Nejstarší pocházejí z loňského listopadu, kdy dosud neznámá dvojice zlodějů řádila na Žižkově. Využila dvou hodin, po které večer zůstal v Roháčově ulici bez dozoru zaparkovaný vůz škoda Superb, rozbila sklo pátých dveří a ukradla gumový nafukovací záchranný člun se signalizací v hodnotě 50 tisíc korun.

Ze Žižkova pocházejí také nejnovější záběry, připomněla policistka Jana Rösslerová. Konkrétně jsou z 31. března, kdy kamerový systém zachytil dva prchající zloděje poté, co z octavie zaparkované v Příběnické ulici ukradli navigační systém v hodnotě 75 tisíc korun.

Vloupání do octavie v Horních Počernicích

Škoda Octavia se stala i předmětem zájmu zlodějů, kteří udeřili 17. března v Horních Počernicích. Pachatelé využili toho, že majitel v půl deváté ráno zaparkoval před provozovnou s rychlým občerstvením na Novopacké ulici a odešel do prodejny.

„Mezitím přijela na parkoviště dvojice mužů v šedé Škodě Octavii, opatřené odcizenými registračními značkami. Spolujezdec z vozu odešel na nákup občerstvení a druhý čekal ve vozidle. Společně se pak vloupali do zaparkované octavie," přiblížila Rösslerová dosud známé údaje o zločinu končícím odnesením kořisti v celkové hodnotě téměř 13 tisíc korun. Zloději si nevybírali: sebrali navigaci, fotoaparát, diář, tašku na notebook - a nepohrdli ani luxusním perem.

Zkouška štěstí v podzemních garážích

Hned dva zlodějské pokusy, ale jen jeden z nich úspěšný, měla na svědomí dvojice, která před pěti týdny zkoušela štěstí v podzemních garážích na Havlíčkově náměstí. Nejprve se 15. března pokoušela vykrást Audi A6 - to si ale ještě nic neodnesla. Úspěšní ale byli tito muži o čtyři dny později.

Udeřili 19. března kolem půl páté ráno - a udeřili doslova: rozbili okno pátých dveří. Ze zavazadlového prostoru sebrali koženou příruční tašku a osm luxusních košil a polokošil asi za 15 tisíc korun; celková škoda se ale vyšplhala zhruba na dvojnásobek - dosahuje 27 tisíc.

V případě podezřelých ze všech uvedených případů se kriminalisté obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání po totožnosti dotyčných, ale jejich pohybu nebo pobytu. „Jakékoli informace přijmou policisté na bezplatné tísňové lince 158 nebo na kterékoli služebně," připomněla Rösslerová.

Policejní fotografie a videozáznamy jsou k prohlédnutí i ke stažení ZDE.

Tisíce skutků, stamilionové škodyPražští policisté evidují za první čtvrtletí letošního roku celkem 2884 případů vloupání do vozidel, z toho se jim podařilo objasnit prozatím 177 skutků. Loni za stejné období (od 1. ledna do 31. března) zaznamenali 3126 případů - a z nich během této krátké doby objasnili 79 činů.

Vykrádání aut se dlouhodobě řadí ke kriminalitě, která je početná, ale její objasněnost není vysoká. Krádeží věcí z automobilů, jak se vloupání do vozidel nazývají v policejních statistikách, bylo v Praze za celý loňský rok nahlášeno 11 833; způsobená škoda se vyšplhala na 338,6 milionu korun.

Odhalit pachatele se podařilo u 392 skutků (a k tomu se ještě řadí 118 případů takzvané dodatečné objasněnosti, kdy byli nalezeni pachatelé starších skutků - což se však ve statistikách již neprojeví). Nejčastěji byli jako vykradači aut dopadeni recidivisté.

Rady pro majitele vozidel

Vozidlo parkujte vždy, na místě k tomu určeném. Místo by mělo přehledné a pokud možno osvětlené. Využívejte hlídaná parkoviště. Nenechávejte svá auta na opuštěných místech.

Řádně uzamkněte vozidlo, a to i v případě krátkodobé nepřítomnosti (například při doplnění pohonných hmot na čerpací stanici).

Při odchodu od vozidla zkontrolujte uzavření oken, dveří, střešního okénka. Doporučujeme zvýšenou obezřetnost při uzamykání vozidla dálkovým ovladačem!

Nenechávejte ve voze žádné věci, elektroniku nebo zavazadla. I relativně bezcenná odložená věc může přilákat pozornost zloděje.

Pokud máte snímatelný panel od rádia, nenechávejte jej ve vozidle. Totéž platí i v případě, pokud používáte ve voze přenosný navigační systém.

Zbytečně na parkovišti neotvírejte zavazadlový prostor. Ukládat si do něho v tento okamžik své věci, může znamenat, že ukážete zloději, kam se má zaměřit.

Při manipulaci s nákupem dbejte na bezpečnost. Věnujte pozornost svému okolí při vykládání nebo nakládání zakoupeného zboží.

Doklady a klíče od vozu mějte vždy u sebe, doklady osobní i k vozidlu nenechávejte zbytečně ve vozidle.

Zaparkovaný vůz průběžně kontrolujte, nenechávejte jej zaparkovaný delší dobu bez dozoru.

Vůz zabezpečte vhodným elektronickým či mechanickým zabezpečením.

V případě, že dojde k vloupání do vozidla, ihned volejte Policii ČR na linku 158. Zvýšíte tak šanci na vypátrání pachatele!

Pokud je to možné, tak vozidlo před příjezdem policie ponechte v takovém stavu, v jakém ho zanechal pachatel. V opačném případě můžete znehodnotit upotřebitelné stopy.

Čtěte také: Auto není trezor, četli řidiči upozornění