Odborníci hodnotili několik lokalit, u kterých lze uvažovat o umístění nové radnice. Na základě tohoto hodnocení vyšla příznivost pro umístění magistrátu v tomto pořadí: Na Knížecí, Florenc, Elektrické podniky a Palác Kultury (nyní Kongresové centrum Praha), píše se v analýze.

Florenc i Holešovice nejsou vhodné 

V případě Florence a Elektrických podniků v Holešovicích je největší překážkou pro stavbu nedostatečná podlažní plocha budov. Budovu Kongresového centra IPR vyřadil mimo jiné proto, že by bylo nutné provést nákladnou a rozsáhlou rekonstrukci, při které by budova byla předělána na administrativní prostory.

„Jako nejvýhodnější se tedy jeví lokalita Na Knížecí, která velmi dobře splňuje zadané podmínky… Veřejná budova na tomto místě by rovněž mohla spoluutvářet kvalitní veřejné prostranství a přispět k vytvoření nové identity městské čtvrti," píše se v analýze.

Na Knížecí má vzniknout nové centrum 

Případná výstavba magistrátu Na Knížecí by tak „šla ruku v ruce" s rozsáhlým developerským záměrem firmy Sekyra Group, která chce na místě smíchovského nákladového nádraží vytvořit nové centrum Smíchova.

Na ploše kolem 210 tisíc metrů čtverečních vzniknou kancelářské, obchodní a rezidenční budovy, několik veřejných náměstí a školy. Nynější autobusové nádraží by se mělo v budoucnu posunout směrem ke Smíchovskému nádraží.

Město o koupi paláce zatím neuvažuje

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město v tuto chvíli neuvažuje, že by koupilo od firmy Copa Retail Škodův palác. „Koupě paláce nepřichází v úvahu, protože už nyní víme, že ta budova je nedostačující pro potřeby úřadu," řekla Krnáčová. Kromě nové budovy pak bude Praha řešit využití budovy na Mariánském náměstí. „Náklady na provoz jsou vysoké a kvalita prostředí nízká, takže to budeme řešit," řekla.

Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Tato budova však nepatří městu, to ji má pouze pronajatu do roku 2028. Město v minulosti kvůli údajně předraženému nájemnému podalo na majitele, firmu Copa Retail, dvě žaloby, u soudu ale neuspělo.

Čtěte také: Radní projednají Divadlo Na Zábradlí nebo novou budovu magistrátu