Nehořely tam ale opuštěné a demolované nádražní budovy, jako opakovaně v loňském roce jen o pár desátek metrů dál, ale oheň zachvátil mohutnou zeď pod Španělskou ulicí. Konkrétně hořela polysterenová izolace, která je její součástí.

Oběť neopatrnosti?

Ohořelé torzo těla muže prozatím neznámé totožnosti, které našli hasiči při zásahu, patří podle výsledků policejního jednomu z bezdomovců, kteří se v této lokalitě pohybovali. O jejich přítomnosti svědčí nejenom zkušenosti z dřívějška, ale také množství nepořádku - nahromaděného odpadu a pozůstatků po opalování kabelů - které se našlo v místě tragédie. Přímo v místě, kde hořelo, mezi dvěma zdmi, měl tento muž příbytek, připomněl odpoledne Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

„Kriminalisté ohledáním zjistili, že k požáru a následnému uhoření muže došlo s největší pravděpodobností vlivem jeho nedbalostního jednání při svícení nebo přitápění pomocí otevřeného ohně," shrnul Daněk dosavadní poznatky policejních detektivů. Tomu, že by nešťastníkův život měl na svědomí někdo jiný, podle zjištění z prvotního ohledání nic nenasvědčuje - definitivně jasno ale bude až po nařízené soudní pitvě.

Poznatky soudních lékařů by také měly pomoci při pátrání po identitě oběti plamenů. Podle Daňkových slov se ale scénář tragédie jeví docela jednoduchý: na počátku byla neopatrnost, v jejímž důsledku začal hořet polystyren zapracovaný do zdi - a následně i mužovo tělo. Výše způsobené škody bude upřesněna v rámci dalšího šetření.

Uzavřená pobočka

Plameny, které hasiči zlikvidovali hodinu před polednem, daly o sobě vědět v širším okolí. Hustý dým se dostal i na Vinohradskou ulici, kde kvůli němu dokonce uzavřeli pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny. Její mluvčí Oldřich Tichý vysvětlil, že se tak stalo s ohledem na zdraví zaměstnanců i klientů, protože budovu čpící kouřem vzhledem k její architektuře není snadné odvětrat. Naopak nedaleké základní škole zplodiny hoření vážnější problémy nezpůsobily.

Zásah hasičů ani následné vyšetřování nijak neovlivnily provoz nádraží. A třebaže prvotní fáze požáru nebylo možno přehlédnout nejenom kvůli kouři, ale i vzhledem k tomu, že s plameny hasiči bojovali mimo jiné s použitím výsuvného žebříku, další vývoj událostí zůstával leckterým zvědavým očím skryt.

Deníku to potvrdila Jaroslava Kosinová, která po poledni cestovala na Říčany benešovským vlakem, odjíždějícím ve 12.07 hodin ze šestého peronu. „Vůbec jsem si nevšimla, že by se tu něco dělo," konstatovala cestující. Auta hasičů, policistů a záchranářů, stejně jako desítky příslušníků jejich posádek, vůbec nezaznamenala. Tenhle ruch se totiž schoval za vagony rychlíku, s předstihem přistavenými před cestou do Českých Budějovic u sedmého nástupiště.