Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

M. Sláma: Na hry jezdí nadšenci, kteří sportu obětují svůj čas i peníze

Praha /ROZHOVOR/ - Přes 3000 závodníků ve 37 sportech. Takový byl pátý ročník Evropských policejních a hasičských her, které se konaly v polovině července v Bruselu. Prahu reprezentoval Martin Sláma, policista z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. A výsledek? Tři cenné kovy!

31.7.2014
SDÍLEJ:

Přijel, soutěžil, zvítězil. A z Bruselu si Martin Sláma odvezl zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili. Foto: archiv Martina Slámy

Jaká je historie Evropských policejních a hasičských her?

První Evropské policejní a hasičské hry (European Police and Fire Games EPFG) byly v roce 2008. Jejich konání bylo inspirováno hrami světovými, které jsou starší. Světové hry se konají každý lichý, evropské každý sudý rok. Účastnit se jich mohou hasiči, policisté a někteří další příslušníci ozbrojených sborů.

Musel jste se na hry kvalifikovat?

Evropské i světové hry jsou otevřeným turnajem, který je limitován jen příslušností k policii (případně k jiné bezpečnostní složce) nebo k hasičům. Jedná se o velmi prestižní záležitost, nicméně jednotná kvalifikační kritéria neexistují. Každá země nominuje své reprezentanty podle jiných kritérií. Vesměs se jedná o sportovce, kteří za danou zemi soutěží i na „civilních" soutěžích. V České republice je to ale jinak. Protože příslušné profesní složky a státní úřady hry nepodporují, může se tam přihlásit v podstatě kdokoli.

Úřady hry nepodporují… Máte na mysli i finanční stránku?

Přesně tak. Každý startuje a reprezentuje ČR, Policii ČR, HZS na vlastní náklady. V podstatě se jedná o partu nadšenců, pro které je možnost reprezentovat svou vlast něco víc a obětují tomu svůj čas, a podle místa konání i desítky tisíc korun.

Byly to vaše první hry, ve kterých jste reprezentoval hlavní město?

Evropské ano. V roce 2007 jsem se ale ještě zúčastnil světových her, které se konaly v australském Adelaide. Byla to veliká akce s účastí bezmála 9000 závodníků z 86 zemí! Byl to úžasný zážitek. Pro mne o to silnější, že jsem stál poprvé na takové akci na tatami (tradiční japonská podložka, pozn. redakce) se znakem na prsou a získal jsem zde svou první velikou medaili. Byl to bronz v soutěži kata družstev. K tomu ještě nepopulární čtvrté místo v kata muži open.

Účast na prvních světových hrách a hned takový úspěch…

To ano, ale pak jsem měl přestávku až do loňského roku. Kvůli zranění a také z finančních důvodů. Ale vynahradil jsem si to právě před rokem, kdy jsem startoval na světových hrách v severoirském Belfastu. Zde jsem získal bronzovou medaili v kata muži + 35 let a s kolegy Martinem Hermannem a Jiřím Faktorem jsme se stali mistry světa v kata družstev. V Belfastu jsme také poprvé slyšeli o tom, že existují i hry evropské a rozhodli jsme se, že to zkusíme.

A hned z toho bylo osm kovů.

Je to neuvěřitelné, ale naše výprava, která čítala čtyři lidi, byla více než úspěšná. Tři zlata, dvě stříbra a tři bronzy. Já sám jsem z toho vybojoval stříbro a bronz a podílel jsem se na zisku zlaté medaile v týmech.

V jakých disciplínách policisté a hasiči soutěží?

Na hrách je veliké množství sportů, letos jich bylo konkrétně 37. Jedná se o např. o atletiku, silniční cyklistiku, triatlon, ale také o specializované disciplíny hasičského sportu, střelbu, běh do schodů, míčové hry apod. Nedílnou součástí jsou i úpolové sporty. Jedním z nich je právě karate. V karate se soutěží v kata, což jsou přesně dané sestavy pohybů, jakýsi stínový boj, kata družstev, kde tři závodníci demonstrují sestavu najednou a jedním z rozhodujících kritérií je synchronizace), kumite (vlastní boj podle daných pravidel za použití předepsaných chráničů) a kumite družstev. Všechny disciplíny jsou děleny do věkových kategorií, u kumite i dle váhy.

