První stupeň mimořádných opatření se vyhlašuje tehdy, když se předpokládá, že noční teploty klesnou pod minus pět stupňů Celsia.

„Od soboty se uvolní některé podmínky pro klienty na lodi Hermes, jako je vstup zdarma a určitá tolerance při kontrolách na alkohol," uvedl Kabický. Dodal, že opatření budou platit do odvolání. Spolu s noclehárnou bude na lodi dočasně fungovat i denní centrum.

V případě naplnění klasických nocleháren budou v rámci mimořádných opatření připravena i další místa. „Na základě předem dohodnutých podmínek budou v případě nutnosti otevřena denní centra v nočních hodinách v zařízeních neziskových organizací Naděje a Armády spásy," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

V současné době jsou kapacity dostačující. Na lodi Hermes jsou stále volná místa pro přenocování. V průměru v noclehárně přečkává noc asi 180 lidí. Kapacita lodi, která už šestým rokem kotví u Štefánikova mostu, je asi 230 lidí.

Hlavní město v této zimní sezoně vyhlásilo první stupeň mimořádných opatření několikrát. Poprvé to bylo při mrazech, které nastaly v prosinci, opatření tehdy trvala deset dnů.