Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolaný starosta: Snažil jsem se řešit problémy. A za to mi vystavili účet

Smíchov /ROZHOVOR/ - Rok a čtvrt. Tak dlouho vydržel v pozici starosty Prahy 5 Miroslav Zelený. Ve čtvrtek ho na bouřlivém jednání odvolalo 32 z 41 přítomných členů zastupitelstva. „Zastupitelé mi vystavili účet za to, že jsem se snažil řešit problémy," tvrdí on. 

28.3.2014
SDÍLEJ:

Rozkrádání majetku, to je normální? Pokládal před radnicí Prahy 5 sugestivní řečnickou otázku Karel Kolesa ze Smíchova.Foto: DENÍK/Ondřej Leinert

A o jediný hlas „přežila" místostarostka Naděžda Kratochvílová. „Jsem ráda, že jsem byla zvolena. Sama jsem si tu volbu zmáčkla, že chci projít tajným hlasováním," říkala Pražskému deníku se zjevnou úlevou.

Bezprostředně poté, co zastupitelé odvolali z pozice starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného, jsme se ho ptali.

Je to pár chvil, co vás 32 z 41 zastupitelů odvolalo z křesla starosty páté městské části. Čím si vysvětlujete, že jste ztratil jejich důvěru?

Přiznám se, že jsem nečekal, že to dnes bude jednoduché. V okamžiku, kdy se pustíte do křížku s jedním z největších dodavatelů na Praze 5, v okamžiku, kdy vidíte, že zde jsou smlouvy z roku 1994 xkrát dodatkované, v okamžiku, kdy to chcete řešit a chcete, aby si městská část spravovala majetek svými vlastními zaměstnanci, svou vlastní technikou a neplatila si předražené firmy, nemůžete počítat s tím, že to bude jednoduché. Dnes jsem za tento krok dostal od svých kolegů účet. Věřím, že voliči v rámci podzimních voleb budou koukat, kdo hájil jejich zájmy, a kdo hájil zájmy soukromého subjektu.

Mám tomu rozumět tak, že na podzim v komunálních volbách budete opět kandidovat?

Musím si to nechat projít hlavou. Do politiky jsem vstupoval s tím, že je to služba. S tím, že jsem řadu let působil ve vrcholných manažerských pozicích a byl jsem zvyklý na standardní manažerské chování. A nedokážu si představit, že by se tak jako dnes zastupitelstvo - zachovala valná hromada jakékoli akciové společnosti.

Odvolaný starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.V úvodu tohoto zastupitelstva jste řekl, že připravujete žalobu na jednu českou televizi kvůli nepravdám, které o vás odvysílala. Máte tím na mysli středeční reportáž televize Prima o tom, že jste na Praze 5 nechali proplatit kalamitní úklid sněhu v den, kdy skoro žádný sníh nenapadl?

Ano. Všechny informace, které v té reportáži zazněly, totiž byly použity velmi účelově a zkresleně. Nechal jsem si dnes vytáhnout kompletní spisový materiál, z kterého vyplývá, že dodavatel - tím je společnost Centra - pochybil. Jednoduše nezvládal uklidit, tak jsme tuto službu okamžitě poptali na trhu. Nevím tedy, komu ta reportáž měla sloužit a obrátím se proto otevřeným dopisem na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. A pokud mi nebude vyhověno, obrátím se na soud a tuto televizi žaluji.

Říkáte: „Pokud mi nebude vyhověno". Co požadujete?

Omluvu. Televize s celostátní působností by takovou zprávu, pokud není ověřená, pouštět neměla. Řeším to teď s právníky a předpokládám, že během několika dnů mi bude vyhověno.

Už jsem tady zaslechl, že v pátek ráno si přijedete vyklidit kancelář. Co budete dělat dál?

V nejbližších dnech si chci v první řadě odpočinout. V poslední době jsem trávil v práci dvanáct hodin a více. Takže si pár dnů dám úplný klid a pak budu řešit, co dál v rámci politiky. Už jsem to velmi vážně zvažoval, kvůli zdravotním důvodům. Ale myslím, že to, co jsem dnes viděl, je věc, která by neměla být jen tak přejita.