Jak náročná je příprava na takovéto hry?

Zhruba půl roku trvala intenzivní příprava na světové hry v Belfastu, které se konaly v srpnu 2013. Když jsme si s kolegy řekli, namotivovaní čerstvým výsledkem, že bychom mohli zkusit i ty evropské, plynule jsem navázal a pokračoval v přípravě dál. Poslední půlrok jsem trénoval v podstatě denně, často dvoufázově.

Připravoval jste se sám, nebo pod dohledem trenérů?

Příprava probíhala ve většině času samostatně, v práci, ale obrovskou zásluhu má můj Shihan, Karel Kesl, šéftrenér SK Kesl ryu Shotokan a Saishokido, kam chodím na tréninky. Bez jeho vedení bych nebyl schopen se na takovou akci připravit. Nesmím však zapomenout ani na Ivu Keslovou, asistentku reprezentace pro kata Českého svazu karate, a špičkového závodníka a reprezentanta ČR, Jindřicha Pilmanna, od kterých jsem čerpal.

Měl jste během přípravy zpětnou vazbu, jak jsou na tom vaši soupeři?

Nedílnou součástí přípravy jsou i turnaje, kde člověk sleduje, jak se jeho forma vyvíjí a jestli jde správným směrem. Nejvýznamnějším takovým turnajem bylo Mistrovství Evropy WUKF, které se konalo v italské Veroně v polovině června. Zde jsem se umístil na pátém místě v kata muži 35 45 let a s kolegy z oddílu Radkem Frühaufem a Honzou Borguľou jsme se stali vicemistry Evropy 2014 v kata družstev. Příprava jako taková ale vlastně nikdy nekončí. Obzvláště náročná, zejména časově, byla příprava s kata týmem pro hry. Tým byl v úplně jiném složení, než se kterým jsem získal medaili na ME v Itálii. Strávil jsem mnoho hodin v autobuse dojížděním na tréninky do Českých Budějovic. Avšak stálo to za to.

Sport je o rivalitě. Platí to i u her, kterých se zúčastňují policisté a hasiči?

Hry jsou hlavně skvělým zážitkem. Jejich význam spočívá ale i v setkávání policistů a hasičů z celého světa, a to nejen na poli sportovním. Je skvělé potkat na závodě přátele z předchozího ročníku. Navzájem si fandíme a o nějaké rivalitě se nedá mluvit.

Stihl jste si kromě závodů užít i samotný Brusel?

To je právě tou další hodnotou, kterou mají soutěžící. Poznávají země, města a kultury v místě, kde se hry konají. Brusel je multinárodnostní metropole s nádherným historickým centrem, které jako zázrakem přežilo masivní bombardování za druhé světové války. Samozřejmě jsme nezapomněli na Atomium, areál Malé Evropy a sídlo Evropského parlamentu. Dalším, možná ještě hezčím městem, které jsme navštívili, byly Bruggy. Je to historické město zapsané na seznamu dědictví UNESCO.

Sloužíte u Policie ČR u Útvaru pro ochranu ústavních činitelů jako instruktor služební přípravy. Přibližte čtenářům, jak vypadá váš běžný den…

Skládá se z plnění povinností vyplývajících z funkce instruktora, tedy z přípravy policistů pro výkon jejich služby, sebevzdělávání a individuální přípravy. Právě díky individuální přípravě mohu v podstatě denně urvat nějaký čas pro sebe a trénovat. Podmínky pro to mám dobré, tělocvičnu hned vedle kanceláře a podporu svého vedoucího.

A co podpora od manželky? Vaše žena musí být při vašem vytížení asi trpělivá…

Ano, to je (smích). Tímto bych jí prostřednictvím Pražského deníku rád veřejně poděkoval za tu trpělivost, kterou se mnou má, když absolvuji všechny ty tréninky.

Autor: Veronika Cézová

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
8 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Hotovo. Z fotbalových Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, ANKETA/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

AKTUALIZUJEME

Katalánsku hrozí ztráta autonomie. Madrid reaguje na nedodržení ultimáta

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek upozornil, že jeho parlament vyhlásí nezávislost, pokud Madrid nekývne na dialog. Ten mu chce naopak od soboty postupně pozastavit autonomii. Centrální španělská vláda tímto krokem reaguje na vypršení ultimáta pro odpověď na otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení