O tom, že už ženy v politice dávno nehrají druhé housle, svědčí i jejich zvyšující se počet na kandidátních listinách napříč politickým spektrem. Do voleb tak například pražskou ODS povede Miroslava Němcová, komunisté zase vsadili na Martu Semelovou, bývalou poslankyni a komunální političku.

Z chvostu až do poslanecké lavice

Nejsou to však jen političky na volitelných místech, které mají šanci uspět a usednout tak do poslaneckých lavic. Své o tom ví například Lenka Kohoutová (ODS), komunální politička známá bojem proti sKartám. V minulých volbách kandidovala až na 29. místě, ale díky preferenčním hlasům od voličů se dostala na páté místo. Mimochodem na místo, ze kterého kandiduje v říjnových předčasných volbách.

Sociální témata? Pro muže okrajová

Právě sociální problematika je u žen – političek velmi oblíbené téma. Na rozdíl od mužů. To si myslí Helena Válková, která kandiduje za politické hnutí ANO 2011. „Ženy se zajímají právě o tato témata, která muži tradičně a dle mého názoru neprávem pokládají za marginální nebo přinejmenším za méně významná, jako příklad může posloužit například podpora ohrožených skupin obyvatelstva  dětí, seniorů apod."

S tím souhlasí i Hana Nováková (ČSSD), zastupitelka, první žena na pražské kandidátce startující ze čtvrté pozice, učitelka, ale hlavně matka pěti dětí, která sama bojovala s nedostatkem míst ve školkách. Proto podporuje zaměstnávání na zkrácené pracovní úvazky či firemní školky. „Politika nemůže být  o tom, kdo je lepší a kdo víc vyhraje," říká Nováková.

Více dětí než je republikový průměr má i bioložka Pavla Tůmová (KDU-ČSL). „Nemám žádné lepší či horší vlastnosti než moji kolegové politici, musím ale často jednat efektivněji, když si kvůli schůzi platím hlídání tří dětí. Tlačím na věcnou komunikaci, praktické řešení."

Efektivitu zmiňuje i šestka pražské TOP 09 Markéta Adamová. „Ženy mnohem více jednají, než aby o problémech pouze hovořily. A co je neméně důležité  do politiky vnášíme i témata, která muži opomíjejí  například slaďování rodinného a pracovního života," připomíná Adamová.

Úspěch mají slušní

Ne všechny kandidátky, které oslovil Pražský deník, si však myslí, že do politiky mohou přinést něco jiného, lepšího než muži.  „Nepatřím mezi ty, kteří svět vidí jako genderový problém. Lidé by se měli dělit podle toho, jaké mají charaktery či jak jsou pracovití," myslí si Kateřina Peštová, konzultantka v oblasti zdravotnictví na kandidátce ČSSD s číslem 20. Podobně to vnímá i jednička KSČM Marta Semelová: „Nerozlišuji politiky podle toho, jestli se jedná  o muže či o ženy. Hlavní je, aby to byl slušný člověk s odbornými znalostmi, který má chuť měnit svět k lepšímu."

Petr Pravda, jeden ze dvou oslovených politologů, řekl Pražskému deníku:

Ženy přinášejí do politiky slušnost. Aféry se však nevyhýbají ani jim

Mělo by být v politice více žen? A proč? A co vedlo dvě tradiční strany k tomu, aby je v hlavním městě do voleb vedla žena? Na to se Pražský deník zeptal dvou politologů  Jiřího Koubka a Petra Pravdy.

Mělo by být podle vás v politice více žen?

Jiří Koubek: Jako stoupenec kvót tvrdím, že ženy do vrcholné politiky patří. Není normální, když polovina populace v politice není pořádně zastoupena, a ještě se to ospravedlňuje tím, že vlastně „nechtějí", že starostek ve vesnicích je přece dost a že je to takhle „přirozené". Pak to dopadne jako na pražských kandidátkách, kde TOP 09 a ČSSD mají svou „první dámu" až na čtvrtém místě listiny.

Petr Pravda: Ženy do politiky přinášejí slušnost a většinou na sebe nemají potřebu strhávat pozornost za každou cenu. Mají menší tendenci urážet a zesměšňovat své politické protivníky. Na druhou stranu je však iluzorní představa, že výrazný vstup žen do naší politiky ji zbaví většiny současných problémů. I při současném malém množství žen v politice můžeme najít aféry, které jsou s političkami spjaty. Nejznámějším příkladem je asi odchod Vlasty Parkanové kvůli obvinění v případu nákupu letounů CASA.

Co říkáte na rozhodnutí dvou tradičních stran ODS a KSČM, které do voleb v Praze povedou ženy?

Jiří Koubek: Marta Semelová je známá představitelka „tvrdého" křídla, které je  v pražské organizaci KSČM silné, z druhého místa však kandiduje Jiří Dolejš, jedná se tedy o kompromis. V případě ODS jde z části o prestiž  postavit „premiérku"  v metropoli, která až do roku 2010 bývala baštou ODS. Jde také o taktický úkrok samotné Miroslavy Němcové. „Vyklízí" svou domovskou Vysočinu, kde je boj pro ODS předem ztracen, i když pomyslný střet „premiérky"  s prezidentem by právě zde měl svou symboliku.

Petr Pravda: Za překvapivé rozhodně považuji, že konzervativně orientovaná ODS dala celkově velký prostor ženám na kandidátce. V první trojici kandidátky jsou dvě ženy, v první pětici jsou dokonce tři. Je to dáno dvěma důvody. Prvním je, že mnoho bývalých vysoce postavených politiků ODS se zdiskreditovalo a nemohou tedy znovu kandidovat  nejkřiklavějším případem je bývalý primátor Pavel Bém. Druhým důvodem je, že pražská organizace ODS má ve svém středu dvě výrazné exposlankyně Janu Černochovou a Lenku Kohoutovou, které v minulých volbách dostaly od voličů velké množství preferenčních hlasů.

Co se týče kandidátky Marty Semelové  je opravdu velkou otázkou, zda její zařazení do čela kandidátky nemůže komunistům uškodit, protože některé její oslavné výroky na adresu minulého režimu vadí  i mnoha levicově orientovaným lidem. Její zařazení na první místo je pravděpodobně způsobeno tím, že je předsedkyní pražské organizace KSČM.