jejich součástí bude i folklórní festival. Takto honosně pojaté oslavy stojí městskou část 350 000 korun, které jsou z rozpočtu na kulturu.

Živá městská část

Podobnou akci pořádá třeba i Praha 7. Jejím hlavním posláním však není pouze obyvatele pobavit, ale především jim nabídnout volnočasové aktivity a nejrůznější služby.

„Cílem akce je dát při této příležitosti možnost všem kulturním a sportovním organizacím, volnočasovým spolkům, občanským sdružením, drobným živnostníkům a neziskovým organizacím, aby program Dne Prahy 7 vytvořili společně s námi a zároveň při této příležitosti mohli prezentovat své aktivity. Chceme občanům představit atraktivní a živou městskou část," vysvětluje mluvčí radnice Martin Vokouš. Naproti tomu oslavy první městské části mají připomenout především sjednocení pěti čtvrtí, a to Malé Strany, Starého Města, Nového Města, Hradčan a Josefova, v jeden celek. Pro účely oslav si vyhradily obě radnice z rozpočtu částky okolo 200 000 korun.

Žádné oslavy

Některé městské části ale šetří svoji pokladnu a žádné podobné „dny" nepořádají. Týká se to například Prahy 4, 8, 9 nebo 16.

Důvod, proč se akce nekonají, ale může být vcelku poetický. „Žádné oslavy vzniku nemáme. Je to dáno nejspíše tím, že Praha 5 patří k největším městským částem a spadají pod ní historicky různá území od Smíchova, přes Košíře, Hlubočepy či Jinonice," řekl Luděk Sefzig, vedoucí tiskového oddělení MČ.