Tomu byly peníze za prodej domů a bytů svěřeny v období let 2010 a 2012 do advokátní úschovy (což je institut mající sloužit k tomu, aby se transakce odehrála bez problémů a ke spokojenosti obou stran; kupující složí peníze, které jsou ovšem prodávajícímu vyplaceny až poté, co dojde k přepsání vlastníka na katastru nemovitostí).

Uzavření Vlasákovy kauzy, v níž figuruje téměř sedm desítek poškozených, je zatím v nedohlednu; hlavní líčení bylo v únoru odročeno na neurčito – a podle sdělení mluvčí soudu Markéty Puci zatím nelze ani odhadovat, kdy by mohlo jednání pokračovat.

„Čeká se na revizní posudky z odvětví psychiatrie a psychologie," řekla Puci Deníku s tím, že o dalších termínech jednání se bude rozhodovat až poté, co budou k dispozici nová znalecká vyjádření.

Přes 21 milionů korun pro poškozené klienty

Ledy se ovšem hnuly v rámci jednání Obvodního soudu pro Prahu 1. O jeho březnovém verdiktu informoval Deník Jan Maršálek hovořící jménem poškozených klientů. Realitní kancelář má podle rozhodnutí obvodního soudu vyplatit svým poškozeným klientům přes 21 milionů (a součástí rozhodnutí je i rozhodnutí o uhrazení nákladů řízení v celkové výši dosahující jednoho a čtvrt milionu korun).

Rozhodnutí se zatím týká asi třetiny z celkové sumy, která byla jako způsobená škoda vyčíslena v rámci kauzy někdejšího advokáta Vlasáka. O další peníze chtějí klienti bojovat. Maršálek, který v souvislosti se stanovením povinnosti platit hovoří o již pravomocném rozhodnutí, připouští, k tomu, aby se on i další klienti skutečně odškodnění dočkal, vede ještě komplikovaná cesta.

„Společnost Proti bezpráví 21, do níž jsme soustředili naše pohledávky, samozřejmě bude tuto částku vymáhat," uvedl s tím, že zaplacení budou klienti požadovat po společnosti provozující realitku i jejích jednatelích. O vymáhání hovoří v souvislosti s tím, že vyplacení vysouzených peněz se poškození klienti zatím nedočkali.

Vykonatelný verdikt obvodního soudu, na jehož základě tak chtějí postupovat, nicméně ještě nemusí být konečný. Protistraně stále zůstává možnost obrany – může rozhodnutí napadnout s tím, že nebyly splněny podmínky řízení.

Někdejší advokát je oficiálně bez peněz

Žalobě soud vyhověl vzhledem ke splnění předpokladů pro vydání rozsudku pro zmeškání – přičemž za nesporná vzal tvrzení žalobce o skutkových okolnostech týkajících se sporu obsažená v žalobě. Tak verdikt osvětluje řeč právníků. Jinými slovy: rozhodnutí v souladu s ustanovením občanského soudního řádu padlo bez toho, že by se protistrana přišla k soudu bránit.

Rozhodnutí obvodního soudu v civilním řízení považují poškození klienti za velký úspěch. V rámci Vlasákovy trestní kauzy totiž na odškodnění neměli naději: někdejší advokát je oficiálně bez peněz (v té souvislosti v rámci líčení zazněly zmínky o údajné hráčské závislosti) a téměř i bez majetku a – a na jeho účtech zůstaly jen stokoruny. A k tomu, že by měli platit lidé z realitky, se v rámci trestního řízení neschylovalo.

Nyní se ovšem soud přiklonil ke stanovisku klientů, jimž prý realitní kancelář k advokátní úschově peněz doporučovala právě Vlasákovy služby, že nejde jen o vztah mezi nimi a někdejším advokátem; i realitka měla učinit opatření, aby ke zpronevěře nedošlo či se škoda minimalizovala.

Na přístup advokáta si začali stěžovat klienti i někteří z makléřů – přičemž nešlo jen o kritiku pozdních příchodů na schůzky, ale i o odborné výhrady. Včetně upozornění na protahování výplaty úschov či jen jejich částečnou úhradu.

Jasný signál soudu celému realitnímu trhu

„Dovolujeme si tvrdit, že soud vyslal celému realitnímu trhu jasný signál o neudržitelnosti jeho kultury nezodpovědnosti," napsal Deníku Maršálek. Připomněl svůj pohled na věc: od prodávajících, tedy lidí připravených o peníze, dávala od počátku kauzy „ruce pryč" jak realitní kancelář, jejímiž klienty byli, tak její mateřská společnost.

Verdikt přičítající díl odpovědnosti za škodu i realitce, tak vnímá jako velkou satisfakci – a do budoucna hledí s optimismem. Očekává, že se časem podaří dosáhnout na mateřskou společnost, která v minulosti bývala jedním z klíčových hráčů na českém realitním trhu.

Sama realitka, jejíž název klienti čekající na své peníze rozhodně nechválí, dnes prakticky neexistuje. Je nemajetná; v místě sídla v centru Prahy, kde mívala kanceláře, se dnes s jejím jménem nachází jen poštovní schránka. K zaplacení vysouzení sumy se tedy zjevně neschyluje.

Rozsudek hovořící o její spoluodpovědnosti za způsobené škody nicméně klienti vnímají jako zlom a nový začátek: doufají, že se podaří dosáhnout i na mateřskou firmu. O tom, že nakonec uspějí, je skálopevně přesvědčen i Maršálek. „Věřím – a teď více než jindy," poznamenal.

Webové stránky poškozených klientů - ZDE.

Čtěte také: Kauza zpronevěry milionů: jednatel realitky popřel chyby