Mladík ženu podle spisu zavraždil den před loňskými Vánocemi u ní doma v Dolní Liboci. Obchodnice s ním vyřizovala splátky, na které tehdy neměl peníze. Na schůzce mu pohrozila, že vše prozradí jeho matce a v místě bydliště vylepí cedule s oznámením, že je dlužníkem.

Martínek podle prvostupňového soudu zpanikařil, ženu v kuchyni zezadu udeřil kovovou tyčí a smrtelně pořezal na krku. Oběť byla podle znalců během útoku při vědomí, snažila se bránit a zemřela v důsledku vykrvácení. Mladík jí po činu ukradl z kabelky zhruba 30.000 korun, které použil na splacení některých dluhů. Policie Martínka čtyři dny po činu zadržela. K vraždě se přiznal a s kriminalisty spolupracoval. Podle dřívějšího vyjádření nadřízeného ženy z firmy obchodní zástupkyně nedodržovala předpisy, když vyjednávala s klienty u sebe doma. Podle pravidel se to má dít na veřejných místech, například v restauraci.

Městský soud v Praze dvěma poškozeným přiznal v červnu jako náhradu škody necelých půl milionu. Podle odvolacího soudu ale prvostupňový soud dostatečně nezohlednil mimořádné okolnosti činu – například to, že se vražda stala den před Štědrým dnem, nebo to, že poškození spolu se svou matkou bydleli v jednom domě, a jejich osobní vztahy tedy byly silné. „Jednáním odsouzeného bylo výrazně zasaženo do práv poškozených," vysvětlila předsedkyně senátu Jaroslava Maternová, proč odvolací soud přiznal dvojici pozůstalých každému 80.000 korun navíc.

Protože se Martínek ani státní zástupce proti červnovému rozsudku neodvolali, patnáctiletý trest je od té doby pravomocný.

Případ z Dolní Liboce není ojedinělou kauzou, kterou se soudy v souvislosti s vraždou obchodních zástupců Providentu v poslední době zabývaly. V březnu například soud uložil 25 let Romanu Koutnému za vraždu studentky z Veselí nad Lužnicí. Vysokoškolačka si přivydělávala u Providentu a Koutný ji vylákal k sobě domů pod záminkou sjednání půjčky. Hned za dveřmi ji ubil polenem a sebral jí hotovost, zhruba 20.000 korun.

Dalším příkladem je pokus o vraždu obchodní zástupkyně Providentu, za který dostal v roce 2011 pachatel 17 let vězení. Žena si přitom k muži přišla do bytu pouze pro splátku úvěru. Před udušením v pytli na odpadky ji zachránilo to, že se jí podařilo proděravět pytel nehtem, a to, že muži slíbila opatřit 200.000 korun.