Právě ten mu nejspíš přivodil smrt. Naznačují to alespoň výsledky pitvy, podle nichž lze poslední okamžiky nešťastníkova života zrekonstruovat jednoznačně: mechanismus popelářského vozu (určený k městnání odpadu, aby ho bylo možné převážet větší množství) muže usmrtil, když mu působením velké síly způsobil mnohočetná zranění neslučitelná se životem. Kriminalisté III. obvodu pražské policie ale u tohoto konstatování nezůstali. Nadále prověřují, jak se muž v kontejneru na tříděný odpad ocitl a co předcházelo jeho smrti.

„Detektivové zjistili, že se pohyboval mezi bezdomovci, přespával na pražské lodi Hermes – a v Praze ho naposledy kontrolovala hlídka policie během srpna," poznamenala Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie. S dodatkem, že od doby, kdy dotyčný v první polovině roku opustil brány věznice, kde si odpykával trest za majetkovou trestnou činnost, si od něj policisté v hlavním městě nechávali předložit doklady celkem čtyřikrát.

Kdo se pohyboval v okolí tohoto muže?Nezdržoval se ale pouze v metropoli. Z Prahy se prokazatelně vydal do Českých Budějovic, a to nedlouho předtím, než zemřel opět v Praze. Své sestře, s níž byl v kontaktu prostřednictvím sociální sítě, tvrdil, že si na jihu Čech hledá práci. A opravdu se tam zdržoval; na konci září předkládal doklady českobudějovickým policistům v tamější Pražské ulici. To je také poslední záznam, který o osobě zemřelého lze najít v policejních evidencích.

Co se dělo dál, detektivové zatím netuší. Nikomu z rodiny se muž neozval a ani policisté s ním do chvíle, dokud byl ještě naživu, už do kontaktu nepřišili. A rovněž lidé z prostředí osob bez přístřeší krčí rameny a vrtí hlavou…

Proč se vrátil do Prahy?

Co muže přimělo k návratu do hlavního města, které opustil zřejmě jen krátce předtím? Jak a kudy se pohyboval? A s kým byl vlastně v kontaktu – v Praze, v Budějovicích i jinde v republice? O tom, že hodně cestoval, není pochyb. Jasnou řečí opět promlouvají policejní evidence. Živil se totiž krádežemi, při kterých byl v minulosti přistižen nejen v obou posledních známých místech svého pobytu, ale také například v Karlových Varech, Brně, Olomouci a Karviné.

Kriminalisté věří, že s pátráním po souvislostech – a hlavně po lidech, kteří byli se zemřelým v kontaktu – by mohli pomoci svědci z řad veřejnosti. „Detektivové uvítají jakoukoliv informaci k tomuto muži na tísňové lince 158 nebo kterékoli služebně Policie ČR," poznamenala policistka Rösslerová.