„V dalších letech by měla pokračovat již pravidelná péče o konstrukci a to v menším rozsahu, než v roce 2014," vysvětluje provozní náměstkyně muzea Miloslava Hrdličková.

Podle náměstkyně se konstrukce Petřínské rozhledny aktuálně nachází v dobrém stavu, odpovídajícímu stáří, charakteru i stávajícímu provozu. Rozhlednu převzalo Muzeum hl.m. Prahy do správy od Pražské informační služby k 1. červenci 2012, ale do provozu až 20. ledna 2013.

Podle provozní náměstkyně by v dalších letech měla pokračovat již pravidelná péče o konstrukci a to v menším rozsahu, než v letošním roce. „Již za předchozího správce se nedělala velká údržba v periodách např. 10 let, ale vždy pravidelná každoroční údržba menšího rozsahu," upřesnila Miloslava Hrdličková.

Desetiletá periodicita obnovy nátěru se například uplatňovala Eiffelovy věže v Paříži. Tak proč ne právě u nás? „Srovnání s Eiffelovou věží je obtížné, je to konstrukce jiných rozměrů i v poněkud jiných klimatických poměrech," říká ředitel pražského Územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu (ÚOPNPÚ) Ondřej Šefců. Jenomže natřít kus železa, nota bene na kulturní památce, není podle ředitele Šefců jen tak.

„Způsob oprav na kulturních památkách je předmětem konzultací a případného schvalovacího procesu. Při provádění oprav nátěrem vyžadujeme vzorky barevnosti a posuzujeme vhodnost použitého materiálu pro konkrétní objekt," poznamenal ředitel s tím, že cyklus provádění celoplošných nátěrů bude vycházet z životnosti použitých nátěrů.

Údržba aspoň dvakrát do roka

Finální výběr však údajně ještě není ukončen. „Je velmi důležité podchytit náznak korozních míst, či lokálních poškození včas a bez odkladu korozi pasivovat," uvedl Ondřej Šefců. Tento způsob práce prý ale vyžaduje „cirkusový výcvik výškové akrobacie", jak říká Vladislav Šmidrkal, šéf nejmenované firmy, která podobnou činnost provozuje.

„Naši pracovníci jsou v drtivé většině zároveň nadšení horolezci, takže práce ve výškách je nijak nestresuje. To ale neznamená, že se nemůže nic stát a opatrnosti není nikdy dost," upozorňuje Šmidrkal. Historie údržby Petřínské rozhledny podle šéfa firmy na provádění výškových prací prý nebezpečné situace pamatuje.

„Koncem sedmdesátých let minulého století při výměně vadné části elektroinstalace v horních patrech rozhledny nedbalý úvazek lana způsobil pád pracovníka. I když záložní jištění zafungovalo, těžkému zranění se o části ocelové konstrukce stejně nevyhnul," ohlédl se v čase Vladislav Šmidrkal.

Ten ale opět plyne a je tedy znovu čas na údržbu. Zda je vhodný nebo ne, to už hodnotí ÚOPNPÚ. „Základní údržbu rozhledny je třeba provádět pravidelně, domnívám se, že alespoň dvakrát do roka. A to zcela jistě na jaře a po hlavní sezóně. U podobných objektů nejde jenom o nátěry konstrukcí, ale o kontrolu odvodnění, schodišť či zábradlí," sdělil ředitel Ondřej Šefců.

Při jakýchkoliv zásazích na povrchu kovových konstrukcí nátěru je zcela základní problémem přípravy podkladu odstranění rzi, vyčištění, odmaštění a provedení podkladové vrstvy. „Také je nutno kontrolovat místa nepřístupná či okem neviditelná, vnitřní části a dotyky pásnic, kotvení nýtů, I zde se může rozvíjet koroze," doplnil ředitel ÚOPNPÚ. Teprve pak se podle ředitele může s novým nátěrem začít.

Vrchol rozhledny v plamenech

Svůj zrod však samozřejmě měla i samotná Petřínská rozhledna. Byla vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 na podnět zakladatelů Klubu českých turistů: Dr.Viléma Kurze a arch. Vratislava Pasovského. Slavnostního otevření se rozhledna dočkala 20. srpna téhož roku.

Základy věže byly položeny 11 metrů hluboko a na nich vystavěna 63,5 metru vysoká ocelová konstrukce vážící 175 tun. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah, okolo něhož se vinou dvě točitá schodiště se 299 schody jedno pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů.

Rozhledna však v běhu času byla i v plamenech začátkem července roku 1938 vypukl na jejím vrcholu velký požár, jehož příčinou byl zřejmě elektrický zkrat ve výtahové kabině. Od roku 1953 až do roku 1992 pak sloužila věž jako televizní vysílač.