Proudí tudy studenti Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické, Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy a stojí zde i Národní technická knihovna a Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd. Většinu pozemků navíc vlastní 
Praha 6.

Dohodu podepsalo šest institucí

Dlouho neřešitelná situace se však konečně začíná měnit. Prvním krokem k tomu byla společná schůzka hlav všech dotčených institucí včetně starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), která se uskutečnila minulý týden.

Hlavním bodem setkání pak byl podpis Memoranda 
o společném zájmu, jehož cílem je právě postupné zatraktivnění dejvického kampusu, aby ožil společenským životem studentů, vědců, profesorů, ale i obyvatelů okolních čtvrtí.

Dokument pak postupně podepsali Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny, Petr Konvalinka, rektor Českého vysokého učení technického v Praze, Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy v Praze, Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie, Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Ondřej Kolář, starosta Městské části Praha 6.

Hned po slavnostním aktu vyjádřili signatáři spokojenost s novou iniciativou. „Veřejnému parteru areálu je věnována náležitá péče vždy jen v těsném okolí novostaveb Národní technické knihovny, Fakulty architektury a Fakulty informačních technologií ČVUT, o celém areálu to ale rozhodně neplatí," řekl Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny a dodal, že věří, že se podaří tuto jedinečnou lokalitu skutečně oživit.

Pěší zóny, občerstvení i hřiště

Zároveň s dohodou vznikla pracovní skupina, která se bude pravidelně scházet 
a společně bude realizovat jednotlivé akce a záměry. 
O prvních se už také mluví.

„VŠCHT dala k dispozici například návrh na vytvoření pěší zóny v Technické ulici. Přejeme si také, aby se maximalizovala možnost kulturního vyžití jako koncerty, výstavy, festivaly a byly zajištěny základní služby, například stánky s občerstvením, dětské hřiště nebo stojany na kola," říká Michal Janovský z oddělení komunikace Vysoké školy chemicko-technologické.

Právě páteřní Technická ulice, která vede od metra Dejvická na okraji Vítězného náměstí a prochází středem areálu, je během roku blokovaná auty a stovky studentů se musí tísnit na úzkých chodnících.

„Zatím je to v podstatě parkoviště křížené s velmi vytíženou komunikací. Kampus neumožňuje ani chůzi bez toho, že by byli studenti a akademičtí pracovníci ohroženi automobily," stěžuje si rektor ČVUT Petr Konvalina.

Architektonická soutěž mezi studenty

Městská část nyní hodlá přání zdejších škol vyslyšet 
a připraví razantní proměnu tohoto místa. „Radnice počítá s proměnou Technické ulice na pěší zónu a s oživením dřevostavbami s kavárenským provozem," sdělil Pražskému deníku místostarosta Prahy 6 pro školství, vzdělání a kulturu Jan Lacina (STAN).

Místo by ale nemuselo sloužit pouze studentům. Podle Laciny by se do zklidněné ulice mohly výhledově přesunout i oblíbené farmářské trhy z Vítězného náměstí. Ty probíhají vždy v sobotu, takže by případně ani nekolidovaly se životem studentů.

„Jako místo pro trhy se nám zdá prostor vhodnější, počítáme 
i s lepším zázemím pro provozovatele trhů jako je voda, elektřina nebo toalety," dodává místostarosta Lacina.

Výsledná podoba by pak mohla vzejít z architektonické soutěže, kterou přislíbilo vyhlásit ČVUT mezi svými studenty architektury. 
„V příštím semestru ji vypíšeme, nejlepší projekt pak předložíme městské části 
k inspiraci nebo realizaci," potvrzuje Ilona Prausová 
z odboru vnějších vztahů ČVUT.

Více kulturních 
a sportovních akcí

Úpravy kampusu by podle Jana Laciny měly probíhat v několika fázích mezi lety 2015 a 2018, financování by mělo být vícezdrojové. Mezi další uvažované změny dále také patří vybudování nových záhonů, posezení a dalších prvků, umístění pítek na vodu, nebo omezení rychlosti pro automobily v ulici Studentská. Celý areál by měl být také přívětivější pro cyklisty, mimo jiné by zde mohla vyrůst velkokapacitní věž na uskladnění kol.

Kromě fyzických úprav se všechny zúčastněné strany také zavázaly oživit prostor kulturním a sportovním programem. První společenská akce se v kampusu chystá 
v polovině října, kdy se sem rozšíří festival filmů o vědě Live Science z České zemědělské univerzity. Proběhne zde 
i doprovodný food festival 
a další kulturní akce.

Městská část navíc už ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva také rozhodne o přidělení dotace na kulturní provoz, o kterou zažádali provozovatelé kavárny v Národní technické knihovně.

Pracovní skupina se také shodla na tom, že bude ve svých návrzích vycházet 
z podnětů od samotných studentů místních škol. „Nabízíme studentům dotazníky, aby se vyjádřili, co by v tomto prostoru chtěli. Aby to nefungovalo pouze tak, že si sem dojdou na přednášku a pak areál opustí," dodává mluvčí ČVUT Ilona Prausová