Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klobásy na Václaváku? Naposledy jsem je jedla hodně dávno, přiznává radní

Praha /ROZHOVOR/ - Tradiční stánky na Václavském náměstí budou mít jinou podobu, říká Aleksandra Udženija. Změní se to i na „Staromáku“.

10.4.2012 2
SDÍLEJ:

Aleksandra UdženijaFoto: Deník/Martin Divíšek

Na Staroměstském náměstí se něco děje. Nevíte zrovna co, něco se tam totiž děje 330 dní v roce. Jisté je jen, že na něm bude pódium a davy lidí. A že když budete chtít něco v klidu sníst, určitě to nebude zde ani u stánku s klobásami na nedalekém Václaváku. Právě tyto nelichotivé skutečnosti chce změnit radní Aleksandra Udženija (ODS), která má na pražském magistrátu na starosti oblast majetku a podpory podnikání. Jak se změní kolorit dvou z turisticky nejvyhledávanějších, Pražany ale často spíše útrpně míjených, částí Prahy?

Je jaro a s tím spojené velikonoční trhy. V Praze se tradičně konají mimo jiné na Staroměstském náměstí. Vy jste ale v minulosti předeslala, že byste chtěla podobu trhů změnit. Jak konkrétně?

Není to ani tak o režimu trhů, ty zůstávají víceméně stejné, protože existuje určitá nájemní smlouva, která trvá. Loni mě ale zaujalo, že Staroměstské náměstí bylo z 365 dnů v roce obsazeno 330 dnů. Neustále se tam něco dělo.

Jde o řadu kulturních a sportovních akcí…

Ano. A my se ptáme, jestli všechny akce, které se tam konaly, patří právě na Staroměstské náměstí. Zda se nemůžou přesunout i do jiných lokalit. Jednak tím oživíte i jiná místa v centru. Dále si myslím, že když jde například o sportovní aktivity, patří spíše někam k zeleni. Jinam než na Staroměstské náměstí. Když se ostatně podíváte po řadě světových metropolí, vidíte, jaké jsou tamní náměstí místem k životu. Tím, že na Staroměstském ale stále stojí nějaká pódia a stánky k různým promočním akcím, je prakticky znemožněno toto místo používat jako veřejný prostor.

Už jste v této souvislosti udělali něco pro změnu?

Komise pro pražskou památkovou rezervaci v součinnosti s dalšími magistrátními odbory, které spolu až doposud bohužel příliš nekomunikovaly, přistoupila k tomu, že při vyhodnocování všech možných žádostí si řekla: Vybereme si šest až osm akcí, které podle nás na Staroměstské náměstí skutečně patří. Plus tradiční vánoční a velikonoční trhy.

Místo 330 dnů v roce tedy bude Staromák letos obsazený kolik dní?

Vychází to na 75 dní v roce.

Ale co vzkazujete těm, kteří se na vás obrátí s otázkou, proč zrovna jejich akce vybraná nebyla a některá jiná ano?

Všem žadatelům, kteří neuspěli, vycházíme maximálně vstříc a nabízíme jim alternativy. Máte tady Václavák, Ovocný trh, náměstí Jana Palacha, Karlovo náměstí… Když jsem zmiňovala zeleň, je tady Žofín, Střelecký ostrov… Praha má spoustu krásných ploch, které jsou oproti Staromáku využité málo až skoro vůbec.

Zmínila jste, že vánoční a velikonoční trhy zůstanou zachovány. V jejich režimu ani podobě se tedy nic nezmění?

S provozovatelem trhů jsme dohodnuti, že nám vždycky přinese koncept. Měla jsem výtky například k tomu, že zázemí s toitoi budkami narušovalo ráz Staroměstského náměstí. Nově nám provozovatel musí dávat podobné návrhy ke schválení.

A co se týče kvality zboží prodávaného na trzích? V redakci Pražského deníku jsme například v zimě otestovali tradiční svařená vína a punče a z výsledku jsme dvakrát spokojení nebyli. Lze i toto nějakým způsobem ze strany města ovlivnit?