Zemětřesení v jedné z největších městských částí Prahy

Byla šestá hodina podvečerní a zastupitelé už za sebou měli pět hodin jednání. Či spíše nejednání. Schůze totiž byla přerušována častými přestávkami. Takže třeba ředitel se studenty Tanečního centra Praha, kteří před jednáním uspořádali demonstraci, po pár minutách ze sálu znechuceně odešli. „Radši se studenty pojedeme. Nechci, aby tohle viděli," komentoval to ředitel školy Antonín Schneider.

Zastupitelé se dlouho dohadovali o tom, jak při jednání postupovat. Poté, co minulý týden totiž rezignoval na svoji pozici v radě a uskupení Uzdravme naši politiku Michal Šesták, padla dosavadní koalice. A v návrzích, zda budou hlasovat o odvolání celé rady, vybraných členů či i předsedů výborů, tak zastupitelé sami měli problém se orientovat.

Komicky to dokreslila situace, kdy rebelující Šesták navrhl, aby tehdy ještě starosta Zelený přestal řídit schůzi, protože už se v ní nikdo neorientuje. Pořádek měl do jednání vnést 1. zástupce Petr Lachnit. Ten však zastupitele i přítomné občany odboural, když se hned po převzetí „žezla" otázal: „Kolegové, v jakém jsme vlastně stádiu jednání?"

Šesták: Musel jsem s tím počítat

Nakonec však schůzi dovedl k hlasování s překvapivým koncem. Skončil jak kritizovaný starosta, tak ten, který se v posledních dnech proti němu postavil: zmíněný Michal Šesták. „Že jsem k tomu padl i já, je výsledek, který mě netěší, ale musel jsem s tím počítat," okomentoval to stručně.

Šesták se postavil proti rozhodnutí zastupitelstva z letošního ledna: to navrhlo, aby město založilo akciovou společnost Komunální služby. Firma Centra, která totiž tyto služby, typu úklidu ulic či údržby zeleně, provádí, je prý příliš drahá.

A pak už to byla, lidově řečeno, mela. Část zastupitelů obvinila Šestáka z toho, že hájí zájmy společnosti Centra, která údajně provádí takové věci, jako je „výměna žárovky za dva tisíce". Šesták oponoval, že půl roku před volbami město nemá právo zakládat společnost, která přijde daňové poplatníky na desítky milionů a bude fungovat ještě dávno poté, co současná rada skončí.

A část protestující veřejnosti říká, že městská akciovka je „tunel", ale ani vzbouřenec Šesták prý nemá svědomí čisté: „Chce si jen zachránit kůži před volbami," řeklo Pražskému deníku několik členů protestující platformy ZaPět, čítající 16 občanských sdružení z Prahy 5.

Jisté je tak  jediné: Miroslav Zelený ani Michal Šesták už do konce volebního období o tom, kdo bude na Praze 5 provádět údržbu, rozhodovat nebudou.

Za Jančíka by k takové schůzi ani nedošlo, glosoval zastupitel„Když vám řeknu, odkud jsem, stejnak to tam nedáte," povídá mi na chodbě radnice Milan Macek. Je z KSČM. Opozičním zastupitelem na Praze 5 je 16 let.

„Proti tomu, co bylo za Jančíka, se to nedá srovnávat. Tehdy se vůbec nikdo s nikým nebavil a k takovému jednání, jako bylo dnes, bychom se ani nedostali," komentuje vývoj na radnici, jak ho pozoruje z opozičních řad. Je půl sedmé večer, krátce poté, co zastupitelé svrhli starostu Miroslava Zeleného. Co podle něho rozhodlo? „V důležitých věcech bohužel zase nekomunikoval. V prosinci byly prodeje pozemků. Na stůl. Nikde neprojednané. Potom ta akciovka. Na stůl. Já jsem to podporoval. Ale nikdo to neprojednal," myslí si Macek.

A muž stojící vedle něho přikyvuje. 
„Je to tak. Ale já nejsem zastupitel, jsem řadový úředník, mně se na nic neptejte. Za mě mluví mluvčí," usmívá se. S komunistickým zastupitelem ovšem souhlasí.

