K tématu Špirkovou váže rodinná historie – poválečný odsun se dotkl jejích předků na Lounsku. „Mrzí mě, že já, ač jsem vlastně potomek sudetských Němců, ani neumím německy," řekla. „S pamětníky vysídlení jsem se setkala před šesti lety během studijního pobytu v Drážďanech. Hodně mi jejich vzpomínky ležely v hlavě a dodnes s nimi udržuji přátelské kontakty," uvedla další z iniciátorek projektu Vlaďka Vojtíšková.

Publikum se bude moci setkat s pamětníky 

Organizátoři nyní na projekt vybírají peníze na crowdfundingovém portále Hithit. Projekt je podle nich unikátní díky tomu, že do Prahy přizve samotné pamětníky vysídlení a uhradí jim náklady – půjde tedy o viditelné gesto smíření. Českému publiku tak nabídne možnost se s těmito pamětníky fyzicky setkat, což může vzhledem k jejich vysokému věku být jednou z posledních takových příležitostí.

Projekt Smíření 2016 se skládá ze tří částí. V kostele sv. Antonína v Praze 7 se 5. listopadu večer za účasti vysídlenců či jejich potomků uskuteční koncert s autorskou skladbou mladé skladatelky Elišky Cílkové.

V bio Oko bude debata historiků 

Sdružení Antikomplex připravuje pro Národní technickou knihovnu výstavu, jež má poté putovat po českých městech. Výstava ukazuje osudy a pohledy 14 rodin – sedmi, které byly po válce vysídleny ze svých domovů, a jiných sedmi, které nyní v domech žijí a s vysídlenými se stýkají. Sdružení Antikomplex se věnuje kritické reflexi minulosti, především nedávné.

Ve středu 2. listopadu se večer v biu Oko uskuteční debata za účasti historiků a dalších lidí, kteří se tématu odsunu věnují.

Na sudetoněmeckém sjezdu vystoupil Herman 

Po porážce nacistického Německa v roce 1945 musely země střední a východní Evropy opustit miliony Němců. Jen z tehdejšího Československa odešlo během divokého vyhánění i pozdějšího organizovaného odsunu kolem tří milionů Němců. Během vysídlování bylo na mnohých nevinných spácháno násilí, které nebylo nikdy potrestáno.

Na projekt přispívá Česko-německý fond budoucnost, Nadace Hannse Seidela, Praha 7 a bavorské ministerstvo práce, sociálních věcí, rodiny a integrace. Záštitu mu dal český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Herman letos na jaře jako první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. V Norimberku vyjádřil lítost nad nacistickými zločiny i odsunem sudetských Němců.

Čtěte také: Piráti se připojili k německým protestům proti TTIP a CETA