Pořadatelé už několikrát zopakovali, že jejich akce není politická. Má představit menšiny, podpořit rozmanitost a přispět k respektu vůči jinakosti.

Odpor v konzervativních kruzích vyvolal už loňský první ročník přehlídky a první duhový pochod. Ve spojení s ním tehdy použil pojem "homosexualismus" prezident Václav Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek zas homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Podle hlavy státu bylo slovo deviace "hodnotově neutrální".
Duhový průvod letos vyrazí od sochy svatého Václava z Václavského náměstí, kde se začne od 12:00 řadit. To, že se gayové, lesby, bisexuálové či transsexuálové sejdou u pomníku světce, považují předseda D.O.S.T. Michal Semín a místopředseda Petr Bahník za "pokus o vyvolání konfrontace" a "účelovou provokaci".

Iniciativa chce na stejném místě od 10:00 do 12:00 protestovat. Pak se přesune na ostrůvek, který dělí magistrálu od náměstí. Na něm by měli zastánci "hlasu normality" zůstat do 17:00. Magistrátu nahlásili 200 účastníků.

"Už sám název 'festivalu' prozrazuje charakter jeho ideologie, která činí ze specifických sexuálních praktik předmět zvrácené pýchy a základ podivného elitářství," uvedli Semín a Bahník v prohlášení. Podle nich sexualita těžko může být předmětem hrdosti, její ukazování v ulicích "není normální" a nedovedou si představit, že by se jí "pyšnili" heterosexuálové.

Záštitu převzal primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS)

Vedení iniciativy pobouřilo také to, že festival zaštítili někteří politici a instituce. Záštitu převzal stejně jako loni primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Mezi podporovateli je třeba CzechTourism, americké velvyslanectví či Pražská správa nemovitostí.

Podle ředitele Prague Pride Czeslawa Walka pořadatelé už loni předvedli, že jejich přehlídka není žádná politická akce či demonstrace, ale že je otevřena všem. "Rádi bychom i v roce 2012 ukázali, že Praha patří mezi tolerantní města a je právem zařazována na přední příčky seznamu nejvíce gay-friendly měst Evropy," řekl Walek. Organizátoři počítají s tím, že by do průvodu mohlo přijít i více než 8000 lidí.

Na podporu "tradiční rodiny" se v době průvodu v centru metropole sejdou Mladí křesťanští demokraté. Nahlásili 300 účastníků.