O post Senátorky se bude v Praze 10 ucházet současná náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Pokud by byla do Senátu zvolena, tak by zůstala zároveň ve funkci náměstkyně primátorky, řekla Kislingerová.

Kandidáti na Praze 10

Proti ní bude kandidovat současná senátorka Cabrnochová. Ta se do Senátu dostala v doplňovacích volbách v roce 2014, kdy nahradila Jaromíra Štětinu. Předtím byla místostarostkou Prahy 10.

Cabrnochová kandiduje za SZ a ČSSD. V Praze 10 se rozhodla kandidovat rovněž opoziční zastupitelka Renáta Chmelová z Koalice Vlasta. Za stranu Soukromníci tu kandiduje ještě hudebník Felix Slováček a ODS vyslala do voleb podnikatelku Irenu Bartoňovou Pálkovou.

Amerikanista i bývalá ministryně

Na Jižním Městě se o postup do Senátu utká mimo jiné zakládající členka ODS a bývalá starostka Marta Šorfová. Starostka z let 2002 až 2006 patřila mezi politiky, kteří byli sledováni najatou agenturou v kauze sledování politiků na Jižním Městě – patřila ke kritikům poměrů na tamní radnici.

Proti ní se například postaví člen Hnutí Pro Prahu 11 a bývalý místostarosta Ladislav Kos, amerikanista a současný radní Jakub Lepš (TOP 09) nebo za ANO bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Senátor Milan Pešák (ODS) znovu nekandiduje.

Na šestce kandidují filozof i disitent

Na Praze 6 jsou pak zřejmě největšími známými osobnostmi mezi kandidáty filozof Václav Bělohradský, kandiduje s podporou SZ a ČSSD, a disident František „Čuňas" Stárek, který bude kandidovat za ODS.

Proti nim se pak za TOP 09 postaví ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Ze známých osobností by pak za ANO měl kandidovat tanečník Vlastimil Harapes. Ani na Praze 6 nebude svou pozici obhajovat současný senátor, kterým je Petr Bratský (ODS).

Přezkoumání přihlášek všech uchazečů se uskuteční od 2. do 8. srpna, rozhodnutí o registraci mají úřady vynést 19. srpna a 23. srpna se bude konat losování čísel, kterými budou označeny hlasovací lístky kandidátů. Zmíněné první kolo volby bude 7. až 8. října, případné druhé pak 14. až 15. října.

Čtěte také: Praha hledá téma pro senátní volby