Dana Černá si s manželem koupila byt na Cibulce. Nový metropolitní plán jim totiž sliboval, že se právě z tohoto místa stane zahradní město. Nyní mají stejně jako další Pražané z lokalit, které se nacházejí v hledáčku developerů, strach.

Vyhotovení a následné zavedení Metropolitního plánu by se mohlo prodloužit. V horším případě se plán může i změnit. Jejich dům by se tak najednou ocitl uprostřed staveniště.

Změny v IPR ovlivní podobu Metropolitního plánu 

Za obavy může odvolání ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka a následný odchod 13 architektů a dalších odborníků, kteří se na rozvoji Prahy a Metropolitním plánu podíleli.

CELÝ TÝM IPR, který se podílel na novém Metropolitním plánu. Nechybí ani vedoucí architekt Roman Koucký.Zdroj: IPR Praha

Otázkou nyní zůstává, jak se zásadní personální obměna projeví na podobě Metropolitního plánu a jaké další zdržení hrozí. „Situace je složitá. Tým, který zpracovává plán, do něj vkládá své myšlenky. Pokud přijdou noví lidé, bude záležet, jak se k tomu postaví. To se dá jen těžko dopředu odhadovat. Navíc bude komplikované přepracovávat některé části bez původních autorů," upozorňuje Petr Durdík, předseda Asociace pro urbanismus a územní plánování.

Tým se nemusí skládat jen z architektů

To přiznává i odcházející spoluautorka Metropolitního plánu architektka Kristýna Lhotská. Podle ní bude největším problémem narušení dosavadní kontinuity. Pokud by se vedení IPR inspirovalo výtkami Matěje Stropnického, že se tým skládá jen z architektů, mohli by se na Metropolitním plánu nově podílet i sociologové, ekonomové a odborníci z jiných oblastí.

Plán se tak může razantně změnit. Do roku 2020 má mít Praha svůj nový metropolitní plán hotový. Už teď je ve skluzu přibližně dva roky, situace však může být ještě vážnější. Za dva měsíce totiž nemusí být nikdo, kdo by ho dokončil. Najít 13 odborníků, kteří by mohli a chtěli odejít do veřejné instituce, bude složité.

S šéfem odešli i podřízení 

Už v úterý odvolali pražští radní ředitele IPR Petra Hlaváčka. Náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Kolínská přitom ubezpečovala, že se žádného hromadného odchodu zaměstnanců IPR neobává. Jen o den později se ale situace dramaticky změnila, a to právě na nejcitlivějším místě: ve skupině, která připravuje Metropolitní plán. Odchází třináct z patnácti odborníků.

Pod společnou výpověď se podepsala také architektka Lhotská. Podle ní už začátkem léta tým upozorňoval, že v případě odvolání ředitele Hlaváčka skončí.

IPR musí hledat nové posily 

„Paní náměstkyně Kolínská věděla, co její krok přinese. Nyní musí sestavit jiný tým, který plán dodělá," sdělila Pražskému deníku Lhotská a dodala, že odchod považuje za definitivní.

Výpovědní lhůta vyprší rebelujícím architektům koncem listopadu. „Tento čas využije vedení IPR k najmutí nového vedoucího týmu a nových posil. Kdyby tým dodržel původní zadání a plán odevzdal v zákonné podobě již minulý rok, tuto situaci jsme nemuseli vůbec řešit," reagovala Kolínská.

Končí i hlavní tvůrce 

Výpověď kromě odborníků podal i vedoucí týmu a architekt Roman Koucký. Právě jeho chtělo město odvolat už dříve, což Hlaváček odmítl.

„První den nástupu do funkce jsem od Matěje Stropnického (tehdejšího náměstka primátorky) dostal pokyn vyhodit Romana Kouckého. Vyhodnotil jsem, že důvodem požadavku nejsou pochybení při přípravě plánu, ale odlišnost Kouckého politických názorů od názorů Stropnického. Když stejný požadavek vznesla paní Kolínská, vyhodnotil jsem, že odvolání by rychlejšímu dokončení plánu rozhodně nepomohlo," uvedl Hlaváček. Jeho názor prý podpořily výsledky šetření magistrátní komise.

Odvolání Hlaváčka ale není jediná věc, která architekty k výpovědi přiměla. Podle nich nesmí politici do příprav plánu nijak zasahovat. Matěj Stropnický i jeho nástupkyně Kolínská se ale o to opakovaně pokoušeli, tvrdí ve svém prohlášení.

Čtěte také: Institut plánování a rozvoje opustili odborníci chystající nový územní plán