Její zástupci připomínají: „není to tak dávno, co radnice jedenáctky bezprecedentně levně" rozprodala vlastní bytový fond v privatizaci a nyní hodlá nakupovat místo sociálních bytů luxus.

Jak Praha 11 v závěru minulého roku oznámila, uzavře prý smlouvu s developerem, který nejpozději do dubna 2016 vybuduje nájemní dům Zahrady Opatov se 182 bytovými jednotkami. Radnice za něj bez DPH zaplatí 522 milionů korun. „Další desítky bytů vzniknou v nynějším objektu Sandra v ulici Nad Opatovem. Ten městská část koupí za 336 milionů korun," uvádí radnice.

Jak už poznamenal zastupitel Janeček, vysvětlení údajně vězí v dlouhodobějším negativním demografickém trendu. Populace na Jižním Městě stárne a mladí se stěhují pryč. „Chceme tomu zabránit právě budováním vlastních nájemních domů a také nákupem bytů od developerů. Do roku 2018 tak chceme získat asi 800 bytů," vysvětluje v oficiálním vyjádření radnice.

Vhodná podmínka pro start do života: dostupné bydlení

„Pokud chceme na Jižním Městě udržet mladé lidi nebo je sem přivést, pak jim musíme nabídnout vhodné podmínky pro start do života. A dostupné bydlení je jednou z nich," doplnil místostarosta Prahy 11 Ladislav Kárský.

Jak již ale bylo zmíněno, zastupitelské opozici toto vysvětlení nestačí. Členové opozičního Hnutí pro Prahu 11 připomínají, že městská část v minulosti prodala podstatnou část svého bytového fondu za opravdu „lidové ceny." Ty se pohybovaly v rozmezí osm až deset tisíc za metr čtvereční. Jenže nové byty, které chce radnice „nakoupit pro mladé rodiny" mají stát až osmkrát více.

Přitom nájemné v těchto bytech se má pohybovat na stejné úrovni, jako v ostatních obecních bytech na Jižním Městě, tedy přibližně na osmdesáti korunách za metr čtvereční. Jde tedy o nákup „luxusního sociálního bydlení?"

Předvolební trik, který navíc vyčerpá komunální rozpočet?

Podle HPP11 a místních zastupitelů za TOP 09 je většinou zastupitelstva odsouhlasený nákup nových bytů předvolebním trikem, který navíc vyčerpá komunální rozpočet tak, že nezbudou peníze na běžný chod městské části.

„Rozpočet Prahy 11 je sice vyrovnaný, ale jen díky tomu, že se brutálně a bezhlavě seškrtaly výdaje na základní chod městské části a že byly utraceny nebo zasmluvněny veškeré příjmy z privatizace (miliarda korun - pozn. red.). Na Jižním Městě tak na další volební nejen že nezbudou prostředky na rozvoj, ale ani na údržbu a rekonstrukci škol, školek a kulturních zařízení," varuje opoziční zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos (HPP11).

Nákup bytového projektu Zahrady Opatov i ubytovny Sandra považuje za předražený. V případě Sandry mu navíc na konci minulého roku dali za pravdu i radní hlavního města. Kos připomíná další významnou položku v rozpočtu Prahy 11.

„Do předraženého bazénu na Jižním Městě má letos jít 180 milionů korun, přičemž za něj už městská část mezi lety 2007 2014 utratila 670 milionů korun. V rozpočtu tak chybí peníze například na údržbu zeleně od srpna do prosince 2014, na rekonstrukci škol a školek, na dostavbu ZŠ Chodov, na slibované zahájení výstavby nové radnice, divadla, nových sportovišť, rekonstrukce vnitrobloků, či kontejnerových stání," vypočetl Kos.