Jediné, co je trápilo, bylo počasí - teplota až devět stupňů způsobila, že se díla začala poměrně brzy roztávat.

„Pracuji s různými typy dlát, od těch s dlouhou rukojetí po menší truhlářské nástroje. Důležitý nástroj je i elektrická pila na tvarování větších částí," popisuje Jan Švadlenka. Do ledu tvaroval skokana na lyžích, se kterým měl ale kvůli vysokým teplotám starosti. „Udělal jsem mu dlouhé skokanské lyže, ale v tom teple už několikrát odpadly. Zatím to ale vypadá, že se vše nakonec povede," říká sochař.

Že se socha skutečně podařila, potvrdili i návštěvníci, kteří Švadlenku hlasováním umístili na celkové druhé místo. Na první příčce skončil Wiaczeslav Borecki z Polska. Modeloval také lyžaře, ale sjezdového. „Pracoval jsem na něm přes dvanáct hodin. Škoda jen toho slunce, dělá do ledu nehezkou strukturu," hodnotí svou práci Borecki.

Běžný návštěvník ale žádné vady na kráse nepoznal: „Něco takového jsem v životě neviděla, je naprosto neskutečné, co s tím ledem dovedou," popsala své pocity návštěvnice Alena Kolmanová.

Dorazily i populární cvičitelka a Miss České republiky

Akci Ledové sochy celý víkend navštěvovaly davy návštěvníků, kteří obdivovali práci sochařů a zároveň se i setkávali se známými tvářemi. Populární cvičitelka Hanka Kynychová dorazila s celou rodinou, s dětmi si ledové sochání sama vyzkoušela. „Trochu smutný moment nastal, když jsme lednímu medvědovi omylem usekli nohu. Já jsem za to ale nemohla!" líčí Kynychová.

Dorazila i Miss České republiky z roku 2003 Lucie Křížková a vítěz zlaté olympijské medaile v moderním pětiboji z LOH v Londýně David Svoboda.

Na každou z deseti soch spotřebovali jejich autoři přes 650 kilogramů ledu. V teplém počasí sochy příliš dlouho nevydrží, nyní budou zřejmě již značné roztáté. Na střeše Galerie Harfa ale jsou i jiná lákadla: celou zimu si sem můžete přijít zdarma zabruslit. Nejbližší zajímavá akce je zde v plánu na „valentýnský" pátek 14. února, kdy bude pro zamilované připraven zábavný program s fotografem zdarma.