„Letos jsme se takto sešli popatnácté. Základ tvoří členové Mikrochoru a Chrámového sboru sv. Ducha, doprovodný orchestr se pak skládá převážně z členů Komorního orchestru akademie, jinak je to ale soubor KMČ, tedy Kdo má čas," řekl médiím organizátor akce a dirigent Lukáš Prchal.

V prostoru vánočně vyzdobené haly nádraží produkci přihlížely stovky lidí, s notami pod paží dorazil mezi pěvce také zpěvák a moderátor Ondřej Hejma. Někteří přihlížející přišli cíleně, mnozí z nich i s malými dětmi, jiní se s kufry v rukách zastavili jen cestou na vlak.

Vánoční koncert, velikonoční počasí

„Vůbec jsem netušila, že se tady bude něco takového konat. Škoda, že k atmosféře Vánoc nepřispělo také počasí, vypadá to spíše jako Velikonoce. Ale ráda pojedu příštím vlakem, abych si koncert vyslechla do konce," řekla jedna z přihlížejících dí­vek.

Po vánoční mši odměněné velkým aplausem přítomní ještě vyslechli koledu Narodil se Kristus pán.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.