Ne, nesouvisí to s hady, kteří podle tradice vylézají až na svatého Jiří. Souvislost to má s povozem kol na cyklostezkách. Ta podle všeho někomu v této oblasti vadí a nejspíš by je chtěl vystrnadit. Nebo prostě chce jen škodit? To zatím zůstává otázkou; dotyčný je stále v anonymitě. Zato jeho počínání - to je vidět až moc dobře.

Jde o hřebíky nebo rozsypané napínáčky, podle všeho nalíčené právě na kolaře. Ostré špice, které jim mají propíchat pneumatiky, znemožnit jim další jízdu - a možná je i ohrožovat. Jiný smysl mít tyhle nástrahy asi mít nemohou, když lze najít i hřebíky s ucviknutou hlavičkou zatlučené do kořenů stromů. A skutečně účinkují…

Stížnosti z jedné i druhé strany

Jde snad o pomstu místního pěšáka, na kterého nějaký jezdec na kole houkl, aby se mu nemotal v cestě a na značené cyklistické trase nepřekážel? Podobné incidenty totiž zřejmě nejsou ojedinělé. A ne každý to vnímá velkoryse, zůstává nad věcí a řeší to mávnutím ruky.

Naznačují to alespoň slova Lucie Vospělové z radnice v Dolních Břežanech na Praze-západ, podle níž ohlasy napjatých vztahů někdy dolehnou i na úřad: to si ale na chodce stěžovali cyklisté.

Právě v Dolních Břežanech se hřebíkovým útokům na cyklisty věnují i místní strážníci. A před ostrými hroty číhajícími na svou příležitost varuje také čerstvý příspěvek na webu obecního úřadu.

„Na jedné z lesních pěšin v okolí Hradiště Závist byly na několika místech nalezeny nastražené hřebíky, natlučené v kořenech stromů," uvádí toto upozornění i s fotografiemi z míst činu, doplněné výzvou, aby občané obdobné nálezy hlásili obecní policii (případně právě na radnici).

Podle všeho jsou ostré hroty na lesních cestách nastraženy skutečně na pneumatiky cyklistů - mohly by ale přivodit i nepříjemný úraz chodcům (a to dětem i dospělým v lehčí obuvi) nebo zranit psy, s nimiž si lidé vyrazí do přírody.