Původní žulový náhrobek 
z dílny Josefa Fanty byl zdoben černou mramorovou deskou, zlaceným nápisem 
B. Smetana a hvězdou.

„Hvězda je věc z dnešního hlediska čitelná jinak než v době svého vzniku. Samotný obelisk ve své strohosti připomínal spíš něco vojáckého než lyrického. Korunou všeho bylo, že v sousední proluce si přál být pohřben nechvalně známý Zdeněk Nejedlý, k čemuž nakonec díkybohu nedošlo," vysvětluje důvod rekonstrukce autor nového náhrobku Petr Císařovský.

Inspirace? Chrám Petra a Pavla

Nyní je na hlavním obelisku umístěn bronzový portrét Bedřicha Smetany a celý hrob je rozšířen. Inspirací pro tvorbu dvou postranních obelisků přitom byly černé věže chrámu Petra a Pavla. Na jejich přední straně je partitura začátku Vltavy, po stranách vlevo jsou vypsány části Mé vlasti. Na pravé desce je zaznamenáno všech osm oper Bedřicha Smetany.

Dvě filmové novinky

Nedělního odhalení se ujal sochař Petr Císařovský, nechyběli ani zástupci sdružení Veřejnost vlasti, Edukativní společnosti a Asociace pro komunikaci ve veřejném sektoru, které se na obnově hrobu podílely. Na rekonstrukci přispěl také poslanec za Věci veřejné Vít Bárta, na slavnostní otevření pak kromě něj dorazila i režisérka Olga Sommerová či zástupci Smetanových potomků.

Obnovu hrobu zdokumentoval režisér Pavel P. Ries. Vznikl navíc i celovečerní umělecký film Bedřich Smetana – život žitý zaživa, kterým provází Jitka Molavcová, hlas skladatele ztvárnil herec Ladislav Mrkvička.