Pokud nás na to někdo upozorní, můžeme apelovat na provozovatele. Nemáme samozřejmě možnost do toho přímo zasáhnout, kvalita zboží a služeb na trzích je záležitostí stánkařů, kteří mají s provozovateli smlouvu. Ale provozovatel pochopitelně chce vycházet s městem dobře, takže si myslím, že když se mu začnou hromadit stížnosti, byl by sám proti sobě, kdyby se nesnažil to nijak řešit.

Vedle těchto trhů, které konkrétní akce se dostaly mezi těch šest až osm, jež na Staroměstské náměstí dle návrhu magistrátní komise patří? S jakými akcemi mohou Pražané na Staromáku dál počítat?

Je to například Carnevale Praha (konalo se v únoru pozn. red.), Pražský mezinárodní maraton, který má svoji tradici a je tím nejznámějším, jenž v Praze je, navíc je zajímavý i pro turisty. Dál například Prague Jazz Week. Chtěli jsme z každého odvětví, z kultury, sportu, vybrat to, co je podle nás opravdu top a nezajímá jen místní.

Co tedy naopak na Staroměstské náměstí nepatří?

Z mého pohledu je to například den městské policie. Dlouhodobě byl na Staromáku pořádán. Městská policie je přitom hlavně pro Pražany, není to akce kosmopolitního charakteru, a tak je logické, že příliš nepatří na místo, kde často turisté převažují nad místními. Stejně tak není zcela adekvátní pořádat zde různé dětské dny. Ty patří do zeleně, někam, kde je víc klid.

Když se přesuneme o kousek dál, na zmíněný Václavák, také tam lze narazit na mnoho evergreenů, jedním z nich jsou stánky s klobásami. Pouliční prodej podobných pochutin je s Václavákem spojen od první republiky. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se dokonce poměrně kuriózně vyjádřil, že jde o „národní kulturní dědictví.“ Rozhodující slovo ale má magistrát. Můžete Pražany uklidnit, že o toto „kulturní dědictví“ nepřijdou?

Tradiční klobásy z Václaváku rozhodně nezmizí. Nelíbí se nám ale současný stav, kdy je stánků hodně a jsou rozmístěny bez jakéhokoli řádu… i proto jsme se obrátili na Atelier Cigler Marani, který vypracoval návrh revitalizace Václavského náměstí. A na tomto ateliéru také je navrhnout jednotnou podobu stánků, nebo alespoň dát určitý řád, aby do místa zapadly. Minimálně už dnes víme, že stánky by měly být kamenné a v dolní části Václaváku by jich nemělo být víc než šest.

V současnosti je jich víc?

Nepochybně. Osobně si vybavuji, když jsem nedávno procházela kouskem náměstí, že jsem napočítala šest stánků jen s buřty. A to jsem rozhodně polovinu náměstí neprošla. Je tam jeden stánek na druhém a je mi záhadou, jak se vůbec mohou uživit.

Jak vysoký platí tito stánkaři nájem?

Tady narážíte na důležitý aspekt. Stánkaři totiž v současnosti neplatí standardní pronájem, ale zábor. Což v tuto chvíli, v případě Václavského náměstí je 25 tisíc korun měsíčně. Tedy 280 tisíc za rok. Pokud budou na Václaváku kamenné stánky, bude k jejich provozování třeba si danou plochu pronajmout jako standardní nebytový prostor, a to vyjde na několikanásobně více.

Ale vyplatí se pak klobásy na náměstí prodávat? Co když začnou v těchto kamenných stáncích obchodníci nabízet jiný sortiment a tradiční klobásy tak nenápadně, ale přesto zmizí?

Na Václavském náměstí se provozovateli určitě vyplatí prodávat kvalitní české klobásy, kvůli kterým se bude zákazník rád vracet. Kvalita ale musí být samozřejmostí, pak se určitě nestane že tento sortiment zmizí.

Osobně jste si někdy na Václaváku klobásu dala?

Dala. Ale je to hodně dávno. Většinou to bylo, když jsem šla ráno z diskotéky. V tu chvíli jsem samozřejmě moc náročná nebyla, hlavně, že jsem něco teplého snědla (směje se).

