Vroce 2013 založil blog, kde se chtěl podělit o zážitky a informace z putování po Praze. Turisticky známá místa ho nezajímají. Naopak, zaměřuje se na oblasti, kam se lidé ke své škodě většinou podívat nezajdou. A se svými články slaví úspěch. Jen na Facebooku sleduje jeho stránku přes 69 tisíc lidí.

Loni se proto rozhodl svou zálibu posunout dál. Petr Ryska je autorem projektu Praha Neznámá. Kromě článků, které na svém webu publikuje, organizuje také komentované vycházky po městě. Takové, o kterých se v běžných průvodcích rozhodně nedočtete. V současnosti na projektu zaměstnává dalších osm lidí.

'Šestka zůstává nejkrásnější'

Petr Ryska vyrůstal na Praze 6. „Ve škole nás učili, že Praha 6 je nejhezčí městská část, oddělená zelení od zbytku Prahy," vzpomíná. A tento patriotismus v něm zůstává.

Ačkoliv během svého života vystřídal už několik bydlišť po celé Praze a v současné době se usídlil na Proseku, šestka je pro něj stále místem číslo jedna. Zajímavosti má podle něj však každá část. Rád například zavítá i do chudinských čtvrtí. Na Slatinách už ho místní dobře znají.

Jeho vášeň k objevování skrytých míst se projevila už v dětství. „S maminkou jsme chodili kolem obory Hvězda a ona mi vyprávěla o tamních vilách," vzpomíná na chvíle, které nejspíš nasměrovaly jeho budoucí cestu.

Jako kluk se toulal po Petřinách, odkud vyrážel na Veleslavín, Ořechovku a do Liboce, až postupně začal pronikat dál a dál. Nakonec si dal za cíl, že navštíví všech 112 katastrálních území Prahy. Podařilo se. I tak je podle něj stále co objevovat. „Jeden člověk nemůže za celý život celou Prahu objevit, stále narážím na něco nečekaného," říká.

Pečlivá příprava na novou procházku

Nyní už v pražských ulicích netráví tolik času jako dříve. Vedle průvodcovství se musí věnovat i byrokratickým záležitostem, které ke každému podnikání neodmyslitelně patří. Čas tak tráví hlavně u počítače a v knihách.

Na každou novou vycházku se pečlivě připravuje. Každou trasu nejenom projde, načte k ní také dostupnou literaturu, od odborné po beletrii a informace shání také od místních. Většinou je jeho zájem potěší.

Znalosti Petra Rysky jsou opravdu obdivuhodné. „Kromě špatných vlastností mám naštěstí také jednu dobrou. Pamatuji si vše, co se týká Prahy. Prostě mi to uvízne v hlavě. Vše, co si přečtu, dávám v hlavě dohromady a pak se to snažím předat ostatním třeba na vycházkách," popisuje s úsměvem.

Své nadšení pro historii a Prahu obecně neskrývá. Svým zápalem naopak dokáže k zájmu o své okolí strhnout i ostatní. Během našeho setkání na Proseku se i já dozvídám řadu zajímavostí o místních statcích, vinici, staré škole i hostincích. Právě Starý Prosek se stal Petru Ryskovi námětem pro příští komentovanou vycházku.

'Starý Prosek musíme zachránit'

Přestože nejraději připravuje túry daleko od místa, kde bydlí, chystá se v blízké budoucnosti udělat výjimku.

„Donutila mě k tomu jedna okolnost. Bohužel se Starý Prosek ničí. Donedávna byly na návsi jen staré nízké domečky a teď tu začínají růst bytové domy, novostavby a hrozí nebezpečí, že místní starobylý hostinec U Brabců s krásným novorenesančním sálem, kde bývalo i kino, bude zbourán," ukazuje na zachovalý starý dům na návsi.

A pochmurně dodává: „Místo něj zde mají vyrůst další bytovky. Opravdu se bojím o charakter Starého Proseku. Pokud ho nedokáži zachránit, chtěl bych ho lidem alespoň ukázat, dokud je, na co se dívat."

Petr Ryska dotáhl své nadšení až na profesionální úroveň. Na jeho komentovaných vyhlídkách bývá plno. Zájemce provádí například nejstarší prvorepublikovou vilovou čtvrtí na Ořechovce, chudinskou kolonií na slatinách nebo vesničkou Střešovičky v pískovcových skalách. V červnu navíc vydá svou první knihu s názvem Praha Neznámá.

Petr Ryska- vystudoval obor dopravy, pak cestovní ruch

- v roce 2013 založil blog Praha Neznámá, ze kterého se postupně stala úspěšná webová stránka a nakonec i podnikání

- bývalý státní zaměstnanec v současnosti pořádá netradiční komentované procházky po Praze a v červnu mu vyjde první kniha

Čtěte také: Z chátrající budovy v centru Prahy zbyla jen fasáda