Jiný názor má opoziční zastupitel za ODS Lukáš Herold: „Když máte hluboko pod polovinou hlasů a nemáte většinu, tak nemůžete vládnout. Já si ani nestihl poznamenat všechny změny v klubu UNP. To je pravá příčina těchto věcí," hodnotí důvody starostova konce.

Naše škola je ve strašném stavu, Praha 5 nám nedá ani na opravu záchodů, říkají studenti

Ředitel školy Antonín Schneider se studenty Tanečního centra Praha organizovali protesty před radnicí Prahy 5.„Naše škola je v žalostném stavu a pozorujeme, že Praha 5 už devět let nedělá nic pro to, aby se to zlepšilo," říká student Tanečního centra Praha Jakub. On, spolu s dalšími spolužáky, ve čtvrtek přišli před budovu radnice vyjádřit svůj nesouhlas s politikou Prahy 5.

„Praha 5 nám měla vyplatit 20 milionů, ale zároveň už tři miliony vyprchaly na tom, že k nám pořád chodí nějaké komise, že se bude něco měřit. Přitom zatím se nic nestalo, takže jsme si museli z vlastního zaplatit aspoň záchody, které byly ve strašném stavu," říkají studenti, které na zastupitelstvo přišli podpořit ředitele školy Antonína Schneidera.

Dnes už bývalý starosta Miroslav Zelený na pozdější interpelaci nereagoval, na situaci ve škole sídlící v areálu na Žvahově jsme se ho proto po zastupitelstvu zeptali. Kritiku rázně odmítl.

„Ve funkci starosty jsem byl rok a čtvrt. V této době jsme obdrželi stanovisko hygieny a okamžitě jsme vyčlenili prostředky na kompletní rekonstrukci celého areálu. Podařilo se najít přes 20 milionů korun tak, aby ten areál odpovídal potřebám školského zařízení. Takže nechápu, co tato škola chce," tvrdí Zelený. V tuto chvíli je podle něho spuštěno výběrové řízení na dodavatele, který školu opraví.

Zemětřesení v radě Prahy 5 v číslechV radě Prahy 5 skončili:
Miroslav Zelený (UNP) - starosta - pro odvolání hlasovalo 32 zastupitelů, proti 9, zdrželo se 0
Marek Kukrle (UNP) - 33, 7, 1
Jaroslav Nedvěd (UNP) - 31, 9, 1
Michal Šesták (bezpartijní, ještě minulý týden člen UNP) - 29, 9, 5

V radě zůstali:
Naděžda Kratochvílová (UNP) - pro odvolání 22, proti 15, zdrželi se 4 Rozhodl jediný hlas.
Petr Lachnit (bezp.) - 19, 17, 5
Marie Ulrichová-Hakenová (bezp.) - 18, 18, 5

Na radnici Prahy 5 dosud vládla koalice UNP, ČSSD a nezávislé radní z kandidátky VV. Rozpad koalice začal minulý týden, kdy Michal Šesták společně s dalšími zastupiteli vystoupili z klubu UNP i koalice.

Čtěte také: Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Zeleného a tři radní

Autor: Ondřej Leinert

28.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman se samopalem a svou oblíbenou Becherovkou.
5 4

Zeman má nový samopal s Becherovkou. Na novináře

Používání elektronických zařízení při jízdě. Ilustrační foto.
5

Mobil za volantem? Nedoplatíte se. Německo zvyšuje pokuty

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Ze zákulisí: Podívejte se, jak Deník „upekl“ předvolební superdebatu

/VIDEO/ Zajímá vás, co se dělo v zákulisí, než desítka volebních lídrů nastoupila před kamery? Podívejte se na desetibodový recept, jak upéct předvolební superdebatu krok za krokem.

AKTUALIZOVÁNO

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník, třicet mrtvých

Uvnitř jedné z kábulských mešit dnes explodovala nálož. Podle afghánských úřadů ji měl u sebe sebevražedný atentátník. Na místě zůstalo nejméně třicet obětí, píše agentura Reuters.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení