Podle resortně odpovědného náměstka primátora Václava Novotného (TOP 09) nám „Šlechtovka" na hlavu nespadne, jak varují mnozí památkáři. Bude prý ale nutné počítat s dalším odložením oprav nejméně v řádu měsíců. Důvodem je slovy Novotného příliš nabubřelý projekt, který by hlavní město vyšel na čtvrt miliardy korun. „Pro Prahu není problém peníze najít a zahájit práce. Jenže kdybychom to udělali a dokončili toto výběrové řízení, pak bychom tu částku, která je naprosto neadekvátní a nehorázná posvětili coby přiměřenou. To naprosto odmítám," sdělil Novotný. Na jednom z nejbližších zasedání městské rady mu prý nezbude nic jiného, než navrhnout zrušení výběrového řízení. Dále pak hodlá směřovat k racionálnějšímu a úspornějšímu projektu.

„Soudím, že konečná částka by měla být pod polovinou té současné. Bylo by skandální vyhodit čtvrt miliardy, když to jde udělat mnohem levněji," míní Novotný.

Oprava Šlechtovky má být asi o 150 milionů korun levnější

Zhruba do dvou měsíců by mělo být vedení hlavního města schopno zadat finančně přijatelnější projekt a vypsat další výběrové řízení na rekonstrukci jedné z nejohroženějších pražských kulturních památek Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Tedy pokud příští úterý na svém zasedání městská rada na popud náměstka primátora Václava Novotného schválí zrušení současné soutěže, kde nejlevnější nabídka zní na částku čtvrt miliardy korun. Jako racionálnější se Novotnému jeví částka zhruba sto milionů korun. Údajnou nabubřelost stávajícího čtvrtmiliardového projektu na opravu Šlechtovky dokumentuje na někdejší rekonstrukci zámku Ctěnice, kterou zadal ještě coby ředitel Pražské informační služby. Obnova celého zdevastovaného areálu, včetně osmi barokních hospodářských stavení a čtyřhektarového parku vyšla na 350 milionů korun," podotkl Novotný.

O rekonstrukci dalších kulturně významných staveb, ležících nedaleko Šlechtovy restaurace, tedy na Výstavišti, se prý rozhodne nejpozději do konce tohoto roku. Už v září by měl Útvar rozvoje hlavního města předat pražským radním výsledky inventury stavu zdejšího inventáře a návrhy řešení. Jde především o Průmyslový palác, či Křižíkovu fontánu. „Pokud se shodneme, můžeme následně vypsat výběrové řízení na nový projekt," dodal Novotný s tím, že stále není vyloučena nutná demolice některých příliš zchátralých objektů na Výstavišti. Jde hlavně o divadlo Spirála, které je stále ve stejně žalostném stavu už od povodní z roku 2002.