Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Mrázová: Dokonalost je moje hodnota

Praha 9 - Jedničkářka na gymnáziu, výborná studentka i na vysoké škole ekonomické, hned po studiích nástup do firmy, která se zabývala daňovým poradenstvím… To, že byla pětačtyřicetiletá Lenka Mrázová předurčena k úspěchu, však bylo jasné už mnohem dříve. V jejích pěti letech.

27.6.2014
SDÍLEJ:

Dokonalost vyžaduje Lenka Mrázová nejen od sebe, ale i od ostatních. „Zastávám názor, že když se poskytuje nějaká služba, má být dokonalá. Má to dělat člověk, kterého to baví.“Foto: DENÍK/Veronika Cézová

„Moje babička, která se o mě starala, protože jsem nechodila do školky, byla učitelka češtiny, zeměpisu a dějepisu. A ta mi dala vklad, za který jí opravdu velmi vděčím."

Lenka se narodila v Kladně, kde jsou v jedné budově dvě základní školy 7. a 8. „západ" a „východ". „Zápis se vždycky dělá pro obě školy dohromady. Babička učila na 8. ZŠ a ten rok se konal zápis na 7. ZŠ. Ona mě však chtěla ve své babičkovské pýše ukázat řediteli 8. ZŠ, kde sama dříve učila, tak mě přivedla na zápis na osmičku."

Ředitel babičce nevěřil, že Lenka ve svých pěti a půl letech umí číst. Babička se ale nedala. „Přestože jsem narozená koncem září, ona už mě chtěla dostat do školy."

Zápis ve škole? Četla Rudé právo

„Opravdu umí číst," trvala si na svém babička. Ředitel popadl první, co měl po ruce. Rudé právo. „A divil se, když mu tam ten pěti a půl letý blonďatý andílek při zápisu četl plynule Rudé právo," směje se Lenka.

Po gymnáziu přemýšlela, kam dál. Práva se jí zdála těžká, na medicíně bylo moc krve, přírodopis ani technika ji netáhly a „peďák" dělat nechtěla. Psal se rok 1986 a zvítězila ekonomka. „Na posledním semináři z práva, na který jsme měli docenta Dědiče, jednoho z nejlepších právníků, nám přinesl vizitku jedné právničky, že hledá někoho s dobrou znalostí němčiny na privatizaci podniků. Ještě s jednou spolužačkou jsme se tam tedy šly podívat."

A v září 1991 nastoupily společně do společnosti Proxy, která se zabývala daňovým poradenstvím. Lenka se dostala na dvoutýdenní školení do Vídně, zdokonalila se v účetnictví, začala dělat audit. Za tři roky si udělala zkoušky daňového poradce, za další tři roky auditorské zkoušky. A mezitím se stala ještě manažerkou, která pod sebou měla pět lidí.

Hubatá vzorná šprtka

„Že jsem vůdčí typ? To si člověk ze začátku ani moc neuvědomuje. To přišlo samo… Ale vtipné je, že jsem nedávno měla schůzku s mojí bývalou první šéfkou, která mi zpětně řekla, že jsem byla taková hubatá. Byla jsem trošku zaražená a pomyslela jsem si: Já? Hubatá? Ta vzorná šprtka?" usmívá se Lenka.

V roce 1998 odešla do PricewaterhouseCoopers, kde vydržela celých patnáct let. Když pak odcházela, mile ji překvapilo, jakou měla zpětnou vazbu od svých podřízených.

Přirozená autorita i mezi muži

Dokonalost vyžaduje Lenka Mrázová nejen od sebe, ale i od ostatních. „Zastávám názor, že když se poskytuje nějaká služba, má být dokonalá. Má to dělat člověk, kterého to baví.“„Až se někde usadíš, rád bych s tebou pracoval," říkalo jí mnoho kolegů. „A zajímavé je, že mi to pak říkaly třeba i bývalé kolegyně, které tou dobou už pracovaly jinde. To mě vážně potěšilo," říká Lenka, která to přičítá tomu, že se o své podřízené vždycky starala.

Výjimečnost Lenky spočívala i v její přirozené autoritě, kterou si dovedla vybudovat i v mužském kolektivu. „I muži pak dokázali zhodnotit, že přestože jsem byla mnohdy tvrdá, byla jsem zároveň i spravedlivá. A vždycky jsem dávala realistickou zpětnou vazbu…"

Čísla vyměnila za kreativitu

Sama říká, že její nejsilnější stránky jsou nadhled, propojování a tvořivost. „Vyplula jsem z čísel, faktů, zákonů… A jsem ráda, že jsem tento krok udělala, protože už nemám tu vášeň řešit „technické" problémy."

Před rokem se Lenka seznámila se jmenovkyní Lenkou Štastnou z Business & Professional Women, organizací, která pomáhá ženám rozvíjet jejich potenciál. „Je to organizace, která pomáhá ženám v jejich kariéře. Je to pro aktivní ženy, které se chtějí někam posunout."

Lenka Šťastná ji podle svých slov posunula směrem k networkingu (tvoření sítě kontaktů). „Lenka je nesmírně otevřená a pomáhající. Umí nasměrovat, poskytne kontakty…"

Loni v říjnu jí Lenka Šťastná nabídla, aby spolu pomáhaly jako dobrovolnice na třídenním pražském kongresu pro 700 žen z celého světa. „Byla to pro mě úžasná zkušenost! Vidět, jak funguje zázemí, organizace kongresů…"

V dubnu se pak Lenka představila už sama na speed mentoringu na Equal Pay Day Dnu rovnosti platů. Ostatním ženám zde radila ohledně hodnot.

Důležité je být autentická

„Kolikrát si totiž vůbec neuvědomujeme svoje vlastní vnitřní hodnoty. Když je člověk nezná, tak často neví, proč vám to nesedí třeba tam, kde pracujete. A na druhou stranu když komunikujete v souladu se svými hodnotami, jste přesvědčivá, autentická, předurčená k úspěchu."

Během našeho rozhovoru pozoruji, s jakou vášní, s jakou zasvěceností Lenka mluví. S jakou precizností, s jakou… Dokonalostí.

Estetické faktury

„Ano, přiznávám, že dokonalost je moje hodnota. Na seminářích jsem vždycky chtěla dokonalé hodnocení, nepustím do světa nic, co je s pravopisnou chybou, mám vyhýčkané, estetické faktury… Už v mládí jsem se totiž od Rakušanů naučila, že faktura je ten nejdůležitější dopis klientovi."

Dokonalost Lenka nevyžaduje jen od sebe, ale i od ostatních. „Zastávám názor, že když se poskytuje nějaká služba, má být dokonalá. Má to dělat člověk, kterého to baví. Musí tam být zkrátka přidaná hodnota."

Business & Professional Women ve zkratceLogo seriálu Deníku Pražské neziskovky.Organizace je českým klubem mezinárodní federace International, která působí v 95 zemích světa, na pěti kontinentech.

BPW patří již více než 80 let k nejvlivnějším mezinárodním organizacím, má poradní status u OSN, své zastoupení v Radě Evropy a v celé řadě dalších organizací.

Posláním je rozvoj profesního, obchodního a řídícího potenciálu žen prostřednictvím mentoringu, prohlubování znalostí, výměnou zkušeností a vzájemnou podporou směřující k ekonomické nezávislosti žen.

Členkami jsou vlivné ženy ve vedoucích pozicích, podnikatelky, manažerky, profesionálky i mladé ženy, které se na kariéru připravují.

Hlavním projektem v Čechách je Equal Pay Day (Den rovnosti platů), jehož 5. ročníku se letos v dubnu ve Vysočanech v Praze 9 zúčastnilo 1468 žen. Padesát úspěšných žen českého byznysu předávalo formou speed mentoringu svoje zkušenosti ostatním ženám.

Zpětná vazba žen je velmi silná od zvýšení sebevědomí, uvědomění si vlastní hodnoty přes získání odvahy na změnu až po získání nových pohledů na celou řadu profesních i osobních otázek.

Organizace nemá trvale žádné zaměstnance, v době příprav a realizace Equal Pay Day pracuje v organizaci ředitelka projektu, projektová manažerka a PR manažerka.

Veškeré ostatní činnosti řeší BPW dobrovolnickou činností členek, například na letošním ročníku akce se podílelo 137 dobrovolnic.

BPW získává finance na svou činnost z členských příspěvků, příjmů z vlastní činnosti, z reklamy a v letošním roce poprvé i z dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí na Equal Pay Day, který je velmi dobře hodnocen i Evropskou komisí.

Roční provoz organizace stojí přibližně dva miliony korun.

Autor: Veronika Cézová

27.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ivan Bartoš volil v parlamentních volbách 20. října v Praze.
9 18

Bartoš vyloučil spolupráci s Babišem i tichou podporu jeho vlády

Před volebním štábem SPD zasahovala policie. Hnutí neudělilo akreditaci třem novinářům.
AKTUALIZOVÁNO
3 4

Před štábem SPD zasahovala policie. Hnutí vykázalo tři novináře

Martin Stropnický: Vymezování proti nám se jim vymstilo

Ministr obrany a pražský lídr hnutí ANO Martin Stropnický chce vyčkat s definitivními oslavami až na sečtení hlasů. Jeho nadšení je střízlivé, protože dosavadní výsledky nenabízejí ANO žádné přirozené partnery. S druhou SPD Tomia Okamury ANO odmítá spolupracovat a dosud třetí ODS i čtvrtí Piráti zase nechtějí jít do koalice s ANO, pokud by premiérem měl být obviněný Andrej Babiš.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

/FOTOGALERIE/ Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Noci budou chladné. V příštích týdnech mohou teploty spadnout pod nulu

V příštích čtyřech týdnech již mohou teploty v noci spadnout pod nulu. Přes den se budou v průměru držet většinou kolem deseti stupňů, v půlce listopadu se ale asi ještě více ochladí. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Polepší si? Herman by považoval za úspěch KDU-ČSL zisk přes sedm procent

Pražský lídr KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman by považoval za úspěch, kdyby lidovci získali ve volbách přes sedm procent hlasů. Věří, že se toho podaří dosáhnout. V minulých volbách získala strana 6,7 procenta hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení