Šest zástupců politických stran, hnutí a koalic kandidujících v předčasných volbách do poslanecké sněmovny, kteří se v úterý na Václavském náměstí postavili početní přesile více než 180 středoškolským studentům.

To vše kvůli debatě Naše předvolební otázky, které v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách pořádala společnost Člověk v tísni.

Když se kecaj blbosti, tak spím

Fráze, nicneříkající hesla a obecné sliby. Tak mnoho studentů zpětně hodnotilo první půl hodinu z devadesátiminutové debaty, ve které se všichni politici snažili ukázat v co nejlepším světle.

Nepřímo dal studentům zapravdu i předseda topky Karel Schwarzenberg, který v duchu své legendární věty „Když se kecaj blbosti, tak spím" chvilkami poklimbával.

Co nás tíží? Státní maturita a školné!

Jakmile však dostali slovo sami studenti, přítomným politikům dali jasně najevo, že chtějí slyšet odpovědi na to, co je pro ně opravdu zásadní. Co je tíží. Do popředí se tak rázem dostala hlavně dvě témata. Státní maturita a placení školného na vysokých školách.

Co je zadarmo, toho si lidé neváží

A právě placení školného politiky rozdělovalo nejvíce. Zatímco sociální demokrat Marcel Chládek byl proti a řekl, že kdo chce platit školné, může si už dnes vybrat soukromou školu, Karel Schwarzenberg byl jednoznačně pro.

„Školné sice není populární. Ale mám zkušenost, že když je něco zadarmo, lidé si toho pak moc neváží," prohlásil do pléna předseda topky, který si tím vysloužil potlesk půlky sálu. Těžko však říci, jestli tímto nadšeným tleskáním studenti projevovali zájem o samotné školné, nebo o Karla Schwarzenberga „miláčka mládeže", jak ho familiárně nazval po debatě jeden ze studentů.

Nepříjemné otázky

Na řadu přišly ale i daleko nepříjemnější otázky. „Váš předseda koupil vydavatelství Mafra, které vydává několik novin. Přijde vám to normální?" zeptala se kandidátky Heleny Válkové studentka Kristýna, která se rozhodla nechodit kolem horké kaše. Sálem se rozhostilo ticho.

„No, to by mě zajímalo, co odpoví…" okomentovala skepticky dívka sedící kousek ode mě.

„Je to o korektnosti. Ten, kdo má finanční prostředky, si může koupit i média," začala Helena Válková pomalu. „Takže jestli mám konkrétně odpovědět korektní to bylo. Chytré to ale nebylo," řekla na rovinu.

Tradice jako důvod, proč volit

Přišlo závěrečné slovo a s ním i další sliby a lákání mladých voličů k volbám. „Proč nás volit? Protože jsme strana, která příliš neslibuje," prohlásil Karel Schwarzenberg, zatímco Martin Kuba zdůrazňoval téměř třiadvacetiletou tradici. Marcel Chládek se ho snažil trumfnout, když se pochlubil tradicí čítající 135 let.

A Milan Šarapatka vykouzlil pobavený úsměv na mnoha tvářích, když prohlásil: „Protože už nemáme naději…"

ANKETA: Co vás zajímá v oblasti politiky a co by měla splňovat strana, které byste dali svůj hlas?

Josefína Kuchařová:
V politice mě nejvíce zajímá oblast školství a hlavně otázka státních maturit, což samozřejmě souvisí s mojí budoucností. Nemám ráda politické kampaně a už vůbec ne billboardy a nicneříkající hesla. Také se mi nelíbí anti-kampaň, kterou dneska prosazuje třeba SPOZ. Takovou stranu bych nikdy nevolila, protože sází jen na osočování druhých.

Samuel Slavík:
Samozřejmě se nejvíc zajímám o školství a s ním související státní maturity. Líbí se mi strany jako TOP 09, které dělají osobnější kampaň, jdou přímo za lidmi. Nemám rád nicneříkající hesla a fráze. Odrazuje mě také neprofesionalita politiků a určitě bych nesázel na nějaké nové strany, spíš bych volil ty, které už mají nějakou tradici.

Marie Svobodová:
Studuji druhý ročník na střední škole, ale vůbec nevím, z čeho budu za dva roky dělat maturitní zkoušku, což mě znervózňuje. Proto se nejvíc zajímám o školství. Politice moc nerozumím, ale nevěřím politikům, kteří pomalu ani neznají program vlastní strany. Také nemám ráda politiky, kteří stále dokola opakují nicneříkající hesla, často i lživá.

Lubomír Kovařík:
Zajímám se o školství a také o naši ekonomiku, především jestli a kdy přijme naše země euro. Myslím si, že v politice je hodně zla a nepravdy a že lidi volí spíš jen menší zlo nebo volit raději vůbec nechodí… Lidi už jsou politikou hodně otrávení, podle mě se to táhne od lednové agresivní kampaně před prezidentskými volbami.

Eliška Divišová:
Největší nejistota je pro mě státní maturita, ale také mě zajímá, zda politici zavedou školné na VŠ. Ráda bych, aby ve vládě seděli politici, kteří mají vysoké vzdělání a rozumí oblasti, za kterou jsou zodpovědní. Nemám ráda předvolební hesla, ale líbí se mi TOP 09, která se zaměřuje na mladé lidi. Na druhou stranu nevím, jestli bych je volila, když chtějí zavést školné.

Filip Navrátil:
Hodně mě zajímá otázka přijetí eura a také určitě školství. Rozhodně se mi nelíbí, když jsou na kandidátkách volebních stran celebrity, takové bych určitě nevolil, protože sází pouze na známé obličeje. Také je pro mě rozhodující, jestli politici měli nějaké vazby na komunistickou stranu. Takové bych totiž určitě nevolil.