V poslední době a za bílého dne?

Tak to mě opravdu neláká. Přitom, když přijedu například do Berlína, neexistuje, že bych si na Kurfürstendamm nedala jejich tradiční bílou klobásu. Vím totiž, že si ji dávám u stánku, za který někdo odpovídá. V okolí je pořádek a nepovalují se v něm tácky, které nemá kdo uklidit, protože to už není jeho starost. A přesně tak bych chtěla, aby to jednou vypadalo i v Praze.

Jak se mění Václavské náměstí

Od tohoto týdne byl spuštěn zkušební provoz omezení dopravy. Pro automobilovou dopravu byla uzavřena část Jindřišské ulice od pošty k Václaváku. Stejně tak je uzavřen spodek náměstí. Obyvatelům domů s parkovacími kartami radnice zajišťuje náhradní parkovací místa.

Do konce tohoto roku mají novou podobu dostat tradiční stánky s klobásami. Ve spodní části Václavského náměstí by jich mělo být maximálně šest. Budou kamenné, otevřené 24 hodin denně a k dostání v nich bude základní sortiment, jako jsou pečivo, květiny či denní tisk. Naopak se zde nebude prodávat tvrdý alkohol.

Sportovci, trhovci, sokolové a jazz… A dál už nic! „Staromák“ má letos hostit jen desítku akcí

Radní Aleksandra Udženija slibuje, že ze současných 330 dnů v roce, kdy se na náměstí koná některá z akcí, jich letos bude jen přes 70. Vedle tradičních velikonočních a vánočních trhů by mělo jít o šest až osm akcí, které sem podle návrhu magistrátní komise neodmyslitelně patří. Pokud nedojde ke změně, letos tedy má Staroměstské náměstí hostit už jen tyto akce:

10.5. - 14.5. Pražský mezinárodní Marathon

15.5. - 22.5. MS v ledním hokeji 2012 (čtvrtfinále-finále)

24.5. - 28.5 folklórní festival Praha Srdce národů 2012

5.6. - 2.7. ME ve fotbale 2012

3.7. Slavnostní výročí 150. Let obce sokolské

4.8. - 5.8. Prague Jazz Week

Pozn.: Od 10. do 22. února Staroměstské náměstí hostilo akci Carnevale Praha historie masopustu.

Autor: Ondřej Leinert

10.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Vladimír Putin
12 4

Bývalí diplomaté kritizují prezidenta za vyhlášení česko-ruského fóra

Jana Nečasová
AKTUALIZOVÁNO
23 8

Vinna. Nečasová zneužívala Vojenské zpravodajství, dostala dva roky podmíněně

Opilí bratři dostali za napadení muže v metru podmínku

/VIDEO/ Bratři Miloslav a Jaroslav Smetanovi (24 a 22 let) napadli letos v červnu cestujícího v metru, který je upozornil na neslušné chování. U soudu za to dostali osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na tři a půl roku.

Velký průšvih z Pardubic. Služby města čelí podezření z podivných nákupů pozemků

Opoziční politici z ODS upozornili na další podezřelé nákupy městské akciové společnosti Služby města Pardubic. Ty měly v roce 2016 nakoupit za více než pět milionů korun lesní pozemky u Černé za Bory, které pouhý rok předtím koupil v dražbě člen představenstva SmP Karel Hron za 959 tisíc.

Menzel je v péči Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích

Oskarový režisér Jiří Menzel je v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Ve středu to uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke, s tím, že s ohledem na zákon, nemůže sdělit podrobné informace k režisérovu zdravotnímu stavu.

AKTUALIZOVÁNO

Krnáčová bere za úspěch otevření Blanky. Praha se nových tratí zatím nedočká

/VIDEO/ Doprava v Praze, kompetence magistrátu a městských částí, otázka AirBnB či celkové plnění programu pražské koalice. O tom všem a dalších problémech, které trápí Pražany, Deník ve středu diskutoval s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Celou debatu si můžete přečíst v on-line reportáži.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT