Výmluvy, předstíraný údiv, zapírání. Nebo i arogance, a to často v koňských dávkách. Tohle všechno pražští policisté z dopravních kontrol velmi dobře znají. V noci na pátek se ale setkali s něčím, co jim málem vyrazilo dech. No řekněte – čekali byste, že se kontrovaný řidič posadí na sedadlo spolujezdce, vezme do ruky kytaru a začne hrát?

Vlastně na tom ale není nic divného. V rámci dopravně bezpečnostní akce, kterou pražská policie uspořádala na magistrále před hlavním nádražím od půl desáté večer do jedné hodiny po půlnoci, odevzdal kytarista a zpěvák Igor Rubinovich ke kontrole doklady – a dostal na srozuměnou, že to bude trvat déle. Tak využil čas k hraní – a dokonce i k tomu, aby lidi kolem poinformoval o akci, kterou chystá na počátek října; o KOLORITfestu, mezinárodním festivalu ruskojazyčných kultur. „Já mám neplatné vízum a izraelský řidičák – vše by ale mělo být podle zákona," vysvětlil hudebník Deníku s tím, že vydání víza „je v řešení" a policisté uznávají, úřady pracují pomalu. Nakonec kontrola dopadla dobře, i když úplně všechno košer nebylo; vyplynulo to z poučení, že cizinec, který v naší zemi žije déle než 90 dnů, si má zažádat o vydání českého řidičáku. Tohle ale se obešlo jen s upozorněním. Tedy vyřešeno domluvou, jak říkají policisté.

Alkohol i doklady

V řadě dalších případů ale musely padnout i sankce. Dokonce jako pachatel trestného činu byl odhalen muž za volantem Škody Felicia se středočeskou značkou, který se před jízdou napil alkoholu. Podobných hříšníků bylo víc – pro tuhle noc se ale on stal rekordmanem. Nadýchal 1,22 promile. Podle slov jednoho z kontrolujících policistů Jiřího Junka přitom na dotyčném nebylo nic poznat. Komunikoval zcela standardně.

Jak na takového šoféra hlídky kápnou? Náhodou. On sám na sebe ničím neupozornil. „Prostě si ho kolega vybral ke kontrole z řady stojících aut," poznamenal Junek a dodal, že odběr krve řidič po dechové zkoušce odmítl. I tak se musí jet k doktorovi; zákon žádá, aby dotyčný své odmítnutí vyslovil přímo před lékařem. Řidiči se nechtělo, a tak už policisté uvažovali i o nasazení pout. Nakonec se ale odjezd obešel bez želízek. Odstavit auto však již ale musel bez motoru. Policisté ho ke kraji silnice dotlačili.

Před felicii, jež zůstala stát u historické budovy hlavního nádraží, posléze zaparkoval svůj mercedes (rovněž s číslem vydaným ve Středočeském kraji) i mladý Rumun, kterého policisté rovněž odvezli. Dechovou zkouškou sice prošel bez problémů, ale policistům se nezamlouval předložený řidičák. „Ptali se, jestli jsem ho koupil. Já řekl, že ne, že jsem ho normálně dostal," vysvětloval cizinec reportérům sledujícím akci, co se děje. Detailnější ohledání expertem cizinecké policie nicméně podezření jen zesílilo – a tak doklad putoval k detailnímu zkoumání na služebnu, která je vybavena potřebnou technikou. A také srovnávacími vzorky originálů.

Podle rychlosti, s jakou během čekání na návrat policistů v odstaveném mercedesu střídala jedna cigareta druhou, se ale už předem dalo tušit, že tahle prověrka nemusí dopadnout dobře. Pravda ale je, že stoprocentně jisti si příslušníci cizinecké policie nebyli ani pak. „S největší pravděpodobností je to padělek, chybí některé ochranné prvky. Ale vzhledem ke stavu dokladu proběhne další prověřování," vysvětlil jeden z nich. Přes Interpol se policisté dotazují, zda doklad s příslušnými osobními údaji byl skutečně vydán. Může se pak ukázat, že je vše v pořádku. Zvlášť rumunské doklady ale policisté sledují jako ostříž. Patří k nejpadělanějším – a často si je pořizují třeba Ukrajinci, kteří na našem území pobývají nelegálně.

