Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý desátý Pražan ve věku 55 plus nemůže najít práci

Praha - Byl to dárek, který by rozhodně po deseti letech od svého zaměstnavatele nečekal. Když na začátku prosince přišel 57letý účetní Miroslav do práce, pozval si ho ředitel rovnou do zasedací místnosti. A tam mu na rovinu řekl: „Od ledna vás už nebudu potřebovat. Vaše místo se pro nadbytečnost ruší."

27.10.2014 6
SDÍLEJ:

Když na začátku prosince přišel 57letý účetní Miroslav do práce, pozval si ho ředitel rovnou do zasedací místnosti. Tam mu na rovinu řekl: „Od ledna vás už nebudu potřebovat. Vaše místo se pro nadbytečnost ruší.“Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Důvod? Firma už nemá tolik zakázek. „Proč jsem ale musel jít zrovna já? Odpověď na tuto otázku nechal můj šéf taktně bez odpovědi. Bylo mi to jasné. Jsem pro firmu zkrátka už starý. A jak se dnes s oblibou říká neflexibilní."

Jaké však bylo překvapení, když se Miroslav v lednu od svých bývalých kolegů dozvěděl, že jeho „zrušené" místo bylo obsazeno. Čerstvou absolventkou vysoké školy. S podobnými osudy se setkává velmi často i nezisková organizace Alternativa 50+.

„Čeští zaměstnavatelé často požadují mladé a dynamické lidi, ale nejméně s dvacetiletou praxí. Jde samozřejmě o dva neslučitelné požadavky. Přitom lidé padesát plus do firem přinášejí zkušenosti. Takové, které nelze získat četbou literatury nebo sebekvalitnějším studiem na sebelepší škole," upozorňuje Linda Sokačová, ředitelka Alternativy 50+.

V poradně, ve které pomáhá neziskovka ročně více než sto lidem, řešili nejen podobný případ, se kterým se setkal Miroslav. Vrtochů zaměstnavatelů je však daleko více.

Nechcete nižší plat? Tak vás vyhodíme

„Setkáváme se s tím, že tlačí na své zaměstnance, kteří dosáhnou předdůchodového věku, aby přistoupili na snížení svého platového ohodnocení, jinak vyhrožují výpovědí. 
A stále více se také rozmáhá praxe omezování návštěvy lékařů a tlak na nulovou nemocnost. Lidé si musí brát dovolenou, pokud navštíví lékaře. A když navíc onemocní, tak jsou jim snižovány prémie,“ popisuje praktiky některých zaměstnavatelů Linda Sokačová.

Příliš staří 
a nepotřební

A když už si lidi padesát pět plus zaměstnavatel pozve na pohovor, nezřídka slyší, že jsou pro danou pozici „už příliš staří a nepotřební“. „U jednoho zaměstnavatele jsme se setkali dokonce s konstatováním, že starší lidé jsou již za zenitem a navíc nevypadají moc dobře, proto je nemá cenu vůbec zaměstnávat,“ přidává „perlu“ zacházení se zaměstnanci 55 plus Linda Sokačová.

Na jedné straně jsou to zkušenosti, které firmě při odchodu staršího pracovníka mohou chybět. Někteří personalisté však poukazují i na druhou stránku věci, kterou si mnohdy lidé padesát pět plus nechtějí připustit.

I zkušení se musí přizpůsobit době

„Dnes už dávno neplatí, že pozice, která existovala před třiceti roky, bude fungovat třeba za pět let. A s tím se mnohdy lidé padesát pět plus těžko smiřují. Vědí, že si své odpracovali, že mají zkušenosti, prošli si i vyššími pozicemi, 
a když pak dojde v podniku 
k reorganizaci, těžko se někteří smiřují s jiným typem práce. To ale dnešní doba občas vyžaduje. Nejen od nich, ale ode všech pracovníků napříč věkovými skupinami,“ zdůrazňuje personalistka Klára Nováková.

Na konci srpna bylo na úřadu práce přes 46 tisíc uchazečů o práci, z toho podíl nezaměstnaných lidí nad 55 let se pohyboval kolem jedenácti procent. Každý desátý člověk z této věkové skupiny tak hledal zaměstnání.

Pražané jsou na tom ještě dobře

Útěchou pro obyvatele metropole ale může být, že si vedou ve srovnání s ostatními kraji poměrně dobře.

„V zaměstnanosti starších osob existují mezi jednotlivými kraji ČR velké rozdíly. První příčku zaměstnanosti mužů i žen si drží Praha, kde 
v minulém roce pracovalo téměř 75 procent mužů a 56,7 procent žen ve věku 55 až 64 let. Poslední příčka v zaměstnanosti starších osob naopak patří Moravskoslezskému kraji, kde pracovalo padesát procent mužů a šestatřicet procent žen,“ přiblížila Pražskému deníku Nikola Šimandlová, odbornice na řízení zohledňující věk zaměstnanců, tzv. age management.

