Zástupci ANO, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) a ČSSD pak mohli dokončit ratifikaci koaliční smlouvy. Sedmadvacátého listopadu předstoupí před ustavující zastupitelstvo hlavního města s žádostí o důvěru. Zatím se zde ovšem mohou opřít o nejnižší možnou většinu jediného hlasu.

Mají už jen dva týdny na to, aby si vyjednali tichou podporu například u nezávislých zastupitelů z klubu TOP 09, nebo u České pirátské strany. Alespoň pro vyjádření důvěry nové městské radě, případně pro hlasování o rozpočtu, či velkých investičních akcích.

Koalice proto váhá, komu nabídne křeslo předsedy kontrolního výboru. Za jeho přidělení totiž očekává alespoň částečnou vstřícnost v rámci zastupitelstva. Jenže o tento klíčový post se hlásí Piráti, TOP 09, ale i ODS.

Nenechají se koupit

Od TOP 09, ani od ODS se nová koalice zřejmě mnoho vstřícnosti nedočká, a tak se hovoří hlavně o Pirátech. Ti sice mají velký zájem, vzkázali ale opakovaně, že „se nenechají koupit."

Uchazečka o primátorský řetěz Adriana Krnáčová před nedávnem potvrdila vůli nabídnout kontrolní výbor právě Pirátům. Ve čtvrtek ovšem sdělila: „Kontrolní výbor je zatím otevřený, budeme jednat se všemi opozičními stranami."

Nová magistrátní koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD musí dobře zvážit, komu přidělí předsednictví kontrolního výboru městského zastupitelstva. Kalkuluje totiž s tím, že se za tento „vstřícný" krok dočká alespoň částečné tolerance budoucí městské rady.

Kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO) v minulých dnech opakovaně sdělila, že šéf kontrolního výboru by mohl být zastupitel z klubu České pirátské strany. Piráti ve čtvrtek informovali o nominaci svého zastupitele Jakuba Michálka.

Prostor pro politické manévrování

Jenže o předsednictví kontrolního výboru se chtějí ucházet i zastupitelé za ODS a také členové největšího opozičního klubu TOP 09. Krnáčová proto vzkázala: „Budeme jednat se všemi opozičními stranami." Tím si nechala otevřený prostor pro politické manévrování a hledání tiché podpory pro křehkou koalici, opírající se o většinu jediného hlasu.

Občanští demokraté ústy předsedkyně svého zastupitelského klubu Alexandry Udženija upozornili, že „ODS je největší jednotnou a stabilizovanou opoziční stranou v městském zastupitelstvu."

V narážce na nedávný odchod dosluhujícího primátora Tomáše Hudečka a radní Evy Vorlíčkové z TOP 09, která je skutečnou největší opoziční stranou, si řekla o předsednictví v kontrolním výboru. „ODS osloví všechny předsedy klubu politických stran s žádostí o post předsedy kontrolního výboru," prohlásila Udženija.

Jenže Hudeček i Vorlíčková, byť aktuálně nestraníci, zůstávají členy klubu TOP 09. A TOP 09 si předsednictví kontrolního výboru nárokuje rovněž. Argumentuje právě tím, že „je dobrým zvykem předat tuto funkci zástupci nejsilnější opoziční strany.

Dobrý zvyk nebyl naplněn

Vůči tomuto argumentu se ale ohradili členové České pirátské strany. Mikuláš Ferjenčík připomněl, že za vlády TOP 09 s tichou podporou ČSSD „tento dobrý zvyk nebyl naplněn."

„TOP 09 si stěžuje, že mají v Praze dostat kontrolní výbor Piráti. Prý je dobrým zvykem dát ho nejsilnější opoziční straně. Jestli je to dobrý zvyk nevím, ale rozhodně to není zvyk TOP 09. Ta kontrolní výbor nepřidělila ODS, což je nejsilnější opoziční strana ve starém zastupitelstvu, ale ČSSD, se kterou má TOP 09 podepsanou opoziční smlouvu," upřesnil Ferjenčík.

Fakt, že je šéf kontrolního výboru uvolněná (placená - pozn. red.) funkce, je podle Ferjenčíka příjemný.

„Nejsme ale na těchto penězích závislí. Naši činnost podporuje přímo Pirátská strana, a tak rozhodně neuděláme žádný nepřijatelný handl, abychom pozici šéfa kontrolního výboru obsadili. Prostě jsme přesvědčení, že pro výkon kontrolní činnosti máme ze všech stran, které v zastupitelstvu Prahy sedí, nejlepší předpoklady," dodal Ferjenčík v reakci na spekulace o tom, že by si nová magistrátní koalice přidělením kontrolního výboru mohla chtít Piráty tak říkajíc „koupit."

Čtěte také: Kdo usedne v městské radě a kdo povede magistrátní výbory