Do Slovenské ulice si hlídku městské policie přivolal na pomoc motorista s tím, že mu zaparkované auto blokuje vjezd do garáže. Dožadoval se jeho odstranění; odvozu odtahovou službou.

Odpověď členů hlídky ho ale nepotěšila: vyhovět není možné, protože překážející vozidlo nesplňuje zákonem stanovené podmínky pro odtah.

Nepotvrzené nařčení

Snad vyhoví někdo jiný, blesklo zřejmě hlavou řidiči, když u strážníků nepochodil. Začal se totiž dožadovat přivolání hlídky Policie ČR. Pak ale zcela nečekaně změnil taktiku. „Cítím z vás alkohol; vy jste něco pil," obrátil se na jednoho ze strážníků.

Takovéhle obvinění však, holenku, není jako když se řeči mluví a pivo pije. Co se stalo, nahlásili strážníci operačnímu středisku – a na místo dorazil pracovník Inspekce Městské policie Praha.

U strážníka provedl dechovou zkoušku, která nařčení vyvrátila jako nepravdivé. Foukání do přístroje se nicméně muselo opakovat – poprvé totiž nespokojený řidič nebyl s výsledkem spokojen. Nakonec rezignoval – a dokonce se za své chování omluvil.

Došlo i na pokutu

Strážníci se pak mohli vrátit k řešení problému s překážejícím autem bránícím vjezdu do garáže. Na odtah sice opravdu nedošlo – jeho řidič ale dostal pětistovku pokuty.

Vyřčení pocitů stojí i pět tisíc korunPřípad neoprávněného nařčení ze Slovenské ulice sice poté, co se rozohněný motorista omluvil, skončil smírem – jiné případy ale ukazují, že pustit si obdobným způsobem pusu na špacír se může pěkně prodražit. Něco podobného totiž není ojedinělé – v průměru se to stává tak šestkrát do měsíce.

Zpravidla ale obvinění, že je strážník opilý nebo pod vlivem drog, nepřichází od člověka, který hlídku sám přivolal, ale k němuž byla přivolána. Nebo ho strážníci při páchání nekalostí načapali sami. Prostě jde o člověka podezřelého ze spáchání přestupku, který se chce vyhnout placení pokuty, ale jaksi mu došly argumenty. Takové neoprávněné nařčení pak může vést až je správnímu řízení, na jehož konci může být až pětitisícová pokuta.

Jak se to stane, vysvětlil v pátek ředitel městské policie Eduard Šuster: podnět ke správnímu orgánu podává sám nařčený strážník – přičemž ho ale šéfové podporují; zaměstnavatel prý dokonce pomáhá nést náklady na řízení. Důvod je jasný: než se vše prověří a vyjasní, je hlídka vyřazena z činnosti.

„Ve chvíli, kdy jsou strážníci ze strany přestupců obviněni z opilosti či požití drog, nemohou minimálně hodinu a půl vykonávat svoji práci, protože událost musí vždy prověřit kontrolní pracovník městské policie," uvedl Šuster. Jinak prý postupovat nelze – navzdory tomu, že by strážník mohl být v danou chvíli potřebný někde jinde; třeba i někomu zachránit život.