O pomoc a přespání většinou projevují zájem lidé z jiných krajů, z Prahy je jen asi pětina z nich. Asi čtvrtinu tvoří cizinci, nejčastěji Slováci, Rumuni, Poláci a Ukrajinci. „Lidé se nás v souvislosti s uprchlickou krizí také často dotazují, jestli jsou mezi našimi klienty běženci. Zatím jsme nic takového nezaznamenali," řekla Tomešová.
Kromě asi 1500 lidí, kteří v Praze využívají pomoc města a neziskových organizací, je v metropoli několik tisíc takzvaných skrytých bezdomovců. Z různých důvodů nevyužívají noclehárny či azylové domy, ale po celý rok žijí na ulici, například kvůli svým psům.
Týmy sociálních pracovníků
„Osobám bez přístřeší, které nechtějí využívat žádné z uvedených zařízení, se věnují terénní sociální pracovníci," vysvětlila Tomešová. Pracují 24 hodin denně, přes den jeden mobilní terénní tým, v noci dva.
V zimě mohou bezdomovci využít kromě asi 500 míst v celoročně provozovaných noclehárnách, 184 v noclehárnách otevřených přes zimu, 50 míst navíc na lodi Hermes a 130 míst v denních centrech otevřených přes noc. Postaráno je i o osoby silně podnapilé či lidi, kteří mají vši nebo blechy. Už od minulé zimy jsou sváženy do nízkoprahového nočního centra v ulici U Bulhara poblíž hlavního nádraží.
Na zimních opatřeních na pomoc lidem bez domova spolupracují Armáda spásy, organizace Naděje, Arcidiecézní charita Praha a CSSP, které zároveň jednotlivé služby koordinuje. Minulou zimu Praha zaplatila za zimní opatření 10,8 milionu korun.
Čtěte také: Pětina lidí v noclehárnách v Praze jsou v zimě cizinci