Odpovědnost řidiče

Pozornost ale policisté věnovali nejen řidičům, nýbrž i jejich autům. Příslovečné „všechno špatně" by bylo možno vztáhnout na případ, kdy se policisté pustili do kontroly osvětlení vozu jednoho mladíka. Po pravdě – nikoli bezdůvodně. Ostatní účastníky provozu totiž dotyčný oslňoval mlhovkami, k nimž mu však svítila pouze obrysová světla. A když zapnul potkávačky, rozzářily se xenonové výbojky. Pohříchu však osazené do světlometů, kde nemají co dělat; do reflektoru určeného pro standardní halogeny. „A vsadím se s vámi, že ani nejsou homologované," řekl policista, který s řidičem věc řešil. Mladík se ale vymlouval. Neví, nezná, netušil. A on nebyl tím, kdo měnil. Policistova odpověď ale byla jednoznačná: „Vy jste řidič, vy jste provozovatel vozidla – vy jste za to zodpovědný!"

Právě k tomu, aby si šoféři uvědomili svou odpovědnost, mají podobné kontroly sloužit především. Proto v tomto týdnu, od pondělka do neděle, rozjeli policisté dopravní akce ve všech krajích republiky. A také v dalších evropských státech, připomněla Markéta Johnová z policejního prezidia akci koordinovanou evropskou organizací policejních sborů zaměřených na dopravu TISPOL. „Na obdobné kontroly tak naši řidiči mohou narazit ještě během víkendu i při cestách na dovolenou," poznamenala Johnová.

Celkové výsledky rozsáhlých kontrol bude znát policejní prezidium v pondělí. Už výsledky za první tři dny akce ale podle Johnové ukázaly, že podobné akce mají smysl. Od pondělka do středy policisté v celé republice zkontrolovali přes deset tisíc aut – přičemž odhaleno bylo 2845 přestupků a na pokutách řidiči zaplatili 1,64 milionu. V policejní síti uvízlo mimo jiné 15 pachatelů trestné činnosti, pět hledaných osob, 24 šoférů bez řidičáku a podařilo se najít i jedno odcizené vozidlo. A také dopadnout 64 hříšníků, kteří se nerozpakovali řídit „pod vlivem". Smutný republikový rekord drží Středočeský kraj se 12 pijany; v Praze jich bylo šest. „A třeba v takovém Brně deset," nabídla Deníku srovnání Johnová.

Umravnit řidiče

Šéf pražských dopraváků Pavel Švrčula připomněl, že jeho lidé se pozorně zaměřují nejen na motoristy, ale i na lidi na kole. „Právě hodinu před začátkem této akce jsme měli dvě nehody cyklistů," konstatoval velitel, kterého trápí, že ve srovnání s loňskem zaznamenávají policejní statistiky nárůst počtu bouraček o pět procent. A za ještě závažnější považuje, že usmrcených je o šest více. I proto se pražští dopraváci zaměřují nejen na hlavní tahy v metropoli, ale vyrážejí i do okrajových částí hlavního města. „Chceme trošku umravnit řidiče, aby se zlepšila kázeň," poznamenal Švrčula s tím, že na sklonku prázdnin a před začátkem školního roku je tento úkol nanejvýš aktuální.

Podobně hovoří i Johnová z celorepublikového pohledu policejního prezidia. „Akce TISPOL sice v neděli končí, ale následně se v souvislosti s koncem prázdnin rozjedou akce v gesci jednotlivých krajských ředitelství," konstatovala. S tím, že řidiče je na místě nejen umravnit, ale také upozornit. „Chceme je varovat, aby se z dovolené a prázdnin vraceli v dostatečném předstihu a sledovali dopravní zpravodajství," připomněla Johnová. Další radou je vzít si do auta jídlo a pití, kdyby se muselo stát v koloně. A hlavně je třeba pamatovat na dodržování bezpečnostních přestávek. „Únava představuje stejné riziko jako požití alkoholických nápojů," podtrhuje Johnová známou pravdu, na kterou se ale často zapomíná.

Dopravní akce před hlavním nádražím
- Policisté provedli dechové zkoušky ve 403 případech. Deset z nich bylo pozitivních. Nejvyšší naměřená hodnota dosahovala 1,22 promile
- Dopaden byl jeden šofér bez řidičského průkazu
- Policisté odhalili dva padělky – jeden zfalšovaný cestovní pas a jeden falešný řidičák
- Na místě bylo uloženo 20 pokut; za různorodou směs přestupků řidiči zaplatili 16 tisíc korun
- Ze čtyř desítek kontrolovaných taxikářů se problémy našly u deseti – nejčastěji se jednalo o nesrovnalosti v dokladech, ale policisté společně s pracovníky magistrátu odhalili i necejchovaný taxametr nebo jízdu bez zapnutého taxametru
Zdroj: Jan Daněk, Policie ČR Praha