Auta se šestistupňovou automatickou převodovkou podle slov Ivany Nguyenové z policejního prezidia nahradí v rámci obměny vozového parku některé z dosud používaných rychlých passatů - známé Volkswageny Passat R36 (kromě nich slouží na dálničních odděleních také modely B7).

Stejně jako ony nebudou nové superby stíhat piráty za volantem v barvách služebních vozů policie, ale jde o automobily v civilním provedení. Tři z nich budou sloužit v bezprostředním okolí metropole: na dálničních odděleních v Rudné (na dálnici D5), Nové Vsi (D8) a v Poříčanech (D11).

Auta, jež policisté v čele s náměstkem policejního prezidenta pro ekonomiku Petrem Petříkem a za účasti šéfa policejních dopraváků Tomáše Lercha převzali v zákaznickém centru Škody Auto v Mladé Boleslavi, mají parametry, které už předem dávají případným delikventům na srozuměnou, že ujíždět ve snaze vyhnout se postihu za nesprávní řidičské chování nemá cenu: zrychlení z nuly na 100 km/h za 6,4 sekundy a maximální rychlost 250 km/h.

Ke stíhání pirátů poslouží Volkswageny

„Vozidla Škoda Superb jsou dalším nástrojem pro odhalování a postihování toho nejnebezpečnějšího chování řidičů, se kterým se v dálniční síti setkáváme," konstatovala Nguyenová na adresu agresivních řidičů, které je výhodné postihovat v rámci skrytého dohledu – tedy díky nasazení aut v civilním provedení.

Výhodou superbů prý je, že v provozu nejsou tolik nápadné - na českých silnicích je totiž tento model k vidění poměrně často.

Ke stíhání dálničních pirátů nyní české policii slouží celkem 20 vozů Volkswagen Passat, které do služby začaly být nasazovány od roku 2009, a 17 superbů z produkce Škody Auto, jež česká policie odebírala už v posledních dvou letech. V minulosti policistům k podobným účelům částečně využívala Fordy Mondeo.