S tím, že nepůjde jen o „zábavu, nákupy, přednášky, koncerty a pohodu" se zaměřením na konopí a léčivé byliny, jak akci prezentovali pořadatelé, zjevně počítali policisté, kteří předem naplánovali rozsáhlou bezpečnostní akci. Zapojili se do ní kriminalisté I. obvodu pražské policie – a také příslušníci hned čtyř místních oddělení: Výstaviště, Holešovice, Nádraží Holešovice a Letná.

Bilancí akce je 33 osob, které skončily na policejních služebnách pro podezření ze spáchání přečinů na úseku drogové kriminality – konkrétně jde o přechovávání omamných látek, nedovolenou výroba a jiné nakládání s nimi, ale také ohrožení pod vlivem návykové látky kvůli řízení pod vlivem drog, připomněla v pondělí mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Blokové pokuty za téměř 164 tisíc korun

Přestupků policisté zaznamenali 285, přičemž s výjimkou tří všechny vyřešili na místě uložením blokových pokut; na těch se vybralo téměř 164 tisíc korun. „Během akce policie zajistila 1401 g marihuany, 43 plodnic lysohlávek, 154 tablet extáze a 13,8 g hašiše," vypočetla Zoulová. Celkem policisté zkontrolovali 620 osob a 107 motorových vozidel.

Lukáš Běhal, ředitel veletrhu, jehož letošní ročník se mohl pochlubit účastí 185 vystavovatelů z 21 zemí a přilákal 26 915 zájemců nejen o konopí ke kouření, ale také o kosmetiku, potraviny či oblečení s obsahem konopí, zhodnotil, že šlo o běžnou kontrolní činnost – přičemž organizátoři už předem s policisty spolupracují. K odhaleným prohřeškům Běhal poznamenal, že se někdy stane, že návštěvníci třeba kouří tam, kde to není dovoleno – nebo se u nich najde malé množství marihuany.