Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před velkou vodou bude stát Prahu miliony korun

Praha - V letošním roce pokračuje vedení Prahy v rozšiřování protipovodňových opatření a na rok 2015 počítá magistrát s částkou přesahující 134 milionů korun. Navíc na modernizaci stávajícího systému, který se po bleskových povodních v červnu 2013 ukázal na některých místech jako nedostatečný, půjde přes 93 milionů korun.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Povodeň v červnu roku 2013 nadělala největší škody na severním a jižním okraji Prahy a na vltavských přítocích Rokytka a Botič. V centru 
až na výjimky obstály mobilní zábrany.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Plynule navazujeme na plány protipovodňových opatření z minulých let, peníze na to máme. Nemohu ale zatím slibovat přesné termíny ukončení jednotlivých projektů, protože nejdříve se musí uskutečnit soutěž," sdělil Pražskému deníku radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Také přesné ceny jednotlivých zakázek budou známy až po ukončení výběrových řízení.

Systém protipovodňové ochrany je budován po jednotlivých úsecích už šestnáctým rokem, letos peníze konkrétně potečou na realizaci protipovodňových zábran kolem silnice k loděnici u vodáckého areálu v Troji v rámci sedmé etapy.

A dále na protipovodňovou ochranu kolem říčky Rokytka v Nedvězí na jihovýchodním okraji Prahy v rámci etapy, která se zaměřuje na zabezpečení přítoků Vltavy na území hlavního města.

Pokračovat budou i přípravy ke stavbě protipovodňového hrazení v Lipencích a Dolních Černošicích, v dalším úseku Troji a k ochraně Přední Kopaniny, která je položena na Kopaninském potoce.

V rámci výstavby systému protipovodňové ochrany už bylo od roku 1999 vybudováno v osmi etapách zabezpečení Starého Města, Josefova, Malé Strany, Kampy, Karlína, Libně, Holešovic, Výtoně, Podolí, Smíchova, Modřan, Zbraslavi, Radotína Velké a Malé Chuchle a Troji.

Při velké vodě v roce 2002 Prahu tento systém ještě příliš neochránil, jestli splnil svoji úlohu v roce 2013, pak zkoumala komise pro odstraňování následků povodně, v jejímž čele stál tehdejší první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09).

Málo čerpadel na Rokytce v Libni

Po půl roce činnosti skupina představila své poznatky a závěry a přestože konstatovala, že stávající systém protipovodňové ochrany fungoval, naskytly se podle ní na některých místech komplikace, které bylo potřeba v dohledné době dobudovat, nebo alespoň modernizovat.

Z těchto prioritních bodů se v rozpočtu pro rok 2015 počítá s rekonstrukcí dešťové kanalizace na Zbraslavi a se zdvojnásobením počtu čerpadel na dolní Rokytce v Libni, jejichž kapacita se ukázala právě při červnových povodních v roce 2013 jako nedostatečná.

Obnovy by se také měla dočkat opěrná zeď na dvou místech Kampy poblíž Karlova mostu a v plánu se počítá i odvodněním Velké Chuchle.

Jeden správce ochranných bariér

Pro případ povodňového ohrožení jsou pro centrum metropole připraveny mobilní hliníkové zábrany sestavené z jednotlivých dílců, jejichž výška dosahuje tří metrů.

V ostatních částech města poblíž řeky jsou vybudovány protipovodňové stěny ze železobetonu, valy nebo dokonce hráze s využitím zeminy. Kanalizační síť je pak v případě potřeby chráněna uzávěry, které zamezí proudění vody v opačném směru.

Podle radního Hadravy je pro město nevýhodné, že za mobilní zábrany zodpovídá Správa služeb hlavního města Prahy, která je příspěvkovou organizací magistrátu, zatímco ty „pevné" má na starosti jeden z magistrátních odborů. To by se však mělo brzy změnit. „Chceme mít jen jednoho správce, proto pracujeme na přesunu, aby Správa služeb zodpovídala za všechny protipovodňové bariéry," prozradil radní pro bezpečnost.

Zjednodušit by se tak měla nejen celková organizace, ale i pravidelná kontrola a zajištění oprav u všech druhů protipovodňových prostředků tak, aby byly kdykoliv připravené a plně funkční.

Povodňový plán pro metro

Samostatnou kapitolou v případě povodní je ochrana metra, která by už dnes měla být připravena rychle zabránit větším škodám. Nejúčinnějším zabezpečením je pak využití tlakových vrat. Kromě toho má dopravní podnik zpracovaný podrobný Povodňový plán.

„Tyto dokumenty přesně specifikují činnosti odborných útvarů po dosažení hranice prvního stupně povodňové aktivity i při dalším vzestupu hladin toků, ovlivňujících pražskou hromadnou dopravu," řekl Pražskému deníku mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Po vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity se podle dokumentu musí začít s postupným omezováním provozu metra podle aktuálně dosažených průtoků i prognóz dalšího vývoje povodňové situace. Zároveň se organizuje stavba hradítek a realizuje celá řada dalších technických opatření. V době velké vody patří mezi nejvíce ohrožené stanice metra Florenc, Křižíkova, Staroměstská, Malostranská, Invalidovna, Vltavská nebo Nádraží Holešovice.

Ohrožené stanicePodle Dopravního podniku jsou povodní ohrožené tyto stanice metra:

Linka A: Můstek, Staroměstská, Malostranská

Linka B: Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek, Náměstí republiky, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská, Vysočanská

Linka C: Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc

Autor: Matěj Ludvík

14.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Theresa Mayová na pondělním banketu
AKTUALIZOVÁNO
3

Mayová prohrála. O konečné podobě brexitu bude rozhodovat parlament

Ilustrační foto

Studenti pod tlakem. Desetina jich polyká antidepresiva

Fosfáty v kebabu nejsou problém, rozhodli europoslanci

Evropský parlament neschválil námitku proti používání fosfátů v kebabech, které navrhla povolit Evropská komise (EK). Výrobci tohoto pokrmu tím získali souhlas europoslanců, aby do masa přimíchávali látky, které údajně zlepšují chuť masa.

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

/ROZHOVOR/ Někteří jeho rivalové si přáli jeho konec, on však dál získal podporu moravské komory. Důvěru i pro druhé funkční období v pozici místopředsedy za Moravu dostal ve Výkonném výboru FAČR kroměřížský podnikatel Zdeněk Zlámal, který s náskokem tří hlasů (38:35) porazil svého největšího rivala Františka Juru.

Babišovi ministři převzali jmenovací dekrety a začali pracovat

/ON-LINE PŘENOS, INFOGRAFIKA/ Čtrnáct mužů a žen z hnutí ANO nebo nestraníků převzalo z rukou prezidenta Miloše Zemana jmenovací ministerské dekrety.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Ustanovili protidrogovou komisi

Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT