Náměstku primátorky pro oblast územního plánování Matěji Stropnickému (Trojkoalice) se po několikatýdenních odkladech podařilo radou hlavního města „protlačit" dokonce hned dvě novely sporného dokumentu.

Připomeňme, že minulý týden situace zdaleka nevypadala tak růžově. Kvůli PSP bylo dokonce vyvoláno takzvané dohadovací řízení, na jehož konci mohlo být jednostranné vypovězení koaliční smlouvy. S vypracováním novely, která by v původních PSP nahrazovala pasáže problematické dle závěrů MMR, nesouhlasila koaliční ČSSD.

„Nakonec se ale po vleklých diskusích rada shodla na tom, že chce Pražské stavební předpisy přece jen zachránit," zmínil po úterním zasedání rady Stropnický. Zdůraznil, že chce maximálně omezit dobu, po kterou budou v Praze platit celorepublikové obecně závazné předpisy, které jsou dle slov mnoha renomovaných architektů pro metropoli naprosto nevyhovující.

Citát Matěje Stropnického, náměstka primátorky pro oblast územního plánování.

„Technickou novelu dokončíme do dvou měsíců," slíbil Stropnický s tím, že dokument bude postoupen k notifikaci Evropské komisi. Náměstek primátorky upřesnil, že novela mimo jiné zpřísní regulaci veškerých formátů venkovní reklamy v zastavitelné zóně uvnitř Prahy. Právě tento moment vloni na podzim rozpoutal vzrušenou debatu a vyústil ostrou reklamní antikampaní proti osobě tehdejšího primátora a iniciátora vzniku PSP Tomáše Hudečka (nestr., dříve TOP 09).

„Posílena ale bude i ochrana zeleně, historických i technických památek, řešeno bude i parkování. Parkovací místa v centru by měla postupně nahrazovat podzemní garážová stání," vyjmenoval Stropnický. Že by reklamní lobby v mezidobí, kdy se Praha musí řídit celorepublikovými obecně závaznými stavebními předpisy, využila k nekontrolovatelnému šíření billboardů po Praze, náměstek vyloučil. „Schválili jsme také metodický pokyn, který tomu zabrání," ujistil.

Vznikla petice i několik výzevPražské stavební předpisy (PSP) se nelíbí nejen reklamní lobby. Vznikla proti nim také občanská petice, iniciovaná spolkem hnutí jihozápadního města ve spolupráci s Hnutím pro Prahu 11. V provolání se hovoří mimo jiné o tom, že PSP „jdou na ruku developerům." Především v tom, že jim umožňuje redukovat počet parkovacích míst u nových obytných i kancelářských projektů.

Petentům se nelíbí také údajné nebezpečí zahušťování zástavby na sídlištních periferiích metropole. Za urychlené znovuuvedení PSP v platnost se naopak staví většina architektů a urbanistů. Vznikla dokonce platforma za PSP, která upozorňuje, že obecné celorepublikové stavební předpisy jsou pro hlavní město naprosto nevyhovující. Přesto platí, protože ministerstvo pro místní rozvoj v lednu pozastavilo platnost PSP.

Česká komora architektů opakovaně varovala, že bez PSP se Praha ocitne na prahu stavební anarchie. Téhož se obávají také renomovaní čeští architekti, jako je například děkan fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus nebo rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Smetana.