Jste 55 plus? Zde jsou ukázky toho, co řeší vaši vrstevníci

Luděk (58 let) vyhledal poradnu Alternativy 50+, jelikož je dlouhodobě nezaměstnaný a nedaří se mu nalézt novou práci. Pracoval v oboru, kde došlo k rychlému rozvoji technologií, zejména počítačových programů, které jsou pro výkon jeho povolání nutné, Luděk je ale neovládá. Na Luďkovi bylo znát nízké sebevědomí související s jeho psychickou a osobní situací, která je současně jedním z důsledků dlouhodobé nezaměstnanosti.

A právě nízké sebevědomí a nízká sebedůvěra jsou častými znaky u osob, které jsou dlouhodobě nezaměstnané a kterým se nedaří novou práci najít.

S Luďkem se zaměstnanci Alternativy 50+ setkali a zmapovali jeho situaci, pomohli mu vytvořit životopis, který neměl, a zároveň mu životopis vytiskli, aby ho mohl použít při pracovních pohovorech. Životopis dále pověsili na webové stránky zprostředkující zaměstnání. S Luďkem aktivně vyhledávali nabídky práce.

Nadále docházel na schůzky s kariérní poradkyní, která mu během pravidelných sezení pomáhala s jeho situací.

Tyto schůzky se pozitivně odrazily na jeho stavu, došlo ke zlepšení psychického stavu a Luděk si nyní sám aktivně začíná hledat zaměstnání. Aktivně a samostatně vyhledává pracovní nabídky, sám napsal motivační dopis a očividně je na něm vidět zlepšení jeho psychické situace.

Alžběta (59 let) se na Alternativu 50+ obrátila s tím, že se setkala s věkovou diskriminací na pracovišti. V rámci připravování změny kolektivní smlouvy se u zaměstnavatele jednalo o tom, že se staršími pracovníky mají být uzavřeny nové smlouvy, kde by mělo být uvedeno, že jakmile se budou pracovníci blížit důchodovému věku, má jim být smlouva z doby na neurčitou pozměněna na smlouvu na dobu určitou, která pak má být uzavírána vždy na max. 3 roky.

Bylo to z důvodu, aby osoby v důchodovém věku nezůstávaly na pracovišti a mohly být po uplynutí smlouvy propuštěny s tím, že jim již další smlouva nebude uzavřena. Alžběta, která se sama blíží důchodovému věku, se proto obrátila na Alternativu 50+ s tím, že jí chystané úpravy připadají jako diskriminační na základě věku.

O pomoc v rámci pracovně-právní poradny požádali zaměstnanci Alternativy 50+ spolupracující právničku, která dané praktiky označila jako jasně věkově diskriminační a navíc poukázala na porušování zákoníku práce. Právnička uvedla, že právě I. etapa důchodové reformy zařídila, že senioři mohou pracovat a přitom pobírat důchod, takže žádný pracovní poměr na dobu určitou není v důchodovém věku třeba. Navíc je řada seniorů, kteří si tzv. zvyšují důchod tím, že pracují dál, nepobírají důchod a ti vůbec nepotřebují měnit smlouvu. Změnu pracovní smlouvy je navíc možné udělat jen v dohodě se zaměstnancem, a nezáleží tak jen na vůli zaměstnavatele.

Na základě rad z poradny došlo k dalšímu jednání Alžběty s vedením organizace v rámci kolektivního vyjednávání, ve výsledku k navrhovaným změnám ze strany vedení nedošlo a do změn v kolektivní smlouvě nebyly věkově diskriminační ani další protizákonné věci zaneseny.

Helena (56 let) se na Alternativu 50+ obrátila jako pečující osoba, která má na starosti maminku ve věku 84 let, přičemž sama Helena má zdravotní potíže a péče je tak pro ni nejen psychicky, ale i fyzicky náročná. Helena řeší problém, který se často vyskytuje u lidí nad 50 let a v předdůchodovém věku, kdy musí skloubit pracovní povinnosti s péčí o osobu blízkou - často se jedná o nemohoucí rodiče, nemocného partnera apod.

Helena se zeptala zaměstnanců Alternativy 50+, jaké má možnosti při řešení své situace tak, aby nemusela odcházet ze zaměstnání a zároveň aby zvládala péči o svou maminku. Ohledně možností skloubení péče a práce se zaměstnanci obrátili na externí poradkyni, která se daným tématem zabývá.

Helena se tak dozvěděla o možnostech, které umožňuje zákon o sociálních službách a které je možné v dané situaci využít. Jedná se konkrétně o tyto čtyři základní služby: osobní asistence, která je poskytována přímo v domácnosti, pomoc při běžných úkonech a zajištění chodu domácnosti; pečovatelská služba; odlehčovací služby, což jsou ambulantní nebo pobytové služby poskytované osobám se zdravotním postižením a seniorům, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby, o které jinak pečuje osoba blízká v domácnosti, a kde cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek; denní a týdenní stacionáře, které poskytují ambulantní služby a stacionáře týdenní pobytové služby ve specializovaném zařízení. Všechny služby jsou poskytovány za úplatu.

Čtěte také: Mezi semifinalisty se dostala organizace pomáhající lidem 50 plus

Autor: Veronika Cézová

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT