Kritici změnu označují za netransparentní a schvalovanou „za zavřenými dveřmi". Podle vedení Prahy ale nemůže město v současné chvíli postupovat jinak, schváleny byly v minulých letech, nyní jsou pouze „dotaženy". Změny ještě projednají zastupitelé.

Kritizované změny vznikly a byly schváleny magistrátem v letech 2011 až 2013. Tím byl na pozemcích navýšen takzvaný koeficient zastavěnosti, což znamená, že tu mohou vyrůst vyšší domy, než územní plán původně předpokládal. Takovým postupem se oproti „běžné" změně územního plánu schvalovací proces změny zrychlí. Území, kterých se změny týkají jsou prakticky po celé Praze.

Za zavřenými dveřmi

„Zaráží nás, proč se primátor Hudeček snaží zpětně legalizovat všechny úpravy územního plánu z dob primátora Béma. Mysleli jsme si, že TOP 09 je s námi zajedno v tom, že tyto úpravy byly magistrátem schvalovány za zavřenými dveřmi právě proto, že byly problematické," uvedla Adéla Gjuričová z občanského sdružení Náš Braník.

Sdružení již na magistrát podalo žalobu kvůli změně vydané v roce 2011 na území v Braníku.

Stejně problém vidí i předseda pražské Strany zelených (SZ) Petr Štěpánek a předseda SZ v Praze 5 Lukáš Budín. „Navyšování koeficientů probíhalo naprosto netransparentním a nelegálním způsobem bez účasti veřejnosti v přímý prospěch developera. Nejde je plošně schválit, požadujeme jejich projednání s veřejností případ od případu," uvedl Štěpánek.

Hrozily žaloby

Podle vedení města ale magistrátu nezbývá, než změny schválit. Historicky prý již byly schváleny a nynějším odmítnutím by tak město vydalo protichůdná rozhodnutí.

Navíc je prý pravděpodobné, že ve chvíli, kdy by je město zastavilo, řada investorů by město zažalovala kvůli zmařené investici.

„Musíme využít všech zákonných postupů, abychom stav narovnali, i když se změnami věcně nesouhlasíme. Také proto se mění systém územního plánování, aby k podobným excesům nedocházelo," uvedl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Magistrát v současné době čelí jedné žalobě ze strany obyvatel. Lidé z Prahy 4 jej žalují kvůli úpravě územního plánu v Braníku na pozemku vymezeném ulicemi Ke Krči, Vrbovou a Kunratickým potokem. Vlastníkům okolních nemovitostí vadí, že magistrát schválil v roce 2011 úpravu územního plánu, která umožňuje developerské firmě Skanska zde postavit soubor až sedmipatrových domů.

Také tato změna je v seznamu, který má rada schvalovat.